Lubelska Noc Kultury już za chwilę (3/4 czerwca). Na uczestników Festiwalu czeka mnóstwo atrakcji. Wszystkiego zobaczyć się nie da – wydarzenie trwa bowiem tylko jedną letnią noc. Warto się więc dobrze przygotować i zaplanować swój spacer. Podpowiadamy, jakie punkty programu koniecznie trzeba mieć na swojej liście.
– Uczestnikom Festiwalu szczególnie polecamy nasze produkcje specjalne, nad którymi pracowaliśmy wiele miesięcy przed Nocą Kultury. Jedną z nich jest Scena Rapowa, na której obok doświadczonych artystów, takich jak AVI, Alyona Alyona czy Fukaj, wystąpią laureaci naszego konkursu „Młodzi Raperzy i Raperki!”. Z pewnością duże wrażenie zrobią liczne instalacje artystyczne. Na placu Po Farze zobaczymy olbrzymie wiklinowe łuki inspirowane dawną farą, a na ulicy Szambelańskiej będziemy mogli przejść się po dywanie zrobionym z 520m2 żywej trawy. Miłośników muzyki klasycznej zapraszamy na ulicę Żmigród, gdzie odbędzie się koncert, podczas którego na scenie wystąpi aż 205 artystów – opowiada Aleksandra Stefanek, rzeczniczka prasowa Nocy Kultury.
Musisz to zobaczyć!
19.30–0.00 | Scena rapowa | Błonia pod Zamkiem
Nocokulturową Scenę rapu rozpoczną koncerty laureatów konkursu „Młodzi Raperzy i Raperki!”. Ponadto będziemy mieli okazję usłyszeć młodych, lecz już doświadczonych raperów oraz raperki: Fukaj, Alyona Alyona i Avi. Scenografią dla koncertu będą instalacje artystyczne. „Serce” produkcji Lumina park, które przepełnione pozytywnymi emocjami pozwali nam dzielić się dobrą energią, oraz „Fanatom” Pawła Adamca – upcyklingowa, sensoryczna instalacja przedstawiająca stwora o „bogatym wnętrzu”.
19.00–2.00 | Przyroda na placu Po Farze
„Plac po…” to plac Po Farze w zupełnie innej odsłonie, a wszystko za sprawą 520 m2 żywej trawy rozłożonej we wnętrzu murów kościoła i drzewa, które stanie w nawie głównej. Oprócz tego artyści plecionkarstwa odtworzą część łuków dawnej budowli, interpretując od nowa zarysowane fundamenty. Ponadto znajdziemy tam instalację świetlną – „Pszczołę” – wykonaną z metalu i materiału, która po zmierzchu zwróci uwagę uczestników Festiwalu swoim ciepłym światłem. Z balkonu kamienicy na Grodzkiej 7 będzie zaś zwisać „Wisteria” – kojarzona z kulturą wschodu, gdzie oznacza szczęście, witalność, nowy początek oraz powitanie kogoś w nowym mieście, domu czy wyrażanie uczuć komuś wyjątkowemu.
19.00–2.00 | Natura na ul. Ku Farze / placu Rybnym / Zaułku Hartwigów
Najwęższa ulica Lublina ponownie przejdzie metamorfozę. Odnajdziemy tam kaktusy, które będzie można głaskać oraz instalację artystyczną „Miasto Zieleńsię”, przypominającą nam, że natura może być obecna w każdym miejscu i czasie. Spotkamy rozwieszone pajęcze sieci Arachne oraz wykonane z ceramiki „Fantastyczne Stwory Lublina”. Nieco dalej (pl. Rybny) czekają na nas posągi bóstw z mitologii słowiańskiej („RDZEŃ PRZ[]SZŁOŚCI”) oraz „Szklany ogród” – botaniczna interpretacja szkła artystycznego. Z kolei w Zaułku Hartwigów znajdziemy „Ostatnie ugryzienie” – mural Marcina Wrzala.
21.30–2.00 | Więcej światła! – instalacja artystyczna Warsztatów Kultury | ul. Grodzka 7 – patio
Połączenia duszy starych wiekowych mebli z niezliczoną liczbą lamp emanuje tajemniczą atmosferą i zachęca do zatrzymania się w kameralnym blasku światła. Nieoczywisty charakter instalacji podkreśla lokalizacja pośród starych kamienic, na których układa się niepowtarzalna mozaika cieni i refleksów.
19.00–21.00 | Teatralna Noc Kultury | ul. Archidiakońska 7
Tego wieczoru teatr wychodzi na ulicę. Zapraszamy na dwa spektakle pt. „Współbycie”, które opowiedzą nam o relacji człowieka z naturą. Z kolei „Arka” to kameralny, interaktywny spektakl familijny oparty na historii biblijnego Potopu. Tuż obok znajduje się instalacja artystyczna „7 dni” – walizka, która każdemu kojarzy się z czymś innym. Podróżą, wspomnieniami, a może przygodą?
