Lublin włącza się w ogólnopolską kampanię profrekwencyjną Unii Metropolii Polskich. Symbolem akcji jest kilkumetrowy budzik odliczający czas do wyborów parlamentarnych, które odbędą się 15 października.
– Udział w wyborach to nasze prawo i obowiązek, a także możliwość decydowania o swojej przyszłości. Zachęcam wszystkie mieszkanki i mieszkańców Lublina do skorzystania z tego przywileju. W ten sposób kształtujemy społeczeństwo obywatelskiego oraz realizujemy ideę państwa demokratycznego. W najbliższą niedzielę mamy szansę zdecydować o przyszłość Polski. O 15 października symbolicznie przypominać ma budzik, który stanął dzisiaj przed Ratuszem w ramach akcji „Nie śpij, bo Cię przegłosują!” – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Lublin, podobnie jak inne polskie samorządy, bierze udział w społecznej kampanii #NieŚpijBoCięPrzegłosują realizowanej na rzecz zwiększenia frekwencji wyborczej. Jej inicjatorem jest Miasto Gdańsk. W ramach akcji kilkumetrowy budzik odwiedza poszczególne miasta, by symbolicznie przypominać o najbliższych wyborach do Sejmu i Senatu. Do tej pory był już m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Białymstoku, Katowicach i Rzeszowie. Do Lublina przyjechał w poniedziałek (9 października) rano i w dalszą drogę do Bydgoszczy wyruszy 11 października. Obok samorządów i osób publicznych w kampanii uczestniczą osoby aktywne w przestrzeni publicznej.
Ponad połowa uprawnionych do głosowania to kobiety, a ok. 1/3 z nich jest niezdecydowana, co do udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Z tego powodu w profrekwencyjną kampanię społeczną włącza się również Forum Kobiet Lublina.
– Swoją obecnością chcemy mobilizować innych i uświadamiać mieszkankom Lublina, jak ważny jest nasz głos, który ma realny wpływ na naszą przyszłość. Kobiety w Polce wywalczyły sobie prawa wyborcze już 100 lat temu, jako jedne z pierwszych na świecie. Nie rezygnujmy z przywileju i prawa do budowania naszego jutra. Głosujmy w nadchodzących wyborach parlamentarnych – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Grupą o jednej z najniższych frekwencji wyborczych są osoby między 18. a 29. rokiem życia.
– Udział w wyborach to przejaw zaangażowania i dobrze rozumianego patriotyzmu. Jako miasto otrzymaliśmy tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, bo pielęgnujemy takie wartości jak równość, dostępność czy włączanie do współdecydowania o mieście. W najbliższą niedzielę wybierzemy osoby, które przez kolejne cztery lata będą decydować o przyszłości naszego kraju i o jakości naszego życia, dlatego wybierzmy świadomie – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Zwiększenie aktywności wyborczej osób przed 30. rokiem życia, a w głównej mierze uczniów ostatnich klas szkół średnich i studentów uczelni wyższych na terenie Lublina to cel uczniów Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Realizowany przez nich projekt „Młodzi Głosem Przyszłości” w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” ma budować pozytywny wizerunek wyborów oraz uświadamiać zalety postaw prowyborczych i obywatelskich młodym ludziom.
– Poprzez nasze dotychczasowe instalacje outdoorowe w postaci urn wyborczych, kampanię, ale też cykl filmów i spotkań z politykami różnych opcji, chcemy przypomnieć, że wybory to święto demokracji. Zamierzamy kontynuować nasze działania w ramach lekcji obywatelskich i inne działania promocyjno-edukacyjne – mówi Adam Kondracki, jeden z liderów projektu „Młodzi Głosem Przyszłości”.
W kwietniu, podczas Wielkiego Finału IX edycji Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, projekt „Młodzi Głosem Przyszłości” został nagrodzony Srebrnym Wilkiem za najlepszy projekt w województwie lubelskim oraz Złotym Wilkiem za najlepszą reklamę społeczną w Polsce. W Olimpiadzie wzięło udział ponad 1200 projektów z całego kraju.