Spotkanie wokół książki Grzegorza Hryciuka „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944–1946″

Data dodania: 25 luty 2024
Spotkanie wokół książki Grzegorza Hryciuka „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944–1946″

1 marca 2024 roku o godzinie 18.00 w sali czarnej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”

w ramach cyklu „W Bramie o książce”

odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Hryciukiem, skupione wokół ksiązki „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944-1946”. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Portalem HistoriaBEZKITU.pl oraz Pracownią Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej im. Jerzego Kłoczowskiego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

„Przesiedleńcy to wyjątkowo poruszająca epopeja o blisko 800 tysiącach naszych przodków siłą wysiedlonych z południowo-wschodnich ziem Rzeczypospolitej na zachód Polski, na ziemie poniemieckie. To opowieść o exodusie, bezpowrotnie utraconym świecie, wojennej pożodze i brutalnym rozstaniu z ukochaną małą ojczyzną – zbudowana z faktów historycznych i osobistych wspomnień wysiedlonych. To również historia mozolnego wznoszenia na niemieckich ruinach fundamentów polskiego uniwersum.” – fragment z okładki książki.

Dr hab. prof. UW Grzegorz Hryciuk jest historykiem, którego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień narodowościowych Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX w., stosunków polsko-ukraińskich, historii Ukrainy, Związku Radzieckiego, dziejów diaspory polskiej na Wschodzie, czy też migracji przymusowych na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1988 r. związany z Instytutem Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1997 r. uzyskał stopień naukowy doktora na podstawie pracy „Polacy we Lwowie pod okupacją radziecką i niemiecką w latach 1939–1944. Życie codzienne”. Opublikowana w trzy lata później książka, otrzymała Nagrodę Klio. W 2005 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie rozprawy „Przemiany narodowościowe i ludnościowe w Galicji Wschodniej i na Wołyniu w latach 1931–1948”. Rok później książka uzyskała nagrodę „Przeglądu Wschodniego”. Jest też współautorem monografii „Masowe deportacje ludności w Związku Radziecki”. W latach 2008–2012 sprawował funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Historycznego UWr do spraw dydaktycznych. W latach 2012–2016 był prorektorem ds. studenckich.

Z profesorem Grzegorzem Hryciukiem (Uniwersytet Wrocławski) rozmawiać będzie doktor Agata Fijuth-Dudek (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Historia BEZ KITU).

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube „Bramy Grodzkiej – Teatru NN”.

Linki:

designed by know-line.pl