Miasto Lublin zachęca do udziału w programie lojalnościowym Lubelska Karta Miejska (LKM). Umożliwia on korzystanie z szerokiego katalogu rabatów i zniżek na miejskie usługi oraz produkty oferowane przez ponad 60 partnerów projektu. Od początku uruchomienia programu, czyli ponad dwa lata, nadano już blisko 30 tys. znaczników. Pierwszym krokiem jest złożenie deklaracji podatkowej.
– Nowy okres rozliczeniowy podatku PIT to doskonała okazja, aby przystąpić do programu lojalnościowego Lubelska Karta Miejska. Jego ideą jest premiowanie osób, które płacą podatki w Lublinie i przyczyniają się w ten sposób do wzrostu dochodów miasta oraz jego rozwoju. Posiadanie Lubelskiej Karty Miejskiej umożliwia liczne ulgi w takich obszarach jak: kultura, sport i rekreacja, oświata, zdrowie, gastronomia, handel oraz komunikacja miejska. Dlatego zachęcamy osoby uprawnione do złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. Z kolei osobom, które chcą przedłużyć Lubelską Kartę Miejską proponujemy dopełnienie formalności za pośrednictwem intuicyjnego formularza internetowego, pozwalającego w łatwy sposób wypełnić oraz przesłać dokumenty potwierdzające prawo do dalszego korzystania z Karty. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy już dołączyli do programu – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Lubelska Karta Miejska to program lojalnościowy dedykowany mieszkańcom, którzy odprowadzają podatki w Lublinie. Zainteresowani mogą złożyć wniosek o nadanie znacznika w systemie Lubika. Do programu mogą przystąpić osoby, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym właściwym dla osoby zamieszkałej na terenie Lublina i deklarują w zeznaniu podatkowym jako miejsce swojego zamieszkania Gminę Lublin, bez względu na to, czy osiągają dochód. Program jest również adresowany do osób, które rozliczają podatek rolny z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego i deklarują jako miejsce zamieszkania Gminę Lublin. Z programu mogą skorzystać także mieszkańcy Lublina, którzy nie osiągają dochodów opodatkowanych, a są objęci działaniami społecznymi prowadzonymi przez Miasto. Do programu są włączone także dzieci tych osób do ukończenia 18. roku życia, a w przypadku kontynuowania nauki – do 26. roku życia, a także dzieci i młodzież przebywające w miejskich placówkach pieczy zastępczej lub rodzinnej. Dzieci, które nie ukończyły 6 lat, mają prawo do korzystania ze zniżek i ulg w ramach programu na podstawie Lubelskiej Karty Miejskiej nadanej rodzicowi albo opiekunowi prawnemu.
Wniosek o wydanie LKM po raz pierwszy składa się wyłącznie w formie pisemnej w Biurze Obsługi Klienta lub Punkcie Sprzedaży Biletów ZTM w Lublinie (ul. Nałęczowska 14 i Zielona 5) albo w jednym z pięciu Biur Obsługi Mieszkańców UM Lublin, zlokalizowanych przy ulicach: Wieniawska 14, Filaretów 44, Szaserów 13-15, Kleeberga 12a oraz Wolska 11.
Z kolei w celu dalszego korzystania z programu, należy złożyć wniosek o przedłużenie LKM. Można to zrobić na dwa sposoby:
Przy składaniu wniosku konieczny jest dokument ze zdjęciem oraz, w zależności od posiadanego uprawnienia do wydania LKM, dokument potwierdzający takie uprawnienie. Dla większości mieszkańców dokumentem potwierdzającym uprawnienie do wydania LKM jest pierwsza strona zeznania podatkowego za ostatni rok podatkowy wraz z potwierdzeniem złożenia zeznania podatkowego we właściwym dla Gminy Lublin Urzędzie Skarbowym albo Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru (UPO). Numer na UPO musi być zgodny z numerem wygenerowanym na złożonym dokumencie PIT. Należy pamiętać, żeby była to pierwsza strona zeznania podatkowego złożonego do Urzędu Skarbowego, a nie informacja od pracodawcy czy też organu emerytalno-rentowego o dochodach osiągniętych w danym roku podatkowym (nie PIT-11 i PIT-11A oraz nie PIT-40 i PIT-40A). Warto zadbać o to, aby mieć potwierdzenie rozliczenia PIT. Szczególnie dotyczy to osób, które pozostawiają rozliczenie pracodawcy lub ZUS. Na platformie Twój e-PIT można samodzielnie wygenerować potwierdzenie rozliczenia podatku. Można to zrobić do 2 maja br., czyli terminu rozliczenia PIT za poprzedni rok.
Lubelska Karta Miejska jest zapisywana online w systemie Lubika, jako elektroniczny znacznik w koncie pasażera, na wniosek osoby zainteresowanej, rodzica/opiekuna lub osoby uprawnionej. Jest nadawana bezpłatnie, na czas określony. Na potrzeby programu lojalnościowego powstała także dedykowana strona internetowa lubika.lublin.eu, na której dostępne są niezbędne dokumenty, regulamin, najczęściej zadawane pytania oraz wszelkie inne ważne informacje dotyczące projektu. Istnieje tam również możliwość sprawdzenie ważności nadanej już wcześniej Lubelskiej Karty Miejskiej.
Lubelska Karta Miejska to, obok loterii Rozlicz PIT w Lublinie, kolejny miejski program premiujący mieszkańców, którzy płacą podatki w Lublinie. Program, uruchomiony z końcem lipca 2021 r., stanowił pierwszy element nowego systemu Biletu Elektronicznego Komunikacji Aglomeracyjnej (LUBIKA), w ramach którego powstały nowoczesne, niedostępne dotychczas w lubelskiej komunikacji miejskiej rozwiązania i metody pobierania opłat.