Spotkanie wokół książki „Polka ateistka kontra Polak katolik”

Data dodania: 30 marzec 2023
Spotkanie wokół książki „Polka ateistka kontra Polak katolik”

Polka ateistka kontra Polak katolik | Kultura Enter


Warsztaty Kultury w Lublinie oraz czasopismo Kultura Enter serdecznie zapraszają na rozmowę wokół książki „Polka ateistka kontra Polak katolik” (Wydawnictwo Fundacja Kultura Liberalna).

 

„Mówi się o tym, że istnieją dwie Polski, które nigdy ze sobą nie rozmawiają. Otrzymują Państwo zapis bezprecedensowego starcia dwóch światopoglądów: konserwatywno-katolickiego i liberalno-zsekularyzowanego. Nie jest to jednak tylko zapis konfrontacji, lecz także dialogu i szukania kompromisu. Aborcja, eutanazja, małżeństwa jednopłciowe, populizm, wojna – to tylko kilka tematów podjętych w tej książce” – zaznaczają autorzy.

 

Według czytelników lektura książki pozwala na odbycie lekcji prawdziwego dialogu. Daje szansę na uporządkowanie swoich refleksji na temat funkcjonowania świata.

„Te rozmowy nie dadzą Wam odpowiedzi na pytania w stylu «jak myśleć i co robić », ale pomogą usystematyzować swoje myśli i poglądy, a zarazem tworzyć przestrzeń i warsztat do rozmów ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi. To książka nie tylko o ważnych tematach, lecz także o tym, jak rozmawiać z drugim człowiekiem”. (O. Grzegorz Kramer – duchowny, jezuita).

Podczas spotkania poznamy dwie różne perspektywy patrzenia na świat. Pomimo trudnych tematów poruszanych w książce, autorzy starają się znaleźć nić porozumienia i w sposób kulturalny przedstawić swoje racje.
„Pasjonująca w tej książce jest wiedza autorów, różnorodność racji i spójność wywodów. Napawająca optymizmem jest kultura debaty przy – jednocześnie – jej bardzo gorącej atmosferze”. (Prof. dr hab. Magdalena Środa – polska filozofka specjalizująca się w etyce, feministka).

 

Rozmowę z Karoliną Wigurą i Tomaszem Terlikowskim poprowadzi Paweł Dobrowolski, dyrektor Nowych Epifanii.

 

Informacje praktyczne

Kiedy: 4 kwietnia 2023 r., godz. 17.00
Gdzie:
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny

Biogram:

Dr hab. Karolina Wigura – socjolożka, historyczka idei, publicystka. Pisze m.in. dla działu politycznego w Kulturze Liberalnej. Wykładowczyni Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Instytucie Socjologii UW. Research associate na Freie Universität Berlin.

Dr Tomasz Terlikowski – doktor filozofii, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki. W 2021 roku przewodniczył komisji do zbadania sprawy o. Pawła M. w zakonie dominikanów. Był m.in. redaktorem naczelnym portalu fronda.pl oraz redaktorem naczelnym i dyrektorem programowym Telewizji Republika.
Paweł Dobrowolski – pracował w stołecznych teatrach jako kierownik literacki, manager i dramaturg (TR Warszawa, Teatr Studio, Teatr Polski, Teatr Wielki Opera Narodowa). Studiował wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Podyplomowych Studiach Menedżerów Kultury w SGH. Dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie od 2015 r. Od sierpnia 2021 roku pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

designed by know-line.pl