Tegoroczny Konkurs Etiud Cyrkulacji przyciągnął wielu artystów nowego cyrku, którzy w Polsce wystąpią po raz pierwszy. Dodatkowo w weekend dwa spektakle familijne: akrobata, który będzie piekł na żywo pierniczki w namiocie przed CSK i spektakl o marzeniach.
Artyści nowego cyrku do Lublina na Cyrkulacje przyjeżdżają już po raz dziesiąty, by tu ubiegać się o nagrody jury i publiczności. Dla fanów tej formy sztukij ciekawa będzie zapewne informacja, że w tym roku swoją nagrodę przyzna także Cirque Du Soleil – jeden z najsłynniejszych zespołów cyrkowych na świecie. Czy jury i publiczność zdecydują jednogłośnie?
Spektakle Konkursu Etiud będą grane trzykrotnie. W piątek i sobotę publiczność będzie mogła głosować na swoich ulubieńców. W niedzielę odbędzie się widowisko z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Emocje jak zwykle gwarantowane.
Przed Konkursem warto też wybrać się na spektakle familijne. “Teacrobat” z Czech, czyli przedstawienie gotującego akrobaty, odbędzie się w sobotę i niedzielę o 12:00 i 16:00 we własnym namiocie artysty rozstawionym przed CSK. “Zgubowisko” Fundacji Sztukmistrze zobaczymy na Sali Baletowej CSK w sobotę i niedzielę o 14:00.
Informację o biletach znaleźć można na stronie cyrkulacje.eu. Wydarzenie tłumaczone jest na Polski Język Migowy.
Więcej o uczestnikach Konkursu Etiud
Artyści solowi i cyrkowe grupy na Konkurs Etiud przyjechały do nas z Łotwy, Ukrainy, Polski i Finlandii. Uprawiają akrobatykę powietrzną, kontorsję, żonglerkę. Zobaczymy koło cyra, poi, ale też rzadziej spotykany występ z udziałem german wheel.
Artyści cyrkowi to ludzie niezwykłych talentów, ale też pełni marzeń. Alexandra z Ukrainy chciała mieć jako dziecko własną kawiarnię. Marzy, by dostać się do Cirque du Soleil. Z kolei Ania Lewandowska 7 lat występowała właśnie we wspomnianym zespole, ale za największy sukces uznaje występy w spektaklu Cirkopolis Cirque Eloize.
Bracia bliźniacy ze składu Duo Twins razem zaczęli występować dopiero w szkole cyrkowej. Zapisali ich tam rodzice, bo chłopaków roznosiła energia. Kate & Pasi z Finlandii to małżeństwo, które razem występowało już w 25 krajach, ale w Polsce zobaczymy ich po raz pierwszy. Natomiast Ale Circus Dance Company to paczka przyjaciół z Polski, którzy razem nie tylko występują, ale też spędzają wspólnie czas i kochają to, co robią.
Wszyscy rywalizować będą o trzy nagrody główne o łącznej puli 16 000 zł, a także 7 nagród dodatkowych, w tym o kontrakt cyrkowy, nagrodę za najlepszy trick czy tę przyznawaną przez publiczność.
Będzie też familijnie
Jeśli ktoś chce, to na cyrkowo może spędzić cały dzień. Spektakle familijne będą na pewno miłym sposobem na cyrkowy weekend.
“Teacrobat” to odwiedziny w kuchni akrobaty, który miesza mleko i mąkę na ciasto, zwisając przy tym z sufitu swojego niewielkiego namiotu cyrkowego. Na oczach publiczności stanie na rękach, trzymając się słoika, przeniesie filiżanki używając oparcia krzesła jak szczudeł, a na koniec poczęstuje zgromadzonych efektami swojej pracy. I jak tu się nie uśmiechnąć i nie zachwycić?
Zupełnie w innym klimacie swój własny spektakl przygotowała Fundacja Sztukmistrze. Każdy z nas marzy. Ale czasem marzenie może się zgubić. „Zgubowisko” jest spektaklem familijnym, stworzonym dla widzów w każdym wieku. Opowiada o cyrku, o poszukiwaniu własnej drogi i pogoni za marzeniami. Poprzez żonglerkę, taniec w powietrzu i akrobatykę kwartet artystów przenosi widzów do fantasmagorycznego świata, w którym wszystko jest możliwe.
30 września – 8 października 2023 roku, Lublin
Organizatorzy: Fundacja Sztukmistrze, Centrum Spotkania Kultur
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Fundacja Sztukmistrze została powołana, by podejmować działania na rzecz rozwoju kultury i sztuki nowego cyrku. Naszą misję realizujemy m.in. poprzez prowadzenie warsztatów, kursów, organizowanie międzynarodowych wymian artystycznych oraz festiwali.