A jak Andersen i A jak Akceptacja – od takich haseł zaczyna się ALFABET, nowy Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci. W ramach pierwszej edycji tego wydarzenia zaplanowano spotkania, warsztaty, wystawy, instalacje literackie czy ścieżki emocji. Wszystko to z myślą o najmłodszych mieszkańcach i mieszkankach Lublina oraz ich rodzicach i opiekunach, już od 1 czerwca w Ogrodzie Saskim. Festiwal oficjalnie otworzy Korowód Światła, który 1 czerwca o godz. 20.00 wyruszy z Placu Po Farze do Ogrodu Saskiego. Wezmą w nim udział artyści i artystki, dzieci oraz całe rodziny. Trasę rozświetlą trzymane przez nich lampiony
– Alfabet to nowa propozycja na kulturalnej mapie Lublina z książkami w roli głównej, bo wierzymy w ich moc. Z jednej strony chcemy zabrać dzieci w beztroską podróż po świecie baśni, a jednocześnie zatrzymać się przy dziecięcych emocjach i pomóc je nazwać oraz oswoić. Wydarzenie łącząc kulturę z edukacją, przyczynia się do promocji czytelnictwa oraz najnowszych i najcenniejszych dzieł narodowej literatury dziecięcej i młodzieżowej, autorów i wydawców z Polski, Niemiec oraz Ukrainy. Cieszę się, że inauguracja tego wyjątkowego i międzynarodowego przedsięwzięcia ma miejsce w Lublinie, właśnie teraz, kiedy świętujemy tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Na kilka dni Ogród Saski zmieni się w baśniową przestrzeń, z wydzielonymi tematycznie miejscami. Powstanie Kino Bambino ze strefą animacji, Baza Mocy jako miejsce akceptacji, samopoznania i inspiracji. Z kolei możliwość wyciszenia i wsłuchiwania się w opowieści zapewnią Baśniowe Skrytki. Na terenie parku powstanie również Pole Książek. Będzie to miejsce odpoczynku, ale także czytania, słuchania i oglądania bajek. Ogród Saski wypełnią również wystawy, m.in. wycinanki z Muzeum H. Ch. Andersena w Danii czy zbiór okładek baśni autora wydawanych na całym świecie w wielu językach.
Z kolei Dzikie Łabędzie, Oswajanie Wilka, Calineczka, Stalowy Jeżozwierz oraz Rękawiczka to nazwy instalacji literackich, które staną pośród zieleni miejskiego parku. Jedną z nich będzie wielkoformatowa rękawiczka obszyta flagami krajów walczących o pokój, inspirowana tradycyjną ukraińską bajką ludową. Z inspiracji baśnią powstała także wielkoformatowa maszyna, która ożywi 11 dzikich łabędzi. Ich ruch możliwy jest tylko dzięki zaangażowaniu uczestników/widzów. Na terenie Ogrodu Saskiego wyrosną również olbrzymie tulipany, przy których każdy stanie się małą Calineczką.
Festiwal będzie również okazją do spotkań z autorami książek. W gronie festiwalowych gości znalazły się m.in.: Joanna Concejo, Elżbieta Wasiuczyńska, Grzegorz Kasdepke, Katarzyna Stoparczyk czy Grażyna Lutosławska. Przewidziano również spotkanie o tym, jak książki mogą pomóc każdemu rodzicowi w rozwijaniu kluczowych umiejętności bycia w relacji i także dbania o siebie. Nie zabraknie również Czytelni pod Chmurką. Książki będzie można czytać w hamaku, pod baldachimem, na kocu, w chuście czy na leżaku. Odbędzie się także wspólny warsztat ruchowy dla dzieci i rodziców. Całość dopełnią spektakle muzyczne, słuchowiska i koncerty.
W dniach 1-4 czerwca odbędzie się pierwsza, lubelska edycja Festiwalu, która jest poświęcona literze A i twórczości Hansa Christiana Andersena. To bajki tego autora wyznaczyły odpowiednie wątki literackie i kierunki wydarzeń. W centrum uwagi festiwalu znalazła się także koncepcja baśni w ujęciu tradycyjnym i współczesnym oraz akceptacja jako postawa, którą można rozwijać dzięki literaturze. Każda edycja festiwalu będzie zbudowana wokół książek konkretnego autora i połączy wątki literackie i rozwojowe według kolejności alfabetycznej.
Festiwal odbywa się w ramach projektu „Book=Life. Kooperatywa literacka dla rozwoju dzieci i młodzieży” („Book=Life. Literature Cooperative for Child and Youth Development”) realizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” (Dom Słów) w partnerstwie z Wydawnictwem Starego Lwa ze Lwowa, Miastem Münster oraz Miastem Lublin i Fundacją Kultury Audiowizualnej Beetle. Jego motto to „Książki i ludzie są różni. To, co nas łączy, to opowieść”, a istotą są relacje literatury i życia, ze szczególnym naciskiem na rozwój dzieci od najmłodszych lat poprzez kontakt z tekstami literackimi. Projekt ma na celu wzmocnienie współpracy międzynarodowej pomiędzy polskimi, niemieckimi i ukraińskimi instytucjami kultury i oświatowymi, organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorstwami działającymi w sektorze kultury, w zakresie wykorzystywania literatury jako narzędzia wspierania procesów rozwojowych dzieci i młodzieży. Realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Kreatywna Europa” i wpisuje się w obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Zobacz program: Alfabet_program
Przypominamy, że jednym z komponentów projektu jest wystawa People&Books, którą do 5 czerwca można oglądać na Placu Litewskim. Na ekspozycję składają się historie zilustrowane kolażami Kai Kurczuk, Anny Lee, Grycji Erde. Opowieści zostały zebrane m.in. przez Jolę Prochowicz, Beatę Jewiarz, Aleksandrę Kanar, Valentynę Merzhyievską i Onno Bargfrede.