Koniec sezonu Lubelskiego Roweru Miejskiego

Data dodania: 31 październik 2022
Koniec sezonu Lubelskiego Roweru Miejskiego

31 października to ostatni dzień działania miejskiej wypożyczalni rowerów. Jednoślady powrócą na ulice miasta wiosną przyszłego roku, a za ich obsługę będzie odpowiadać miejska spółka MPK Lublin.

 

Lubelski Rower Miejski to stały element infrastruktury miasta, z którego chętnie korzystają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. To również jedna z ważnych form mikromobilności, stanowiąca alternatywę dla podróży samochodem. Wraz z końcem tego sezonu zamykamy pewien etap jego funkcjonowania. Na wiosnę przyszłego roku skupimy się na integracji systemów komunikacji zbiorowej i rowerowej. W tym zakresie podjęliśmy już współpracę z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie. Prowadzeniem Lubelskiego Roweru Miejskiego w nowej odsłonie zajmie się miejska spółka MPK Lublin. Liczymy, że takie rozwiązanie pozwoli poszerzyć grono stałych użytkowników systemu, a rower miejski nadal będzie pełnił ważną funkcję transportową w mieście – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

 

W minionym sezonie łączna liczba wypożyczeń Lubelskiego Roweru Miejskiego wyniosła blisko 210 tys., natomiast ich łączny czas użytkowania przekroczył ponad 7,5 mln minut. Ponadto zakupiono 1635 abonamentów. W samym 2022 r. ilość wypożyczeń to ponad 133 tys., a ich czas to przeszło 5 mln minut (statystyki dotyczą okresu od 23 czerwca 2021 do 30 września 2022 r.; pełne dane za październik będą dostępne w listopadzie).

 

Sezon 2021/2022 roweru miejskiego przyniósł wiele nowości. Użytkownicy miejskiej wypożyczalni mieli do dyspozycji 700 rowerów oraz blisko 130 stacji, w tym 38 pasywnych. Wszystkie rowery standardowe były wyposażone w nadajnik GPS. Zmienił się również zakres obsługi systemu. Z formuły dzierżawy przeszedł on na kompleksową obsługę, serwis i magazynowanie roweru. LRM w nowej odsłonie był nastawiony przede wszystkim na stałych użytkowników, którzy mogli korzystać ze specjalnej oferty abonamentów. Ponadto, system był częściowo całoroczny. Operatorem Lubelskiego Systemu Miejskiego była spółka Nextbike Polska. Zgodnie z regulaminem Lubelskiego Roweru Miejskiego, jego użytkownicy o zwrot opłat uiszczonych na poczet wypożyczeń mogą się ubiegać u operatora, po rozwiązaniu z nim umowy, którą zawarli dołączając do systemu. Dotyczy to zarówno abonamentów, jak i środków na koncie.

 

W przyszłym roku, systemem Lubelskiego Roweru Miejskiego pokieruje spółka MPK Lublin w ramach modelu in-house. Nowy operator będzie zarządzał systemem oraz serwisował i magazynował jego infrastrukturę. Dzięki integracji systemów pasażerowie komunikacji miejskiej wypożyczą rower na preferencyjnych warunkach. Umożliwi to ważny bilet okresowy komunikacji miejskiej lub aktualna Lubelska Karta Miejska. Nowym akcentem będzie także wygląd rowerów i stacji. Szatę graficzną mieszkańcy wybrali w głosowaniu internetowym.

 

Lubelski Rower Miejski zainaugurowano we wrześniu 2014 roku. Na koniec tego sezonu w systemie LRM było blisko 120 tys. użytkowników. Od początku działania systemu rowery były wypożyczane 3,7 mln razy.

designed by know-line.pl