Miasto zaprasza do udziału w wydarzeniach kulturalnych zaplanowanych w związku z przypadającymi w najbliższym czasie dwiema ważnymi rocznicami 20-leciem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja) oraz 455-leciem zawarcia Unii Lubelskiej (1 lipca). Przez najbliższe dwa miesiące na mieszkanki i mieszkańców Lublina czekają zarówno kameralne koncerty muzyki klasycznej, jak i duże imprezy plenerowe, spektakle czy spacery z przewodnikami.
– Świętowanie dwudziestej rocznicy dołączenia Polski do wspólnoty europejskiej w naszym mieście wiąże się ze staraniami o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W aplikacji konkursowej pod hasłem Re:union odwołujemy się do tradycji Unii Lubelskiej, której efektem była ponadnarodowa, wieloetniczna i wieloreligijna wspólnota. Zapraszam Państwa do udziału w cyklu wydarzeń, które z jednej strony ukazują różnorodność naszej kultury, a z drugiej dają poczucie jedności i wspólnoty – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Obchody rozpocznie Koncert Beethovenowski, podczas którego grane będą polonezy F. Chopina i IX Symfonia Beethovena. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę (28 kwietnia) o godz. 18.00 w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W kolejnych dniach mieszkanki i mieszkańcy będą mieli możliwość wybrania się na spacery z Przewodnikami Inspiracji, którzy opowiedzą o miejscach związanych z zawarciem Unii Lubelskiej. Początek maja to także czas współorganizowanych przez Miasto Lublinaliów, czyli święta kultury studenckiej. Z kolei 3 maja, wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Lublin”, tradycyjnie zatańczymy „Poloneza dla Lublina”.
Najbliższe miesiące to także czas dużych festiwali miejskich. W czwartek (9 maja) rozpoczną się wydarzenia realizowane w ramach Europejskiego Miesiąca Kreatywności, a na początku czerwca (1/2 czerwca) odbędzie się Noc Kultury, która jak zwykle wypełni centrum miasta różnymi formami twórczości artystycznej. Wydarzenie zainauguruje Festiwal Sztuki nad Rzeką – nowy festiwal w przestrzeni Lublina. Na terenach zielonych wzdłuż Bystrzycy przez całe lato prezentowane będą obiekty i instalacje stworzone przez osoby twórcze specjalnie na potrzeby Festiwalu. Pierwsze dni czerwca to także czas, kiedy pod hasłem litery B odbędzie się druga edycja Festiwalu Literatury i Rozwoju Dzieci „Alfabet”. W czerwcu odbędą się także festiwale: Wielokulturowy Lublin prezentujący kulturę mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i wyznaniowych obecnych w naszym mieście i regionie oraz Wschód Kultury – Inne Brzmienia, umożliwiający spotkanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na pograniczu różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych.
Kolejne muzyczne wydarzenia zaplanowane w ramach zbliżających się obchodów to między innymi: „Koncert dla Europy” Lubelskiej Federacji Bardów, XI Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy, koncert w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko z okazji 50-lecia Budki Suflera czy występ litewskiego zespołu Ugniavijas i potańcówka przy muzyce polsko-ukraińskiej kapeli folkowej z okazji Dnia Unii Lubelskiej. Z kolei od lipca poprzez Portal znajdujący się na Placu Litewskim będziemy mogli pozdrowić nie tylko mieszkańców Wilna, ale także Nowego Jorku i Dublina.
W trakcie długiego weekendu majowego, od środy do soboty (1-4 maja), polecamy także dodatkowe wieczorne pokazy multimedialne na fontannie na Placu Litewskim. W kolejnych tygodniach maja, będą się pojawiały zgodnie ze znanym już harmonogramem w każdy piątek i sobotę o godz. 21.00. Program spektakli dostępny jest na stronie fontanna.lublin.eu oraz oficjalnym profilu obiektu na portalu społecznościowym Facebook.
Zaplanowane wydarzenia wpisują się w starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Szczegółowy harmonogram obchodów 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 455-lecia zawarcia Unii Lubelskiej przedstawiony jest na załączonym plakacie oraz na stronie lublin.eu w zakładce Kultura. Część wydarzeń jest biletowana.