Jak co roku Miasto przygotowało propozycje aktywnego i ciekawego spędzenia wakacji w Lublinie.
W bogatej ofercie znalazł się m.in. blok wydarzeń skierowanych do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Zapisy na zajęcia w ramach akcji „Lato w mieście 2024” ruszają od najbliższego poniedziałku (10 czerwca).
– Miejska akcja „Lato w mieście” jest wsparciem dla opiekunów i rodziców dzieci wypoczywających
w Lublinie, w zapewnieniu kompleksowej i wartościowej formy spędzenia wolnego czasu. Po raz kolejny prezentujemy szeroką ofertę zajęć, wycieczek i warsztatów, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich zainteresowań, pasji czy predyspozycji. Zapraszając do klubów osiedlowych, domów kultury, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, przekonujemy nasze młode mieszkanki i mieszkańców, że odpoczynek od nauki i zajęć lekcyjnych jest najfajniejszy, gdy jest aktywny, twórczy i pozwala na odkrywanie ciekawostek o otaczającym nas świecie. Jestem przekonana, że lato w mieście będzie pełne atrakcji oraz emocjonujących przygód, które wypełnią czas i nie pozwolą na bezczynność i nudę – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Półkolonie
Bogaty program wszechstronnie aktywizujący uczestniczki i uczestników, wyjścia do ciekawych miejsc, treningi z różnych dyscyplin sportu, nauka tańca, żaglówki, różnego rodzaju warsztaty i konkursy to tylko kilka propozycji zajęć podczas turnusów, na które zapraszają Fundacja Rozwoju Sportu, Fundacja Inicjatyw Twórczych, Klub Tańca Sportowego Ballroom, Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin, Lubelskie Towarzystwo Kajakowe FALA i Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE. Na półkolonie z programem rekreacyjno-sportowym przygotowanych jest 1400 miejsc.
Zajęcia rekreacyjno-sportowe
Umiem pływać to znany już program bezpłatnej nauki pływania dla dzieci z lubelskich szkół. Uczniowski Klub Sportowy Żegluj zaprasza na warsztaty pełne ruchu i sportowo-fotograficzne, połączone z wycieczkami rowerowymi i zajęciami na deskach SUP. Letnia przystań kajakowa przygotowana przez Lubelskie Towarzystwo Kajakowe FALA już czeka na chętnych do nauki pływania kajakiem i rekreacji ruchowej. Na naukę podstawowych elementów judo zaprasza Uczniowski Klub Sportowy SPARTAKUS czy też Klub Sportowy Bushidan Judo. Fundacja Wspierania Kultury Gimnastycznej Aktywna Przyszłość stawia na skoki i naukę właściwej techniki poruszania się na trampolinie. Nie może zabraknąć propozycji Klubu Wspinaczkowego Kotłownia, który zaprasza na niezapomnianą przygodę w miejscu, gdzie trenuje najszybsza kobieta świata – Aleksandra Mirosław.
Na dzieci i młodzież czekają również takie atrakcje jak zajęcia z elementami siatkówki plażowej i lato na rolkach w klubie AS Lublin czy też nauka gier zespołowych i trening z Mistrzami – sportowcami z najlepszych lubelskich klubów sportowych, przygotowany przez Fundację Rozwoju Sportu. Dla chętnych do udziału w zajęciach rekreacyjno-sportowych czeka około 3500 miejsc.
Warsztaty terapeutyczno-edukacyjne
Z myślą o dzieciach i młodzieży z niepełnosprawnościami ofertę wakacyjną przygotowały Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Potrzebujących Wsparcia „Iuvo”, Stowarzyszenie Otwieracz oraz Fundacja Przyszłość bez Barier. Na uczestników czekają m. in.: warsztaty rękodzielnicze, spotkania
z muzyką, dogoterapia, wspólne pieczenie pizzy, a także przygotowane specjalnie dla osób ze spektrum autyzmu, spacery i zajęcia angażujące różne zmysły.
