wernisaż: 5 kwietnia, godz. 18:00
Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3
wstęp wolny
wystawa czynna do 23 kwietnia
https://zamek-lublin.pl/w-czerni-i-bieli-portrety-wystawa-agnieszki-wojtowicz/
„W czerni i bieli. Portrety” to najnowszy cykl Agnieszki Wójtowicz, inspirowany starymi fotografiami pozyskanymi częściowo z rzeczywistości wirtualnej, który od 5 kwietnia będzie można oglądać w naszym Muzeum przy ul. Złotej 3!
Artystka stosuje reedycję, temat transponuje na język malarski z wykorzystaniem czerni, rzadziej sepii i zawsze białego korektora. Postaci przedstawione na obrazach są przeważnie anonimowe. Autorkę interesuje w nich wyłącznie charakter i bryła twarzy. Buduje go, używając autorskiej techniki: nie używa białej, gładkiej, idealnej farby, ale korektora, którego chropowaty rysunek ,,postarza” obraz, tworzy współczesne krakelury. Temat utrwala na płótnie zagruntowanym na czarno i – zamiast wymazywać coś, co już było – tworzy nową rzeczywistość, powołuje do życia człowieka dojrzałego, który patrzy odbiorcy prosto w oczy, odwraca się profilem lub stoi do niego tyłem. Bohaterzy portretów prezentują różne cechy: ciekawość, dojrzałość, młodość, przemijanie… Możemy w nich przeglądać się jak w lustrze.
Cykl stanowi pretekst do opowiedzenia o człowieku, o jego osobowości, jego słabościach, przywarach, o tym, co jest dla niego trudne, a zarazem codziennie i nieuniknione.
Agnieszka Wójtowicz – artystka plastyczka, projektantka wnętrz, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Urodzona w Zamościu, prywatnie i zawodowo związana z Lublinem. Jej działania twórcze obejmują malarstwo, rysunek, ilustrację książkową i fotografię. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Wydziału Artystycznego UMCS. Jej prace od lat dziewięćdziesiątych XX wieku publikowane były cyklicznie w dzienniku „Dzień” oraz „Kurierze Lubelskim”, „Akcencie”, i „Express Faktach”. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Wielokrotna Stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego i Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Lublin. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, m. in.: w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu i ponad 30 wystaw indywidualnych. Współpracowała z Galerią Sztuki Sceny Plastycznej KUL, z pracownią plastyczną Teatru Hansa Christiana Andersena w Lublinie, a od 2005 r. współpracuje z Galerią Sztuki Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Jej prace znajdują się w kolekcji Okręgu Lubelskiego ZPAP, w kolekcji Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, zbiorach prywatnych w kraju oraz m.in.: w Paryżu, Londynie i Stanach Zjednoczonych.