Miasto zaprasza na obchody Dnia Unii Lubelskiej

Data dodania: 29 czerwiec 2023
Miasto zaprasza na obchody Dnia Unii Lubelskiej

Miasto Lublin zaprasza mieszkańców i mieszkanki na uroczystości upamiętniające 454. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej. Tegoroczne obchody uświetni występ młodzieżowego Chóru Kameralnego „Aidija” z Wilna.

 

Zawarta w naszym mieście w 1569 roku unia polsko-litewska, która połączyła tradycje i kultury różnych narodów żyjących we wspólnym państwie, jest uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Europy. Wyjątkową częścią tegorocznych obchodów jest występ Chóru Kameralnego „Aidija” pochodzącego z Wilna, naszego miasta zaprzyjaźnionego, które w tym roku obchodzi swoje 700-lecie. Zapraszam mieszkańców i mieszkanki Lublina do wspólnego świętowania – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Obchody Dnia Unii Lubelskiej rozpoczną się w sobotę (1 lipca) o godz. 11.00 na Placu Litewskim, gdzie przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji złożą kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej. Następnie o godz. 13.00 zaplanowano otwarcie wystawy czasowej pt. OBRRAZ w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (Pl. Litewski 3). Ekspozycja jest premierową prezentacją twórczości Grupy OBRRAZ, skupiającej cenionych artystów, w większości profesorów wyższych uczelni artystycznych w Polsce, wśród których znajdują się m.in. Krzysztof Gliszczyński, Łukasz Huculak, Sławomir Marzec, Lech Twardowski i Tomasz Zawadzki.

 

Kolejnym punktem programu tegorocznych uroczystości będzie koncert „Sub Tuum Praesidium – Pod Twoją obronę” w wykonaniu Chóru Kameralnego „Aidija” z Wilna pod dyrekcją Romualdasa Gražinisa – dyrektora artystycznego i założyciela grupy. Wydarzenie odbędzie się o godz. 19.00 w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej 9, po mszy św. Natomiast o godz. 21.30 na fontannie multimedialnej zostanie zaprezentowany pokaz Unia Narodów opowiadający o kształtowaniu się relacji pomiędzy Polską a Litwą i powstaniu jednej z najtrwalszych unii politycznych w historii. W programie pokazów na ten dzień znajduje się również widowisko „Lublin is YOUth”, które powstało w związku z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 i w całości poświęcone jest młodości.

Dodatkowo w niedzielę (2 lipca) Chór Kameralny „Aidija”, na Placu po Farze o godz. 12.00, poprowadzi krótki flashmob. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Chór Kameralny „Aidija” powstał w 1989 roku w Szkole Artystycznej im. M. K. Čiurlionisa z inicjatywy Romualdasa Gražinisa. Młodzieżowy zespół, który wyróżnia się charakterystycznym brzmieniem i interpretacją utworów, regularnie przygotowuje i wykonuje nowe programy artystyczne inspirowane muzyką kompozytorów litewskich i zagranicznych. W repertuarze chóru mieszczą się utwory od chorału gregoriańskiego po kompozycje z XXI wieku. Grupa udziela ponad 30 koncertów rocznie, zarówno na Litwie, jak i za granicą (w tym, m.in. w Chinach, Gruzji czy Izraelu). Występowała także ze zdobywcą Oskara E. Morricone oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli. „Aidija” ma w swoim dorobku nagrania dla litewskiego radia i telewizji, muzykę do filmów dokumentalnych i fabularnych, sztuki teatralne, a także około 20 wydanych płyt. Prowadzi również warsztaty z młodymi dyrygentami z całej Litwy i z zagranicy. Zespół zdobył wiele nagród dla najlepszego chóru młodzieżowego.

Z inicjatywy lubelskich towarzystw kresowych w 2015 r. Rada Miasta Lublin ustanowiła 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej.

 

19 grudnia 2014 roku międzynarodowy panel ekspertów, działający przy Komisji Europejskiej, zarekomendował przyznanie Lublinowi Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label), a uroczyste wręczenie przyznanego wyróżnienia miało miejsce w Solvay Library w Brukseli 15 kwietnia 2015 roku. Komisja Europejska doceniła Lublin, jako miejsce zawarcia Unii Lubelskiej – wyjątkowego symbolu pokojowej i demokratycznej integracji dwóch krajów, zróżnicowanych religijnie i etnicznie. Idee te są reprezentowane materialnie przez zachowane w krajobrazie miasta zabytki, będące świadkami zawarcia Unii i ją upamiętniające – Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, Pomnik Unii Lubelskiej oraz kościół p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika wraz z Klasztorem oo. Dominikanów.

designed by know-line.pl