Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na kolejną odsłonę cyklu filmowego Miasto movie! Wiosenny repertuar będzie zawierał propozycje zarówno dla ludzi w każdym wieku, jak i traktował o ludziach w każdym wieku. Filmowe bohaterki czy bohaterowie mogą mieć przecież przysłowiowe „od lat 5 do 105”, wszak wiek to tylko liczba. Idąc tym tropem zaprezentowane zostaną obrazy, w których prym na ekranie wiodą dzieciaki oraz młodzież. Będą filmy z klasycznymi bohaterami w tzw. średnim wieku oraz znakomite kino poruszające temat jesieni życia. Przed widzami zatem prawdziwa, kinematograficzna sztafeta pokoleń. Będzie kino obyczajowe, dramaty, komedie, ale też filmy przygodowe i kryminalne.
Program na kwiecień 2023:
5 kwietnia 2023, godz. 19.00 – „Kafarnaum”, reż. Nadine Labaki, czas 120’, 2018 r.
12 kwietnia 2023, godz. 19.00 – „Tokijska opowieść”, reż. Yasujiro Ozu, czas 136’, 1953 r.
19 kwietnia 2023, godz. 19.00 – „Hotel Marigold”, reż. John Madden, czas 124’, 2011 r.
26 kwietnia 2023, godz. 19.00 – „Creed: Narodziny legendy”, reż. Ryan Coogler, czas 133’, 2015 r.
Informacje praktyczne:
Kiedy: w każdą środę, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny
Opisy filmów
Kafarnaum
Głośny obraz w reżyserii Nadine Labaki (autorki pamiętnego „Karmelu”). „Kafarnaum” to bezkompromisowa, kipiąca od emocji opowieść o chłopcu imieniem Zain (znakomity Zain Al Rafeea). Wraz z podobnymi do niego dziećmi wychowuje się on w slumsach Bejrutu. Zaniedbany, głodny, zdany na samego siebie chłopiec każdego dnia zmuszony jest toczyć walkę o godność i przetrwanie w tym nieprzyjaznym środowisku. W pewnym momencie, gdy sytuacja staje się już dramatyczna, mały bohater decyduje się na szalony z pozoru krok. Wraz z pomocą lokalnej adwokatki Nadine (w tej roli sama reżyserka), wytacza proces przeciwko swoim rodzicom. Oskarża ich o nieodpowiedzialność, zmarnowanie dzieciństwa jemu i jego rodzeństwu, a w konsekwencji o to, że się w ogóle urodził. Film Labaki to kino stawiające ważne pytania i na długo pozostające w pamięci widza.
Tokijska opowieść
Arcydzieło z katalogu japońskiego mistrza Yasujiro Ozu. Bohaterami tej historii jest dwoje mieszkających na prowincji staruszków, którzy pewnego razu postanawiają odwiedzić w Tokio swoje dorosłe już dzieci. Wiedzą, że być może będzie to ich ostatnie spotkanie, więc pełni nadziei i dobrych chęci ruszają do wielkiego miasta. Na miejscu okazuje się jednak, iż dla wiecznie zajętych, zapracowanych i zobojętniałych dzieci, odwiedziny sędziwych rodziców są raczej przykrym obowiązkiem niż źródłem radości. Minimalistyczne w środkach wyrazu (niespieszne tempo, subtelne aktorstwo czy doskonałe wyczucie przy kompozycji kadrów), a jednocześnie wielkie, poruszające kino o prawdziwych ludziach i ich codziennych życiowych sprawach. Wybitny film mający przeszło 70 lat, a jednocześnie ponadczasowy i uniwersalny w wymowie.
Hotel Marigold
Brytyjski komediodramat o grupie emerytów, którzy postanawiają zamienić deszczową Anglię na słoneczne, egzotyczne Indie i wybrać się na wakacje życia. W tym celu rezerwują pobyt w tytułowym hotelu, który ma być spełnieniem marzeń każdego turysty. Na miejscu okazuje się jednak, iż rzeczywistość ma niewiele wspólnego z marzeniami, a sam hotel jest w opłakanym stanie. Seniorzy nie załamują jednak rąk, wprost przeciwnie, planują wyremontować budynek i doprowadzić go do dawnej świetności. Pogodna, inteligentna opowieść utrzymana w tradycji klasycznych, brytyjskich komedii obyczajowych. Na ekranie zaś tuzy tamtejszej kinematografii, a wśród nich m.in. Maggie Smith, Judi Dench, Tom Wilkinson czy Bill Nighy. Film cieszył się dużą popularnością i kilka lat po premierze doczekał się równie udanej kontynuacji.
Creed: Narodziny legendy
Rocky Balboa to jeden z najważniejszych bohaterów w historii kina oraz szczytowe osiągnięcie w karierze Sylvestra Stallone’a. Nie sposób jednak nie zgodzić się z faktem, iż najlepsze odsłony tego kultowego cyklu powstały jeszcze w latach 70. i 80. minionego stulecia. Dlatego świat filmowy z dużą rezerwą przyjął informację o kontynuacji sagi o słynnym bokserze z Filadelfii. Tym razem miał być to spin off, w którym stary, zmęczony życiem Rocky zaczyna pomagać młodemu, utalentowanemu pięściarzowi. Młodym bokserem okazuje się Adonis Creed, syn wielkiego rywala, a z czasem przyjaciela Rocky’ego – Apollo Creeda. Jak się szybko okazało, obawy widzów i krytyków były w tym przypadku zupełnie niepotrzebne, a sam film to prawdopodobnie najlepsza odsłona serii od czasu oryginalnego filmu z 1976 roku. Składa się na to zarówno sprawna reżyseria, dobry, wiarygodny scenariusz, jak i kreacje aktorskie Michaela B. Jordana i znakomitego, nagrodzonego Złotym Globem Stallone’a.