Letnia oferta dla młodzieży
Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie zaprasza na Akademię kreatywnej zabawy, warsztaty instrumentalne oraz cykl zajęć pod tytułem: Dawni influencerzy i kreatorzy stylu w sztuce
od średniowiecza po czasy współczesne. Młodzieżowy Dom Kultury Pod Akacją w Lublinie zaprasza na „Wakacje pod Akacją”, czyli zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, gry terenowe, zabawy rekreacyjne i spacery. W zapewnienie atrakcyjnych wakacji młodzieży włączyła się także Przestrzeń Młodych: Po prostu Fajne Miejsce, która zaprasza do uczestnictwa w cyklu 10 warsztatów artystycznych i rękodzielniczych skierowanych do osób w wieku 10-30 lat.
Wakacje z miejskimi instytucjami kultury
Do spotkań „Na wariackich papierach” zachęca Dom Słów – Izba Drukarstwa. To cykl warsztatów, podczas których uczestniczki i uczestnicy będą pracować w różnych technikach z użyciem papieru, a nawet tworzyć własny papier. Podczas warsztatu „Typotorby” za pomocą specjalnych szablonów i farb przeniosą wybrany cytat na bawełnianą, jedyną w swoim rodzaju torbę. Okazją do poznania muzyki z rożnych zakątków świata będą Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. Ignacego Wachowiaka. Zaproszone przez Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej artystki i artyści zaprezentują się podczas parad ulicznych, występów w Muszli Koncertowej, Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, na Wieży Trynitarskiej, czy wieczornych koncertów kapel na lubelskim Starym Mieście. Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zaprasza na letnie warsztaty artystyczno-edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym. W pierwszym tygodniu w programie „Pędzlem i kredą” – malowanie akwarelą i zabawy podwórkowe. Drugi tydzień to warsztaty „Tworzę w fakturze i kolorze” – eksperymenty z różnorodnymi materiałami i technikami, natomiast trzeci tydzień to propozycja „Wakacyjni Odkrywcy”, podczas których dzieci będą zwiedzać światy wyobrażone, takie jak stacja kosmiczna, czy wykopaliska archeologiczne. Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” zaprasza do uczestnictwa między innymi w warsztatach przyrodniczych z elementami survivalu. Połączone będą z zajęciami manualnymi wykorzystującymi naturalne materiały. W ich programie są także zajęcia przeznaczone dla dzieci zainteresowanych sztuką, chcących rozwijać umiejętności plastyczne. Z kolei Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” przygotował cykl warsztatów artystycznych, które rozbudzają wyobraźnię i stymulują kreatywności młodych ludzi. W Laboratorium Sztuki i Wizji dzieci będą miały okazję tworzyć zapachowe zawieszki i świece sojowe, wziąć udział w warsztatach fotograficznych, filmowych, muzycznych, teatralnych i tanecznych. Równolegle będą odbywać się także plenerowe animacje na terenach zielonych niedaleko siedzib domu kultury.
W bibliotece o podróżach, roślinach i smokach
Miejska Biblioteka Publiczna podczas wakacji będzie, jak zawsze czekała na czytelniczki i czytelników w każdym wieku. Ponadto w jej filiach przygotowana została specjalna oferta na Lato w mieście. Biblio nawiązując do nadchodzących igrzysk olimpijskich w Paryżu przybliży historię tych zawodów, zasady panujące dawniej i obecnie oraz olimpijskie dyscypliny sportowe. Tematem przewodnim oferty Biblioteki na poziomie będzie świat roślin. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów wykonają ekobiżuterię, barwne kompozycje z wykorzystaniem suszonych kwiatów, a podczas spaceru obejrzą rośliny z najbliższej okolicy i nauczą się odróżniać rośliny jadalne od trujących. Również Filia nr 2 zaprasza do uczestnictwa w zajęciach, które uwrażliwią dzieci na piękno i potrzeby otaczającej przyrody i los zwierząt. O tym, jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie wakacji dzieci będą się uczyć w Filii nr 24. Cykl W zgodzie z naturą to także okazja do poznania poszczególnych żywiołów i poznania ich charakterystyki. Filia nr 7 zaprasza by udać się Koleją przez świat… To okazja do odkrycia miejsc, ludzi i rzeczy, do których dotrzemy koleją. Będą gry i zabawy z różnych stron świata, robotyka w świecie literatury czy magia na podstawie „Akademii Pana Kleksa”. W niezwykłą podróż zabierze dzieci także Filia nr 16. Z okazji 110. rocznicy urodzin Tove Jansson oraz 60. rocznicy pierwszego wydania w Polsce książki „W Dolinie Muminków”, dzieci będą wędrowały palcem po mapie Finlandii, wykonają figurki Muminków oraz zabawią się w detektywów. Natomiast Filia nr 19 proponuje Emocjonujące wakacje, czyli lato z emocjami podczas których uczestnicy nauczą się, jak rozpoznawać swoje uczucia i jak sobie z nimi radzić, w czym pomogą opowieści z książek biblioterapeutycznych wydawnictwa Amberek.
