19 maja (piątek) o godzinie 14.00 w Muzeum Józefa Czechowicza będzie gościł Józef Wilkoń – światowej sławy ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Podczas spotkania porozmawiamy z artystą m.in. o źródłach jego twórczości, książkach, które go inspirują, i tajemnicach sztuki ilustratorskiej. Serdecznie zapraszamy!
Z wyrazami szacunku
Zespół Muzeum Józefa Czechowicza
Józef Wilkoń (ur. 12 lutego 1930 w Bogucicach k. Wieliczki) – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci.
Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata. Od Centrum Pompidou (1989), poprzez Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję, po Japonię i Koreę Południową. Jego prace znajdują się w licznych muzeach, m.in.: Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino, Koruisaua w Japonii oraz Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W swoich kolekcjach jego dzieła posiadają galerie i kolekcjonerzy z pięciu kontynentów.
Najważniejsze ostatnie publikacje z jego ilustracjami to wydana w 2009 roku „Księga dżungli” Rudyarda Kiplinga, w 2015 – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza i w 2016 – „Don Kichote” Miguela de Cervantesa. Napisane i zilustrowane przez niego „Psie życie” zostało uznane w Polsce za najpiękniejszą książkę roku 2011 oraz nagrodzone Brązowym Medalem w pięćdziesiątym jubileuszowym konkursie Best Designed Books from all over the World International Competition 2013.
Więcej informacji na stronie internetowej: