Mechanicy, fizycy, chemicy, biolodzy, osoby związane z medycyną i stomatologią oraz nowoczesnymi technologiami. Oni wszyscy spotkają się na XI edycji konferencji „Innowacje w praktyce”, która rozpocznie się w czwartek, 6 czerwca o godz. 10.00 w ARENA Lublin. Wydarzenie potrwa dwa dni.
– Naukowe konferencje to spotkania głównie w gronie tej samej dziedziny. Natomiast nasza konferencja to szeroka tematyka, a tematy ułożone są w odpowiednio zaplanowane panele. Tak, aby każdy mógł wybrać to, co go najbardziej interesuje. Tego typu spotkania są bardzo potrzebne, bo przełomowe innowacje i wynalazki potrzebują interdyscyplinarnej wiedzy
i doświadczenia – mówi dr hab. inż. Tomasz Klepka z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej, koordynator Konferencji i Wystawy.
W wydarzeniu wezmą udział przedsiębiorcy, naukowcy i studenci.
– W regionie lubelskim jesteśmy bardzo zaawansowani w tworzenie innowacji oraz ich wdrażanie. Na konferencji zaprezentują się przedstawiciele lubelskich uczelni, ale również osoby z innych miast, m.in. Krakowa, Bydgoszczy, Wrocławia i ze Szczecina, mamy także gości zagranicznych z Japonii i Niemiec – wylicza Tomasz Klepka.
Tego typu wydarzenia to dobra promocja osiągnięć uzyskanych w ramach prac naukowych, projektów finansowanych z programów Unii Europejskiej, NCBiR, PARP, LAFP.
Na wystawie wynalazków i nowych technologii w holu Areny Lublin zobaczyć będzie można: urządzenie do treningu koncentracji oparte na biofeeback, wielofunkcyjną maszynę do prac ogrodowych, kamerę szybkozmienną, małe roboty mobilne, bio drukarka, cyfrowe urządzenie do oceny zawartości mikroplastiku, duże drony transportowe oraz pokaz systemu NeuronChip do sterownia dronami na dużych odległościach, a także wytłaczarkę wertykalną do granulatu tworzywowego.
Podczas konferencji, oprócz wykładów i prezentacji naukowych, odbędą się warsztaty tematyczne, podczas których uczestnicy będą mogli samodzielnie zrobić kosmetyki. Dowiemy się też jak nowoczesna technologia może poprawić naszą koncentrację. Udział w konferencji i warsztatach tematycznych (jako słuchacz) po zarejestrowaniu w miejscu wydarzenia jest bezpłatny.
– Zapraszam m.in. na pokazy biodruku, rejestracji obrazów z wykorzystaniem ultraszybkiej kamery, warsztatów dotyczących innowacyjnych polimerów, kosmetyków pochodzenia naturalnego – wylicza dr hab. inż. Tomasz Klepka.
Imprezą towarzysząca wydarzeniu jest Międzynarodowa Wystawa Wynalazków i Technologii InnoWings, która odbywa się w systemie hybrydowym. Pliki multimedialne zgłoszone do konkursu prezentowane są poprzez stronę internetową (online), natomiast postery i przykłady wynalazków na stoiskach podczas Konferencji.