Każdego roku na mapie Lublina przybywa nowych ulic, placów, rond i skwerów. Miejscom tym nadawane są nazwy. W kończącym się 2022 roku Rada Miasta Lublin podjęła pięć uchwał w zakresie nazewnictwa, które dotyczyły ulic: płk. Władysława Rokickiego i Figowej, ronda Anastazego Suligowskiego, skweru Izabelli Sierakowskiej oraz Parku Rury im. urbanisty Romualda Dylewskiego.
– Nie tylko nowym miejscom nadajemy nazwy. Patronów otrzymują także obiekty już istniejące, skwery lub parki. W 2021 roku patronem lubelskiej Hali Globus został śp.Tomasz Wójtowicz, zaś Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim – śp. Romuald Lipko. W tym roku uhonorowaliśmy także zmarłego w 2019 roku architekta i urbanistę Romualda Dylewskiego, którego imię otrzymał Park Rury. W przypadku osób zasłużonych bardzo istotny jest wybór odpowiedniego miejsca, jego lokalizacja, a także długość czy ranga ulicy – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
W Lublinie, tak jak w innych polskich miastach, często nadawane są nazwy upamiętniające osoby zasłużone. W kwietniu taką nazwę otrzymało nowo wybudowane rondo przy Targach Lublin w rejonie ul. Lubelskiego Lipca ’80, al. Piłsudskiego i ul. Dworcowej. Patronem jest Anastazy Suligowski (1846–1906), założyciel Gazowni Lubelskiej, społecznik i uczestnik Powstania Styczniowego. Z kolei pułkownik Władysław Rolicki (1917–2018), obrońca Lublina z 1939 roku, żołnierz AK i BCh, został w tym roku patronem ulicy na Kośminku, w rejonie ul. Franczaka „Lalka”. Imię zmarłej w ubiegłym roku Izabelli Sierakowskiej (1946-2021), związanej z Lublinem posłanki na sejm RP pięciu kadencji, otrzymał skwer pomiędzy ulicami Jana Sawy i Juranda. Często nazwy, oprócz roli ewidencyjnej, spełniają także funkcję integrującą mieszkańców danej części miasta.
Nowe nazwy zazwyczaj odnoszą się do już funkcjonujących w sąsiedztwie. Ulica Figowa, jedna z ulic na Ponikwodzie, nazwana tak na ostatniej sesji Rady Miasta, jest przykładem nazwy nawiązującej do przyjętego na tym obszarze klucza – bakalii, owoców i przypraw. Nowe nazwy nadawane są nowo wybudowanym drogom, co jest konieczne, by nieruchomości mogły otrzymać numer.
Pomysły nazw kolejnych ulic czy skwerów biorą się z różnych źródeł. Nazwę może zaproponować sam Prezydent i Rada Miasta. Propozycje nowych nazw ulic w pierwszej kolejności opiniuje Zespół do spraw nazewnictwa ulic i placów oraz odpowiednia Rada Dzielnicy, zaś decyzję podejmuje ostatecznie Rada Miasta.
Nazwy nadane w kilku ostatnich latach to m.in: ulice – ul. Korpusu Ochrony Pogranicza, ul. Morelowa, ul. Ustronna, ul. Bukszpanowa, ul. Antoniego Pączka, ul. Stanisława Moskalewskiego, skwery – arch. Ignacego Kędzierskiego, prof. Kazimierza Górskiego, Zbigniewa Hołdy, Franciszka Galery, bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, Jurka Bitschana, 100-lecia praw wyborczych Polek oraz ronda – Jaworzniacy, Geodetów i Represjonowanych Żołnierzy Górników.
—