Nowomowa czy Twoja stara?

Data dodania: 01 marzec 2023
Nowomowa czy Twoja stara?

Nowomowa czy Twoja Stara? | dyskusja

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym feminatywów, które od pewnego czasu stały się gorącym tematem. Jedni uważają, że to przysłowiowa burza w szklance wody, a inni mówią, że to po prostu droga do przywrócenia widoczności tych, którzy z różnych powodów zostali usunięci w cień. Są też tacy, których zdaniem jesteśmy terroryzowani nową „poprawnością polityczną”, a na naszych oczach dokonuje się właśnie gwałt na języku polskim.

Celem spotkania nie jest ustanowienie, kto ma rację, a raczej uruchomienie procesu przyzwyczajania się do świata, gdzie funkcjonuje się w przestrzeni nieoczywistej zgody.

Będzie to próba zrozumienia, skąd biorą się obawy, nadzieje, wyobrażenia i mechanizmy obronne, które ten temat wywołują. Czego tak naprawdę chcemy, gdy zmieniamy język, a czego się w rzeczywistości obawiamy.

 

Organizatorom zależy nam na tym, by to był początek innego stylu komunikacji, w której nie ma „zwyciężczyń” i „przegranych”, a raczej występuje przestrzeń do chęci lepszego rozumienia innych sposobów widzenia świata. W ten sposób będzie łatwiej rozpocząć świadome przemiany, mniej naznaczone lękiem, który bywa umiejętnie wykorzystywany do polaryzacji naszej wspólnej rzeczywistości.

 

Dyskusja będzie moderowana, a za narzędzie do jej prowadzenia posłużą reguły

Rappaporta, z którymi wszyscy zostaną zapoznani przed rozpoczęciem spotkania.

 

Goście:

Natalia Bielawska – polonistka, blogerka edukacyjna „622 pomysły na lekcje języka polskiego”, autorka i współautorka podręczników i materiałów dydaktycznych.

 

Dr Joanna Orlik – menadżerka, animatorka, miłośniczka rozwiązań systemowych i spontanicznych decyzji. Od ponad 15 lat związana z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie – regionalną instytucją kultury zajmującą się rozwojem sektora kultury w województwie małopolskim – od 2007 r. w roli dyrektorki.

 

Marcin Ilski – edukator w obszarze myślenia krytycznego i systemowego. Od 25 lat prowadzi warsztaty i szkolenia. Zajmuje się również ramowaniem językowym w ujęciu Georga Lakoffa oraz profilaktyką, dynamiką i rozwiązywaniem sytuacji trudnych i konfliktowych. Prowadzi społeczność Sceptycznych Trenerów.

 

Informacje praktyczne
Kiedy:
2 marca 2023 r., godz. 17.00
Gdzie:
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo:
dla osób dorosłych
Wstęp wolny

designed by know-line.pl