Kiedy: 18.03.2023 (sobota), godz. 15.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Oprowadzanie odbywa się na parterze. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Oprowadzanie nie będzie tłumaczone na polski język migowy.
Wstęp: w cenie biletu do galerii
Prowadzenie: Olga Drenda
Galeria Labirynt zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Piosenka o mojej rodzinie”. Będzie to oprowadzanie inne niż zwykle, tym razem wystawa będzie pretekstem do opowieści o codziennych sprawach.
Jaki obraz rzeczywistości rodzinnej można odczytać z tytułowej „Piosenki o mojej rodzinie”? Co kryją rodzinne archiwa fotograficzne? Jak okiełznać powszedniość, doceniając jej urok? O swoim postrzeganiu codzienności w kontekście wystawy opowie Olga Drenda, pisarka, eseistka, tłumaczka, autorka takich książek jak „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” czy „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”.
Wystawa „Piosenka o mojej rodzinie” składa się z dokumentacji codziennego życia osoby autystycznej i jej rodziny. Pozwala zajrzeć do prywatnego archiwum zdjęć, filmów i przedmiotów.
Integralną częścią wystawy są autorskie podpisy, które wraz z pracami składają się na spójną historię osoby autystycznej, która mierzy się z doświadczaniem codzienności. A ta bywa trudna – nieprzewidywalna, pełna niezrozumiałych norm społecznych, nieuniknionych rozmów z ludźmi i trudnych do zniesienia hałasów. Ale bywa też zaskakująca i interesująca, dzięki niekonwencjonalnemu podejściu do tego, co można robić w rodzinie.
Mimo, że na zdjęciach zobaczyć można bałagan i chaos, to wystawa działa podobnie jak mózg większości osób autystycznych: wszystko jest tu opisane wprost, w logiczny i uporządkowany sposób. Wystawa prezentuje filmy, zdjęcia i instalację, przygotowane przez Magdalenę Szubielską, Malinę Bułtowicz, Radosława Bułtowicza. Ekspozycja czynna do 9.04.2023 (wt.-niedz, godz. 12:00-19:00).
Olga Drenda – ur. 1984, pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Autorka książek „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej) oraz rozmów „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i „Książka o miłości” (wspólnie z Małgorzatą Halber), a także tekstów do antologii „Delfin w malinach”, „Prognoza niepogody”, „Hourras et désarrois. Scènes d’une guerre culturelle en Pologne”, „Proszę mówić dalej. Historia społeczna Muzeum Sztuki w Łodzi”. Autorka esejów towarzyszących wystawie „Marzenia wiosenne” (Galeria Biała, Lublin) i fotografiom Łukasza Rusznicy z cyklu „Subterranean River”. Felietonistka Tygodnika Powszechnego. Od 2013 roku prowadzi fanpejdż na Facebooku Duchologia (www.facebook.com/duchologia).