Powstaje nowa infrastruktura drogowa w mieście

Data dodania: 14 marzec 2023
Powstaje nowa infrastruktura drogowa w mieście

Miasto rozpoczyna kolejne zadania w zakresie budowy nowej infrastruktury dróg osiedlowych, parkingów, oświetlenia i ścieżki rowerowej oraz remontów istniejących ulic. W niektórych lokalizacjach prace już trwają, w innych nastąpią po sfinalizowaniu procedur przetargowych.

 

Sukcesywnie przystępujemy do realizacji kolejnych robót drogowych zaplanowanych na najbliższe miesiące. Rozpoczęcie prac w terenie umożliwiają podpisane umowy z wykonawcami. Skupiamy się na nowych drogach i modernizacji ulic na osiedlach, uwzględniając również przy tym oświetlenie. Dodatkowo poprawimy stan jezdni i chodników, odpowiadając tym samym zarówno na oczekiwania kierowców, jak i pieszych. Część zadań to realizacja pomysłów mieszkańców zgłoszonych w ramach Budżetu Obywatelskiego i Planu dla Dzielnic – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju 

 

Miasto rozpoczyna nową inwestycję drogową w dzielnicy Dziesiąta za ponad 1,8 mln zł. Na taką kwotę podpisano umowę z wykonawcą na budowę brakującego odcinka ul. Zamenhofa, pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Sierpińskiego do skrzyżowania z ul. Staffa. Powstanie tam asfaltowa droga o szerokości 6 metrów, z chodnikami dla pieszych po obu stronach, a także zjazdy na posesje, oświetlenie drogowe oraz kanalizacja deszczowa. Cała ul. Zamenhofa ma długość 1350 metrów i w większości jest już urządzona. Posiada nawierzchnię z betonu asfaltowego oraz obustronne, dwumetrowej szerokości chodniki. Termin zakończenia prac upływa z początkiem września.

 

Z kolei w ramach Budżetu Obywatelskiego przystąpiono do realizacji projektu D-53 Rewitalizacja dzielnicy Tatary nowe parkingi i chodniki. Miasto podpisało umowę na realizację drugiego etapu parkingu przy ul. Gospodarczej, w rejonie dworca PKP Lublin Północ. Zadanie obejmuje wykonanie odwodnienia oraz następny etap robót drogowych, umożliwiający zapewnienie mieszkańcom dzielnicy kolejnych miejsc postojowych. Po zakończeniu inwestycji będą mieli do dyspozycji kilkadziesiąt ogólnodostępnych miejsc do parkowania aut. W ubiegłym roku zrealizowano pierwszą część projektu, w ramach której powstało już pierwszych 13. Wykonawca ma 5 miesięcy na realizację zadania. Nowe miejsca postojowe powstaną również przy ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera, obok Szkoły Podstawowej nr 32. Zgodnie z podpisaną umową, termin wykonania robót to 6 miesięcy, a ich koszt wynosi ponad 292 tys. zł.

 

Ułożenie nawierzchni  bitumicznej zaplanowano na ul. Jacyny-Onyszkiewicza (od ul. Raszyńskiej do Tarninowej) oraz ul. Lazurowej. Prace na ul. Tadeusza Jacyny-Onyszkiewicza i północnym fragmencie ul. Lazurowej pozwolą na poprawę stanu i przejezdności tych ulic do czasu ich docelowej budowy. Na dniach powinna zostać podpisana umowa na wykonanie tego zadania.

 

W trakcie realizacji są już inne zadania drogowe. Remontowany jest również kolejny fragment ul. Wiejskiej, na odcinku od ul. Malczewskiego do Walecznych. Jest to drugi etap remontu tej ulicy, pierwszy zrealizowano w 2022 roku. Trwa również opracowanie dokumentacji projektowej oświetlenia wzdłuż ul. Zemborzyckiej na odcinku od ul. Diamentowej do ul. Żeglarskiej. Powstaną dwa projekty jeden dla oświetlenia jezdni, drugi drogi rowerowej oraz chodnika. Kompletna dokumentacja powinna być gotowa do połowy maja. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na realizację robót do wysokości środków, w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego D-116 Oświetlenie ul. Zemborzyckiej od ul. Diamentowej do ul. Żeglarskiej.

 

Miasto ponownie ogłosiło przetarg na realizację remontu ul. Skalistej (od ul. Zbożowej do Tulipanowej). Po konsultacji z autorem projektu obywatelskiego zmniejszono zakres prac. Miasto szuka również wykonawcy przy kolejnym etapie budowy ścieżki rowerowewzdłuż ul. Abramowickiej. Dotyczy on odcinka o długości ok. 270 m, od zakresu ukończonego w roku ubiegłym, czyli ul. Powojowej w kierunku ul. Głuskiej (w stronę miasta). Czas na wykonanie prac to 4 miesiące od daty podpisania umowy. Nowy odcinek drogi dla jednośladów powstanie ze środków Budżetu Obywatelskiego, jako realizacja projektu D-2 Abramowicką bezpiecznie rowerem etap III.

 

W trakcie jest również postępowanie na przebudowę kładki nad ul. Filaretów, w ciągu ul. Leszka Czarnego. Planowane prace zakładają: wymianę płyty pomostu kładki z ażurowej na pełną, wymianę balustrady płyty pomostu z dostosowaniem do obowiązujących przepisów, konserwację i zabezpieczenie antykorozyjne stalowej konstrukcji obiektu, odwodnienie płyty pomostu wraz z przyłączeniem do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej oraz uziemienie konstrukcji stalowej kładki.

Dzisiaj (14 marca) otwarto oferty w postępowaniu na przebudowę chodnika po północnej stronie ul. Kazimierza Wielkiego, od skrzyżowania z ul. Filaretów do skrzyżowania z ul. Bolesława Śmiałego.

 

W najbliższym czasie planowane jest też ogłoszenie postępowania na wybór wykonawcy remontu odcinka ul. Wrocławskiej. Remont przejdzie fragment jezdni o długości ok. 135 m od ul. Wielkopolskiej do ul. Bieszczadzkiej.

 

Po wystąpieniu odpowiednich warunków atmosferycznych ruszą również prace na ulicach: Letniskowej, Modrej, Węglinek oraz Bełżyckiej (na odcinku od ul. Łanowej do ul. Folwarcznej). Tam drogowcy położą nawierzchnię bitumiczną

 

designed by know-line.pl