Spotkanie „Gust nasz pospolity”

Data dodania: 31 październik 2016

"event

 

Co nam się podoba w architekturze? – spotkanie z Błażejem Prośniewskim, autorem książki „Gust nasz pospolity”, Jakubem Głazem i Hubertem Trammerem. Podczas spotkania, po krótkiej prezentacji książki „Gust nasz pospolity”, autor oraz zaproszeni goście porozmawiają o estetyce i jakości architektury w Polsce.

Kiedy: 15 listopada, godz. 18:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a
Wstęp wolny!

„Jaka architektura podoba się Polakom? Najkrótsza odpowiedź na to pytanie brzmiałaby: ładna. I prawdopodobnie można by na tym poprzestać, gdyby nie fakt, że określenie to jest nieostre i wieloznaczne. Bo czy Hotel Bristol może podobać się w taki sam sposób jak Dworzec Centralny? Czy istnieje jeden uniwersalny zestaw narzędzi pozwalający oceniać estetykę architektury?

Gust nasz pospolity — wbrew twierdzeniu, że o gustach się nie dyskutuje — jest próbą wiwisekcji naszych wyborów, preferencji i upodobań estetycznych. I nie chodzi tu tylko o wskazanie konkretnych realizacji, tworzenie rankingów tego, co nam się podoba, a co nie, ale przede wszystkim o określenie kryteriów tej oceny. Punktem wyjścia przedstawionych w książce badań stała się bazylika w Licheniu. Dla jednych niesmaczne kuriozum wyrosłe pośród pól, dla innych — dzieło sztuki na miarę przełomu tysiącleci, które — według opinii projektantki świątyni wygłoszonej w 2007 roku — jest emanacją gusto polacco. Czy Polacy naprawdę oczekują takiej architektury? Po siedmiu latach czas odkryć karty i powiedzieć: sprawdzam.”

Błażej Prośniewski — doktorant w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Autor tekstów i audycji radiowych o architekturze. Pracuje w Polskim Radiu.

Jakub Głaz — krytyk architektury, publicysta, z wykształcenia architekt. W przeszłości radiowiec, dziennikarz i redaktor prasowy. Zajmuje się popularyzacją architektury i działaniami na rzecz naprawy miasta. Pomysłodawca i współtwórca poznańskiej inicjatywy „Otwarte” zajmującej się ożywianiem zaniedbanych obszarów Poznania.

Hubert Trammer — architekt, nauczyciel na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej; tutor na warsztatach Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury; stały współpracownik Fundacji Twórców Architektury oraz czasopism architektonicznych Architektura-murator i A10 – New European Architecture. Członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie, Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie, Rady Kultury Przestrzeni przy Prezydencie Miasta Lublin. Wiceprezes Oddziału Lublin Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

designed by know-line.pl