Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia partnerem Roku Muzyki Czeskiej!

Data dodania: 17 czerwiec 2024
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia partnerem Roku Muzyki Czeskiej!

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia pełni w tym roku zaszczytną rolę partnera Roku Muzyki Czeskiej organizowanego przez Czeskie Centra – sieć instytutów kultury utworzonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej. Główną misją tych instytutów jest promowanie Republiki Czeskiej na arenie międzynarodowej oraz wzmacnianie relacji kulturalnych między krajami. Obecnie instytuty te działają w 28 krajach na 4 kontynentach, przyczyniając się do globalnego dialogu kulturowego. W ramach współpracy, podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, w Lublinie wystąpi badfocus – czeski kompozytor, multiinstrumentalista i producent na co dzień działający w Pradze.

Rok Muzyki Czeskiej to wyjątkowe wydarzenie, którego początki sięgają 1924 roku, kiedy po raz pierwszy obchodzono stulecie urodzin Bedřicha Smetany. Następnie, z małymi wyjątkami, Rok Czeskiej Muzyki, odbywał się co dziesięć lat i stopniowo poszerzał dramaturgię o rocznice innych mistrzów kompozycji (Antonín Dvořák, Josef Suk, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů i inni). Czeskie Centra włączają się w uroczystości już po raz trzeci, organizując bogaty muzyczny program we wszystkich krajach swojego funkcjonowania.

W przeciwieństwie do poprzednich lat, tegoroczny program będzie obejmował nie tylko muzykę klasyczną, lecz także inne gatunki. Celem jest bowiem zaprezentowanie czeskiej sceny muzycznej w całej jej różnorodności. Przez cały rok 2024 odbędzie się szereg koncertów upamiętniających nie tylko rocznice Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Josefa Suky, Bohuslava Martinů czy Jiřiego Šlitrza, lecz także szereg wydarzeń, podczas których muzyka stanie się częścią wystaw, wykładów czy projekcji filmowych.

Jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń będzie koncert badfocusa, który odbędzie się 30 czerwca 2024 roku w Lublinie, w ramach Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Pomimo młodego wieku zdobył on już spore uznanie na międzynarodowej scenie muzycznej. Jego współpraca z renomowanym czeskim labelem Supraphon oraz występy na prestiżowych showcase’ach w Tallinnie, Montrealu, Atenach i w Budapeszcie są dowodem talentu i rosnącej popularności muzyka. Styl artysty to unikalna mieszanka tanecznej elektroniki, ambientu, synth popu oraz odważne wykorzystanie klasycznych instrumentów takich jak pianino czy gitara. Jego koncerty na żywo to wyjątkowe doświadczenie, które nie tylko prezentuje umiejętności muzyczne badfocusa, lecz także daje wgląd w przyszłość czeskiej sceny muzycznej. Już dziś wielu ekspertów wróży mu wielką karierę, dlatego warto zobaczyć jego występ na Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Organizatorzy Roku Muzyki Czeskiej serdecznie zapraszają na konferencję prasową dotyczącą bogatego programu muzycznego zaplanowaną na drugą połowę 2024 roku. Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca 2024 r. (środa) o godz. 10.00 w Królikarni – Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego na ul. Puławkiej 113a w Warszawie.

Więcej informacji o festiwalu Rok Muzyki Czeskiej:

https://warsaw.czechcentres.cz/pl/projects/rok-ceske-hudby
https://warsaw.czechcentres.cz/pl/program/festival-vychodni-kultury-inne-brzmienia

Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Tegoroczna edycja Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 27–30 czerwca 2024 r. Jest to prawdziwe święto dla miłośniczek i miłośników muzyki alternatywnej, gdzie zawsze można liczyć na różnorodność stylistyczną i gatunkową, wysoką jakość artystyczną, oryginalność oraz na międzypokoleniowy, interdyscyplinarny program. Każdego roku, poza muzyką, publiczność może obcować z wartościową literaturą, ciekawym kinem, propozycjami z obszaru sztuk wizualnych i fotografii czy brać udział w programie warsztatowym dla całych rodzin.

Przypominamy, że artystami i artystkami, którzy zaprezentują się podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są: wirtuoz fortepianu Lubomyr Melnyk, założyciel labelu On-U Sound Adrian Sherwood, psychodeliczno-dubowa supergrupa African Head Charge oraz połączone siły włoskich i japońskich legend awangardowego jazzu, czyli projekt RuinsZu. W Lublinie zobaczymy także nowojorskiego kompozytora i maestro gitary, jakim jest Yonatan Gat, żywiołowych Meksykanów z grupy Sonido Gallo Negro, zjawiskową Halinę Rice i jej taneczny live act oraz mroczny rockowy występ Kanadyjczyka Alexa Henry’ego Fostera.

W line-upie Festiwalu znajduje się także belgijski kobiecy kolektyw Ladr Ache, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, rockowi Gruzini z Bedford Falls, badfocus – czeski specjalista od muzyki klubowej – a także artyści z Ukrainy – SI Process oraz DZ’OB. Tegoroczna reprezentacja polskiej sceny muzycznej podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia to oktet Marka Pospieszalskiego w specjalnym projekcie z gościniami – Anną Paš oraz Tamarą Kurkiewicz. Elektroniczno-przebojowe Coals, jazzowo-taneczne Tropical Soldiers in Paradise, a także mocniejsze uderzenie reprezentowane przez Ugory, Ciśnienie i Mùlk.

 

Na wszystkich miłośników i miłośniczki ambitnego kina czeka Move East Movie, czyli cykl filmowy przybliżający polskiemu odbiorcy współczesną kinematografię naszych wschodnich sąsiadów oraz prezentujący kino czułe społecznie i ciekawe artystycznie. W tym roku podczas Festiwalu będzie można obejrzeć takie tytuły jak: „Mustache Funk”, reż. Oleksandr Kovsh, „Kamień. Papier. Granat.” i „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, reż. Iryna Tsilyk oraz „Pamfir”, reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk.

W ramach modułu literackiego Festiwalu odbędzie się dziewięć premier wydawniczych, m.in. przekłady poezji i prozy współczesnych autorów i autorek z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Estonii, w tym wydania książkowe projektu Literary Eastern Express (LEE), który stanowi dopełnienie i rozwinięcie działań serii „Wschodni Express”. Wśród nowości wydawniczych znajdują się gatunki takie jak komiksy, esej historyczny czy literatura dziecięca. Premierom towarzyszyć będą dyskusje związane zarówno z tematyką samych książek, jak i kontekstem społeczno-kulturowym, w jakim powstawały.

Fotografie Grażyny Rutowskiej – ikony fotoreportażu lat 70., rodzinna wystawa „strasznych” ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej, wyjątkowe projekty okładek książek z serii Wschodni Express oraz wizualna dokumentacja polskich śladów w ciekawej historii legendarnej angielskiej wytwórni płytowej  „On-U Sound” to z kolei propozycje dla fanów i fanek sztuk wizualnych towarzyszące Festiwalowi Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Wstęp na Festiwal niezmiennie jest bezpłatny.

Więcej informacji na temat Festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury

 

Wschód Kultury – Inne Brzmienia
27
30 czerwca 2024 r.

Lublin, Błonia pod Zamkiem

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Patroni medialni: Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Polskie Radio Lublin, TVP3 Lublin, Polityka, Gazeta Wyborcza, HIRO, nowamuzyka.pl, Kultura Enter, Onet
Sponsor: Browar Zakładowy
Organizatorzy festiwalu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.

Nasz Festiwal działa na rzecz równości płci w branży muzycznej w sieci Keychange.

designed by know-line.pl