Iryna Syzonenko – „Słowo i obraz” MBP w Lublinie

Data dodania: 19 styczeń 2022
Iryna Syzonenko – „Słowo i obraz” MBP w Lublinie

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA w LUBLINIE

Filia nr 32, BIBLIO

zaprasza na otwarcie wystawy

Iryny Syzonenko – „Słowo i obraz”

26 stycznia/środa/, godz.  15.00

  1. Szaserów 13-15

 

            Iryna Syzonenko jest historykiem sztuki i artystką. Ukończyła Narodową Akademię Sztuki i Architektury w Kijowie i jest członkiem Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Od 2018 roku mieszka  na stałe w Polsce, rozpoczęła studia doktoranckie w Instytucie Historii Sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Zajmuje się grafiką i fotografią. Poszukuje plastycznych związków pomiędzy słowem a obrazem artystycznym. Ma za sobą 23 wystawy indywidualne (Polska, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie) i 16 wystaw zbiorowych (Polska, Ukraina USA). Jest autorką 23 publikacji naukowych wydanych w Kanadzie i na Ukrainie. Uczestniczyła jako autorka w międzynarodowych forach ekonomicznych, Kongresach Inicjatyw Europy Wschodniej

i forach Europa-Ukraina.

Na wystawie Słowa i Obrazy przedstawiono jedynie cześć dorobku artystycznego – 23 obrazy graficzne. Wśród nich dwa projekty „Kardiogram Brunona Szulceg’o” i „Widzenie Duomo di St.Maria”.

 

W świecie artystki słowa przeplatają się si e w palecie barw, które niby odbijają się w średniowiecznych witrażach lub są ukryte w mrokach graficznego ornamentu. Świat, do którego artystka zaprasza  nas przez pryzmat autorskiej techniki: kolaż jako forma konstruowania obrazów daje większe możliwości ekspresji, którą dopełniają słowa.  Technika graficzna niczym mandala pogrąża widza w medytacji, gdzie w świecie nieświadomości można zrozumieć mikroelementy srebrnej i złotej nici struktury słowa i obrazu. …

W obrazach siła grawitacji jest pochłaniana podczas szczerej zabawy z perspektywą, która nie jest otwarta, czasami zamknięta, czasami odwrotna. To dzięki takim rozwiązaniom kompozycyjnym można się zanurzyć w wielowymiarowości percepcji czasu, próbując uświadomić sobie, co jest krawędzią rzeczywistości.

mgr Viyaleta Khviatsovich

designed by know-line.pl