19.00–2.00 | Kwiaty zła – instalacja Jarosława Koziary | ul. Złota 5 – podwórko
Rośliny, a szczególnie kwiaty, kojarzone są zazwyczaj z delikatnym pięknem, miłym zapachem i łagodnością. Ale nie zawsze tak jest. Istnieją rośliny złowrogie i mięsożerne, powodujące niepokój. Uważaj na tym podwórku i nie daj się pożreć!
19.00–2.00 | Przywale | ul. Szambelańska
Przywale to dawna nazwa ulicy Szambelańskiej. Podczas Nocy Kultury bruk zostanie w całości przykryty dywanem z żywej trawy, stając się rajem dla miłośników natury. Nad głowami publiczności zawiśnie olbrzymi „Ogród osobliwości”. Znajdziemy tam również instalację artystyczną – „Muchomora” – trującego przedstawiciela trzeciego królestwa w rozmiarze XXL.
19.00–2.00 | Nocny Parkiet | ul. Lubartowska (koło Ratusza)
Poczuj puls miasta! Zapraszamy wszystkich miłośników tańca na wyjątkowe doświadczenia taneczne. Wieczór z Dj-em, a może potańcówka „Na ludowo, na Jazzowo” zespołu Jazz Quintet? Sami zdecydujcie! W tym miejscu znajdziecie również „RETRO-SPEKCJE” – zbiór fotografii kostiumowej Pawła Adamca oraz instalację artystyczną „Pajęczyna w czterech porach roku”. Będziecie mogli także wziąć udział w performance „Yayoi Kusama w Lublinie / Przyklej kropki”.
19.00–0.00 | Taniec w powietrzu – Strefa Wysokich Lotów | plac Litewski
Zobaczymy podniebną wersję baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach przedstawioną z przymrużeniem oka – ten występ zaprezentuje grupa zaawansowana. Drugi pokaz – „Show me how you burlesque” – inspirowany jest musicalem „Burlesque”. Na scenie jednocześnie będzie występować aż 17 artystek. Oprócz tego podczas występów solowych zaprezentuje się ok. 55 dzieci i dorosłych reprezentujących Strefę Wysokich Lotów.
22.00–2.00 | Arka – mapping Kiyoko Ishii i Toshikazu Toyamy | Pałac Czartoryskich – plac Litewski
Niezwykle barwna opowieść z przesłaniem, by żyć pełnią życia. Japońscy artyści wizualni w magiczny sposób ożywią mury zabytkowego budynku, zabierając nas w podróż pełną żywiołów i elementów natury.
21.00–22.00 | Ulica – próba otwarta spektaklu teatralnego w wykonaniu Sceny Warsztatów | Dom Słów, ul. Królewska 17
Zobaczymy sztukę pt. „Ulica” autorstwa Rolanda Schimmelpfenniga. Tytułowa ulica to w oryginale Greifswalder Strasse we wschodnim Berlinie. To historia o przypadkach, które czasem są jakby zaplanowane i tylko na pozór stwarzają obraz chaosu. Mowa tu o przypadkach ludzkich, o mniej lub bardziej udanym życiu różnych osób mijających się codziennie na tej samej ulicy. Przede wszystkim o uczuciach byłaby tu mowa, gdyby bohaterowie potrafili o nich jeszcze rozmawiać.
19.00–0.00 | Scena Klasyczna – koncert | ZSE im. A. i J. Vetterów, ul. Żmigród 10 – boisko
Na Scenie Klasycznej wystąpią fantastyczni muzycy, wśród których nie zabraknie znanych osobowości lubelskiej estrady oraz najlepszych uczniów i nauczycieli szkół muzycznych regionu. Wieczór zwieńczy walc pożegnalny w wykonaniu Stowarzyszenia Wschód Kultury i Chóru Politechniki Lubelskiej.
19.00–2.00 | Noc w Browarze: instalacje artystyczne, filmy, zwiedzanie | Perła – Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15
Na Noc w Browarze Perła składają się instalacje artystyczne, m.in. „Punkt ogrodu” autorstwa Bernarda Kiedrowskiego – niezwykłe puzzle przestrzenne oraz „Bottle green” wykonana przez Słuchaczy SPPSS z kierunku florystyka pod opieką Pawła Adamca. To zielona oaza pośród zabytkowej architektury Browaru. W programie znajdziemy także pokazy filmów „Ślimaki” oraz „Przy rzece”.
Cały program dostępny jest na stronie internetowej www.nockultury.pl
Noc Kultury | 3/4 czerwca 2023 | Stare Miasto, Lublin | wstęp wolny
Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie.
Noc Kultury jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin będzie miał okazję zaprezentować Europie wartości ważne dla młodych, pokazać ich aktywności i skierować uwagę w swoich działaniach na młodzież. Tytuł ESM przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku.
Więcej o Europejskiej Stolicy Młodzieży na www.lublin.eu/lublin/esm2023.
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.
Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Centrum, Radio z Qlturą, Gazeta Wyborcza, Pismo. Magazyn Opinii, Magazyn Presto, Kultura Enter, dlaStudenta.pl, Onet.
Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A.