Perła polskiego renesansu, czyli Kazimierz Dolny znany jest jako miejsce pełne uroku. Stare kamienice, bajkowe wąwozy, niepowtarzalny rynek, a także niesamowite widoki dopełnione artystycznym klimatem to argumenty przemawiające za tym, aby odwiedzić to magiczne miejsce.
Kazimierz Dolny to miejscowość położona w malowniczym punkcie nad Wisłą. Znajduje się on w powiecie puławskim na Lubelszczyźnie. Znany jest zarówno w Polsce, jak i za granicą. Największą liczbą odwiedzających turystów miasto cieszy się w miesiącach letnich, aż do późnej jesieni. To romantyczne miasteczko, skrywające wiele ciekawych historii. Poza tym, że jest interesującym obszarem dla turystów to również oaza twórców. Jest źródłem inspiracji dla malarzy, pisarzy, a nawet muzyków. Wielu ma tu swoje galerie sztuki i pracownie. Miejsce to obfituje w bogactwo kulturowe, a przy tym jest pełne czaru i romantyki.
Centrum Kazimierza Dolnego zajmuje rynek, który zazwyczaj staje się początkiem wędrówek zwiedzających. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc tych okolic. Plac otoczony jest z trzech stron renesansowymi kamienicami z XVI oraz XVII wieku. Zwykle miejsce to jest pełne życia. W środkowym punkcie stoi drewniana studnia, a wzrok przechodniów przykuwają pięknie zdobione kamienice Przybyłów. W latach świetności Kazimierz Dolny znajdował się na drodze handlowej, gdzie głównym źródłem dochodów był handel zbożem.
Na Szlaku Renesansu Lubelskiego odwiedzić można kościół Farny pw. św. Jana Chrzciciela oraz św. Bartłomieja. To interesujące miejsce z okresu późnych lat renesansu. Ciekawostka dotycząca świątyni jest taka, że skrywa ona w sobie organy uważane za jedne z najstarszych w kraju, które do dnia dzisiejszego są używane.
Na jednym ze wzniesień Kazimierza Dolnego znajdują się ruiny zamku z XVI wieku. Miał on służyć do obrony przed tatarskimi najazdami za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Do momentu wojen szwedzkich skutecznie sprawdzał się w swej funkcji. Po tym okresie został niestety bardzo zniszczony i ocalał w niewielkim stopniu. Miejsce to jest szczególnie inspirujące dla malarzy, którzy często tworzą pejzaże z panoramą miasteczka wraz z ujęciem na Wisłę.
Góra Trzech Krzyży to punkt na mapie, z którego rozciąga się malowniczy widok na Kazimierz Dolny wraz z płynącą obok Wisłą, szczególnie urzekający podczas zachodu słońca. Stojące na szczycie krzyże to upamiętnienie epidemii choroby jaką była cholera, która za dawnych czasów opanowała miasto.
W Kazimierzu Dolnym niespodzianki ma dla nas również natura. Nieopodal miasteczka, kryją się niesamowite krajobrazy i rzadko spotykane wąwozy lessowe. Wąwozy te powstały w XVII wieku i służyły jako drogi do transportu przeróżnych towarów. Najbardziej popularny jest wąwóz nazywany Korzeniowym Dołem. Wysokość ścian takiego wąwozu może sięgać nawet kilkunastu metrów. Spacer wśród takich widoków to czysta przyjemność oraz świetna forma relaksu.
Kazimierz Dolny to zjawiskowy zakątek Lubelszczyzny, który każdy powinien odwiedzić. Jest idealny zarówno na weekendowy odpoczynek jak i dłuży pobyt. To teren do pieszych lub rowerowych wędrówek, a także miejsce do chwili refleksji i inspiracji.
red. Karolina Borzęcka