W niedzielę (25 września) w Lublinie odbędzie się Złoty Przemarsz – wydarzenie mające na celu zwrócenie uwagi na choroby nowotworowe wieku dziecięcego. Towarzyszyć mu będą działania edukacyjne oraz podświetlenie wybranych obiektów w mieście na złoto – kolor związany z wrześniem, Miesiącem Świadomości Nowotworów Dziecięcych.
– Nowotwory wieku dziecięcego to duże wyzwanie dla medycyny, ale też wyjątkowo trudne doświadczenie dla chorych dzieci i ich rodzin. Cenimy inicjatywę organizacji Złotego Przemarszu, który pierwszy raz przejdzie ulicami Lublina. Będzie to wydarzenie, które zwróci uwagę mieszkańców na tę tematykę, a jednocześnie zwiększy świadomość rodziców. To ich czujność i umiejętność rozpoznania pierwszych objawów choroby są kluczowe w szybkim zdiagnozowaniu i podjęciu leczenia – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Wydarzenia promujące świadomość nowotworów wieku dziecięcego rozpoczną się na Placu Litewskim, 25 września, o godzinie 13.00 warsztatami bębniarsko-wokalnymi dla dzieci. Pod okiem prowadzącej – Sylwii Lasok, dzieci przygotują Złotą piosenkę, którą następnie zaprezentują na scenie o godz. 15.30.
Główny punkt programu, czyli Złoty przemarsz – parada prowadzona przez Lubelskich Bębniarzy wyruszy spod Ratusza (pl. Łokietka 1) o godzinie 15.00. Przejdzie Deptakiem Krakowskiego Przedmieścia na Plac Litewski, propagując ideę Miesiąca Świadomości Nowotworów Dziecięcych.Od godz. 15.30 do 17.00 na Placu Litewskim przewidziane są występy artystyczne, animacje dla dzieci oraz działania edukacyjne, które odbędą się na scenie oraz w miasteczku namiotowym. Będzie można spotkać się z lekarzami i przedstawicielami fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz dzieci chorych na nowotwory.
Wieczorem wybrane obiekty w przestrzeni miasta – budynek Instytutu Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz drzewa na Placu Litewskim (topola tzw. Baobab oraz kasztanowce) podświetlone będą kolorem złotym.
Każdego roku u ponad 400 tys. dzieci i młodzieży poniżej 20. roku życia diagnozuje się raka. Wskaźnik przeżycia zależy od regionu. Znacznie wyższy, sięgający 80%, obserwowany jest w krajach o wysokich dochodach, podczas gdy w krajach o niskich i średnich dochodach wynosi zaledwie 20%.
Z inicjatywą zorganizowania pierwszych w Lublinie obchodów Złotego Września wystąpił portal Onkologia-Dziecięca.pl. Wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Lublin.