Europejski Festiwal Filmowy Integracja TY i JA

Data dodania: 06 wrzesień 2016

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w 2016 r. odbędzie się po raz trzynasty. Przez ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej. Nie tylko koszalińskiej, ale również polskiej i europejskiej, będąc inspiracją dla kilkudziesięciu podmiotów organizujących równoległe do głównej edycji Małe Festiwale Ty i Ja w ponad trzydziestu miejscowościach. Trzykrotnie gościliśmy w Parlamencie Europejskim i Londynie, a w 2015 r. także we Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji i na Litwie.

 

#1C

 

W latach 2003 – 2015 zaprezentowaliśmy ponad 500 niezwykłych filmów z całego świata przybliżających, z czym osoby niepełnosprawne zmagają się w różnej od polskiej rzeczywistości. Jak funkcjonują na różnych kontynentach i krajach pojęcia integracja, bariery, tolerancja. W konkursie filmowym mierzą się co roku filmy fabularne, dokumentalne i amatorskie, a najlepsze zdobywają statuetki Motyla. Naszymi laureatami były m.in. filmy: W stronę morza, Motyl i skafander, Nietykalni, Dziewczyna z szafy, Chce się żyć.

Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz integracji środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu.

 

PROGRAM:

7 WRZEŚNIA (środa)

1) Dobrze zapamiętuję (I do well to remember), reż. Cesar Roldan,     Hiszpania 2014, 8 min.
Alzheimer i demencja to nie tylko dramat, ale również komedia z udziałem dziadków i wnuczków.

2) Dla Soni (To Sonia), reż. Sergio Milán, Hiszpania 2015, 8 min.
Sonia zawsze marzyła, by być częścią świata filmu. Niewidoma aktorka udowadnia, że marzenia się spełniają.

3) To, co jest możliwe (That Which Is Possible), reż. Michael Gitlin, USA 2015, 84 min.
Film portretuje społeczność niepełnosprawnych nowojorskich malarzy, rzeźbiarzy, muzyków i pisarzy działających w Żywym Muzeum. W twórczej przestrzeni realizują swoje pasje, a kreatywność i poszukiwania stanowią dla nich doskonałą terapię.

 

8 WRZEŚNIA (czwartek) – filmy z audiodeskrypcją:

1) Michał (Michael), reż. Piotr Januszkiewicz, Polska 2015, 6 min.
Michał film Piotr Januszkiewicza Do samotnej matki w podeszłym wieku wraca niepełnosprawny syn, Michał. Sytuacja życiowa zmusiła go do skonfrontowania się z samym sobą. Cały proces przemiany obserwuje jego matka.

 

2) Królowa Śniegu i inne historie (The Snow Queen and Other Stories), reż. Monika Grzybowska, Polska 2016, 30 min.
Samotna kobieta próbuje sprostać roli matki, ale nie radzi sobie najlepiej. Niemowlę wciąż płacze, nie dając jej chwili wytchnienia i ściągając na nią karcące spojrzenia sąsiadów. Tylko 6-letnia dziewczynka daje jej trochę uwagi i zrozumienia. Tylko ona widzi w niej matkę, którą kobieta tak bardzo chciałaby być.

3) Wyślę Wam kartkę (I'll Send You a Postcard), reż. Anna Duda-Ziętek, Polska 2014, 54 min.
Opowieść o Adzie, 16-letniej dziewczynie, która w przyszłości chce zamieszkać w Nowym Jorku, grać tam koncerty, adoptować dzieci i wozić jedzenie do Afryki. Tymczasem jej życie to cztery ściany sali na zamkniętym oddziale szpital dziecięcego, chemioterapia, dźwięk pompy i tęsknota za nieobecnym ojcem.

 

WSTĘP WOLNY!

 

designed by know-line.pl