XIII LUBELSKI FESTIWAL NAUKI w BIBLIOTECE

Data dodania: 19 wrzesień 2016

Zapraszamy do udziału w projektach przygotowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie NAUKA  ŹRÓDŁEM INSPIRACJI.

 

#1C

Wykłady i prelekcje:

"W przedwojennym Nałęczowie z Wiesławą Bancarzewską (wokół powieści Powrót do Nałęczowa)"
20 września (wtorek) 2016, godz. 13.00, sala konferencyjna WBP

Projekt realizuje dr Agnieszka Prymak-Sawic (kierownik Projektu) (tel. 81-52-87-416)

Celem projektu będzie wyłonienie, wpisanej w twórczość Wiesławy Bancarzewskiej, wizji świata sprzed II wojny światowej. Znaczące miejsce w tej literackiej wizji zajmuje przedwojenny Nałęczów, ale autorka współczesnej, bestsellerowej trylogii powieściowej (Powrót do Nałęczowa, wyd. 2013; Zapiski z Annopola, wyd. 2014; Noc nad Samborzewem,   wyd. 2015) czyni również interesujące literackie wycieczki i do innych zakątków Lubelszczyzny (m.in. do Lublina i Kocka). Wykład uzupełni prezentacja multimedialna, ukazująca dawny Nałęczów.

"Echa sporów z husytami w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H.   Łopacińskiego w Lublinie: Traktat przeciwko wiarołomstwu pewnych Czechów pióra Hilarego z Litoměřic Strasburg, 1485)"

23 września (wtorek) 2016, godz. 13.00, sala konferencyjna WBP
Projekt realizuje dr Wojciech Michalski (tel. 81-52-87-428)

Jednym z ciekawszych inkunabułów w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie jest Traktat przeciwko wiarołomstwu pewnych Czechów (Tractatus contra perfidiam aliquorum Bohemorum). Jego autor – Hilary
z Litoměřic
był   zarządcą arcybiskupstwa praskiego w latach 60-tych XV w. oraz czołowym katolickim polemistą w sporze z husytami, który rozgorzał ponownie za panowania króla Jerzego z Podiebradów (1458–1471).

Celem prelekcji będzie przedstawienie historycznego i kulturowego podłoża, na którym powstało dzieło Hilarego z Litoměřic znajdujące się dziś w Lublinie. Jak wyglądały dzieje husytyzmu w Czechach – zwłaszcza w II połowie XV w. i jaką rolę w ówczesnym konflikcie religijnym odegrał Hilary? Czego dotyczyły zarzuty wysunięte w jego traktacie przeciwko odstępcom od katolicyzmu? Jaką drogę przebył egzemplarz Traktatu w posiadaniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego by trafić w końcu do zbiorów tej książnicy?

 

"Geologia – co to takiego?"

21 września (środa) 2016, godz. 9.00, sala konferencyjna WBP

22 września (czwartek) 2016, godz. 9.00, sala konferencyjna WBP

23 września (piątek) 2016, godz. 9.00, sala konferencyjna WBP

Projekt realizuje Małgorzata Setnik (tel. 81-528-74-26)

Zajęcia zorganizowane przy współpracy z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie – Ośrodkiem Zamiejscowym w Lubartowie. Zajęcia będą obejmowały prezentację  na temat geologii, pokazy sprzętu, którym posługuje się geolog, a także pokaz skamieniałości.

 

Wystawy:

"Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych"

17 września (sobota) – 23 września (piątek) 2016, Galeria Biblioteki

Projekt realizują: Marta Tomasik (kierownik Projektu) (tel. 81-52-87-417), współpraca – Krzysztof Chachaj

Wystawa Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego. Ważne miejsce na wystawie znajdują akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy jak chociażby mikrometry, kamery fotograficzne i CCD, fotometry czy spektroskopy. Znajdujące się na wystawie historyczne lunety i teleskopy a także obrazy, grafiki oraz druki ilustrują zmiany wyglądu oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych w ciągu minionych 400 lat.

 http://www2.maius.uj.edu.pl/lunety.html

Wystawa będzie czynna również po zakończeniu XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Ekspozycję można zwiedzać do 28 września br. w godzinach pracy Biblioteki.

 

"Ślady obecności … Życie i twórczość Ewy Szelburg-Zarembiny (1899-1986). Wystawa ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie"

17 września (sobota) – 23 września (piątek) 2016, AutorskaGaleriaHol Biblioteki

projekt realizują: Agata Kozioł (kierownik Projektu) (tel. 81-52-87-417), współpraca – Jacek Wałdowski

Ekspozycja przybliża postać Ewy Szelburg-Zarembiny – poetki, prozaika, dramatopisarki,  autorki utworów dla dzieci i młodzieży. Prezentuje publikacje książkowe, jak i inne dokumenty znajdujące się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, związane z życiem i twórczością pisarki.   Wystawa będzie czynna również po zakończeniu XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Ekspozycję można zwiedzać do  22 października br. w godzinach pracy Biblioteki.

 

Na wszystkie edycje projektu – oprócz wystaw i Lubelskiego Pikniku Naukowego – obowiązuje rezerwacja miejsc.

Zapisów na poszczególne projekty festiwalowe można dokonywać wyłącznie za pośrednictwem serwisu internetowego XIII  Lubelskiego Festiwalu Nauki https://www.festiwal.lublin.pl/

Zapraszamy!

designed by know-line.pl