Na miłośników smoków czeka niezwykła propozycja Filii nr 34. Wstąpienie do Tajnego i Starożytnego Towarzystwa Smokologów i udział w warsztatach umożliwią poznanie historii tych tajemniczych stworzeń, ich gatunków, miejsc występowania, smoczej mowy i pisma. Z kolei wspólną propozycją Fundacji Strefa Dorastania i Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, są m.in. zajęcia plastyczne i rękodzielnicze, podczas których dzieci poznają różne techniki wykonywania prac. Nie zabraknie gier i zabaw rozwijających tzw. kompetencje miękkie, tj. uważność, umiejętność współpracy, kreatywność. Wakacje w MBP to szansa, aby młodzi mogli mieć styczność z bezpłatną i dostępną kulturą w miejscu swojego zamieszkania.
Dobra zabawa i kreatywność na osiedlach
Do zwiedzenia najbliższych okolic Lublina zapraszają Kultura Czubów i Dom Kultury „Skarpa” Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby. Autokarowe wycieczki do ciekawych miejsc o charakterze rekreacyjnym, ścieżek przyrodniczych, zabytków, miejsc historycznych wzbogacane będą warsztatami artystycznymi, technicznymi i ruchowymi. Wycieczki edukacji kulturalnej i krajoznawcze, w tym zajęcia i warsztaty, a także spotkania z ciekawymi ludźmi, wyjścia do kina, muzeum, galerii, zabawy plenerowe, integracyjne prowadzone przez animatorów przygotował także Dom Kultury „Ruta” Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby. Motywem przewodnim tegorocznego „Lata na Czechowie” (Dzielnicowy Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Czechów) będzie sztuka fotografii oraz teatr. W trakcie warsztatów muzycznych, fotograficznych i teatralnych dzieci będą rozwijać swoją wyobraźnię i odkrywać różne obszary sztuki. Ponadto w programie znajdą się formy integracyjne i rozwojowe, takie jak quizy, zagadki, gry i zabawy edukacyjne i ruchowe. Różnorodne zajęcia dostosowane do zróżnicowanych oczekiwań dzieci spędzających wakacje w mieście przygotowały też Pracownia „Miniatura” i Pracownia „FRYDERYK” DDK SM Czechów. Dzieci będą miały okazję uczestniczyć w zabawach, quizach i animacjach prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów. Czekają też na nie warsztaty tematyczne – fotograficzne, literackie, psychoedukacyjne, spotkania taneczne oraz muzyczne, a także projekcja filmu i wycieczka.
Propozycje organizacji pozarządowych
„Letnie Filmotworzenie” to oferta Stowarzyszenia „Ulica Krótka”. Dzieci przekonają się, że każdy pomysł można zmienić w prawdziwy scenariusz oraz film i nie potrzeba do tego drogiej kamery. Wystarczy prosty aparat lub telefon, a najważniejszym elementem składowym jest ekipa filmowa. Podczas półkolonii „Barwne ogrody” Stowarzyszenie KLANZA zaprasza na letnie warsztaty twórczości, czyli zajęcia zabawowo-edukacyjne związane z rozwijaniem pomysłowości i oparte na pedagogice zabawy. W programie tworzenie kompozycji roślinnych, ikebany, obrazków z natury, czy poidełka dla owadów.
Boiska i baseny szkolne
Dzieci i młodzież mogą korzystać z boisk sportowych zlokalizowanych przy lubelskich placówkach oświatowych. W okresie wakacji w 6 szkołach czynne będą również baseny. W wybranych placówkach funkcjonować będą stołówki.
Zapisy prowadzone będą od 10 czerwca bezpośrednio u organizatorów poszczególnych akcji. Pełna oferta zajęć, ich terminy, a także zasady uczestnictwa oraz wszelkie informacje organizacyjne są dostępne na stronie internetowej www.lato.lublin.eu.