Miasto movie we wrześniu | Miasto dźwięku
Po przymusowej przerwie spowodowanej pandemią Warsztaty Kultury w Lublinie wracają do stałego cyklu filmowego Miasto Movie. Jesienią zapoznamy się niezwykle ciekawym i wciąż nie do końca uchwytnym zjawiskiem jakim jest dźwięk.
– Za pierwszy film dźwiękowy uznawany jest słynny „Śpiewak jazzbandu” z 1927 roku, ale kino jako medium już wcześniej, w czasach filmów niemych, korzystało z usług taperów, czyli pianistów grających na żywo podkład muzyczny do wyświetlanych obrazów. Dziś dźwięk w filmie to integralny i nieodzowny element współczesnego kina, a Oscary czy Złote Lwy w tej kategorii trafiają do prawdziwych mistrzów i znawców zagadnienia. Na przestrzeni lat rozwinęły się też w sztuce i kulturze takie pojęcia jak field recording, muzykoterapia, studia nad poziomem hałasu w miastach i szereg innych frapujących zjawisk. Kino zarówno fabularne, jak i dokumentalne nie pozostaje na nie obojętne. Przed nami zatem dźwiękowo-filmowa podróż, podczas której postaramy się w sposób przekrojowy zaprezentować kino, oddziałujące w równej mierze na zmysły wzroku i słuchu – mówi Rafał Chwała z Warsztatów Kultury w Lublinie.
Kiedy: zawsze w środę, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro
Wstęp wolny
Cykl #29 /// Miasto dźwięku
8 września, 19.00 | „Sound of metal”, reż. Darius Marder, czas 120’, 2019 r.
15 września, 19.00 | „Wyobraź sobie świat bez muzyki”, reż. Stefan Schwietert, czas 83‘, 2015 r.
22 września, 19.00 | „Rozmowa”, reż. Francis Ford Coppola, czas 113’, 1974 r.
29 września, 19.00 | „Moje myśli są ciche”, reż. Antonio Lukich, czas 104‘, 2019 r.
Opisy:
Sound of Metal
Nagrodzony Oscarem za najlepszy montaż i najlepszy dźwięk film Dariusa Mardera to jeden z najciekawszych obrazów w kinie niezależnym ostatnich lat. Jest to historia pary muzyków – przebojowej wokalistki Lou (Olivia Cooke) i utalentowanego perkusisty Rubena (Riz Ahmed). Dzięki talentowi i ciężkiej pracy oboje stoją właśnie u progu wielkiej kariery w branży muzycznej. Los chce jednak inaczej i Ruben, niemal z dnia na dzień, zaczyna tracić słuch. Jak nietrudno się domyślić, jego cały świat legnie w gruzach, a relacja i związek z Lou zostaną wystawione na ciężką próbę. „Sound of Metal” to skupione, przemyślane, oszczędne w środkach, ale niosące ze sobą cały wachlarz emocji kino.
Wyobraź sobie świat bez muzyki
Główny bohater w filmie Stefana Schwieterta to słynny Bil Drummond, postać absolutnie kultowa dla światowej kontrkultury ostatnich 50 lat. Ten szkocki artysta, filozof, muzyk, pisarz performer i producent nieustannie szokuje i prowokuje świat swoją sztuką. Współzałożyciel pamiętnych grup Big in Japan oraz KLF w „Wyobraź sobie świat bez muzyki” jest naszym przewodnikiem po Wielkiej Brytanii, na terenie której przez szereg lat nagrywał, a następnie odsłuchiwał i kasował wszelkie przejawy dźwięków wydawanych przez człowieka. Jego konceptualna idea bycia tu i teraz, obcowania z dźwiękiem w teraźniejszości potrafi zarówno zaskoczyć, jak i wzruszyć, a sam film to jeden z najlepszych obrazów o tematyce dźwiękowej jaki powstał w ostatnich latach.
Rozmowa
Arcydzieło z katalogu Francisa Forda Coppoli. Reżyser, obsypany w tamtym momencie nagrodami i opromieniony spektakularnymi sukcesami „Ojca chrzestnego”, niespodziewanie proponuje widowni dzieło skromne i kameralne. Główna oś filmu to trzymające w napięciu, psychologiczne studium szaleństwa i paranoi, w jakie stopniowo popada główny bohater, specjalista od podsłuchów i inwigilacji Harry Caul (w tej roli wybitny Gene Hackman). Harry kieruje się w swoim fachu jedną zasadą, nigdy nie angażuje się osobiście w sprawy ludzi, których podsłuchuje. Wszystko zmienia się jednak w chwili, kiedy bohater zdaje sobie sprawę, że od jego decyzji zależeć może życie dwojga ludzi. „Rozmowa” to brawurowy miks thrillera, dramatu, kina szpiegowskiego i psychologicznego. Film, który na stałe wszedł do kanonu światowego kina.
Moje myśli są ciche
Oryginalny i świeży komediodramat od naszych wschodnich sąsiadów. Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych produkcji kina ukraińskiego ostatnich lat, której głównym bohaterem jest Wadim – młody chłopak, marzący o wyjeździe do Kanady, gdzie będzie mógł realizować swoje audiofilskie pasje. Póki co jednak Wadim żyje wraz z matką na Ukrainie i zajmuje się nagraniami dźwięków przyrody, co jak nietrudno się domyśleć nie jest powszechnie rozumiane i akceptowane w jego otoczeniu. Chłopak jednak jest konsekwentny i uparty, a dzięki swojej pasji i determinacji ma szansę na spełnienie marzeń. Po drodze jednak jego i jego matkę czeka seria niespodziewanych przygód oraz nowych doświadczeń.
O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.
Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmuscha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała, Ewa Orzeszko