Miasto rozpoczyna nowy „zielony” projekt zakładania przez mieszkanki i mieszkańców wspólnych ogrodów. Uruchomienie programu miejskiego ogrodnictwa poprzedzą konsultacje społeczne. Jeszcze w tym roku Miasto zagospodaruje również kolejne przestrzenie w ramach VII edycji Zielonego Budżetu. Do realizacji wybrano 11 projektów w 9 zakątkach miasta.
– Ostatnie lata to rozwój wielu narzędzi wsparcia dla lokalnych inicjatyw sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Wspieramy Rodzinne Ogrody Działkowe oraz realizujemy program małej retencji dla gospodarstw domowych. Budujemy ogrody deszczowe i wspólnie tworzymy nowe przyjazne przestrzenie, a Zielony Budżet, którego jesteśmy prekursorem, na stałe wpisał się w działania partycypacyjne miasta. Teraz wykonujemy kolejny krok. Obok coraz bardziej popularnych ogrodów działkowych w całej Polsce rozwija się ruch miejskiego ogrodnictwa wspólnotowego. Mieszkanki i mieszkańcy Lublina również są zainteresowani tym pomysłem, na co wskazywali podczas spacerów „Planu dla Dzielnic”. Dlatego chcemy umożliwić im zakładanie własnych ogrodów społecznych i wspólnie z nimi stworzyć ich koncepcję – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Zakładanie ogrodów społecznych, czyli naturalnych, zielonych przestrzeni przez lokalne wspólnoty, stanowi uzupełnienie oferty tradycyjnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które są zazwyczaj uprawiane indywidualnie lub rodzinnie. Podczas rozpoczynających się konsultacji społecznych mieszkanki i mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w kilku kwestiach: W jakim schemacie należy uruchomić takie ogrody w Lublinie? Jak powinno wyglądać wsparcie ze strony Miasta? Ile osób powinna liczyć grupa lokalna odpowiadająca za ogród? Jak ma wyglądać regulamin takiego ogrodu?
Konsultacje społeczne ruszają dzisiaj (26 marca) i potrwają do 21 kwietnia. Uwagi i propozycje dotyczące tego, jak w Lublinie powinny funkcjonować ogrody społeczne, należy przesyłać na adres konsulatacje@lublin.eu.
Wszystkie zainteresowane osoby, organizacje pozarządowe oraz Rady Dzielnic mogą zapoznać się z materiałami na stronie www.lublin.eu/ogrodyspoleczne, które prezentują w jaki sposób ogrody społeczne są prowadzone w innych miastach. Dodatkowo, 16 kwietnia o godz. 13.00 odbędzie się spotkanie online z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie, odpowiedzialnym za program ogrodów społecznych w tym mieście. Spotkanie zostanie nagrane i udostępnione dla osób, które nie będą mogły w nim uczestniczyć.
Lubelski system ogrodów społecznych, po konsultacjach z mieszkankami i mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i Radami Dzielnic, zostanie zaprezentowany na początku maja.
Kolejne projekty z Zielonego Budżetu
Zakończyła się ocena merytoryczna wniosków w tegorocznej VII edycji Zielonego Budżetu „Naturalnie, w mieście!”. Mieszkanki i mieszkańcy złożyli 41 pomysłów na zgodne z naturą zagospodarowanie przestrzeni, z których 21 przeszło pozytywnie ocenę formalną i zostało skierowane do oceny merytorycznej. Jedno z kryteriów oceny stanowił naturalny charakter zgłoszonych terenów – pod uwagę brane były dzikie miejskie zakątki oraz tereny będące też stanowiskiem dla różnych gatunków roślin lub zwierząt.
– Tegoroczna edycja to kontynuacja zmian w podejściu do terenów zieleni. Zwraca naszą uwagę na rolę oraz piękno naturalnej przyrody występującej w zurbanizowanej tkance miasta. Zależy nam nie tylko na zachowaniu tych miejsc, ale też ich udostępnieniu w taki sposób, żeby zachować ich naturalny charakter. I na tym właśnie polegała tegoroczna edycja Zielonego Budżetu – na wskazaniu publicznych miejsc, będących w zasobach miasta, które chcemy udostępniać w mądry i nieinwazyjny sposób mieszkańcom – mówi dr Dawid Soszyński z Katedry Kształtowania i Projektowania Krajobrazu KUL, przedstawiciel Panelu Ekspertów.
Panel Ekspertów wybrał do realizacji 11 projektów w 9 dzikich zakątkach miasta:
Dwa ostatnie wnioski (ZB2024-35 i ZB2024-41) zostaną połączone i opracowane wspólnie, jako opis charakterystyki i dokumentacja fotograficzna wybranych do realizacji naturalnych, dzikich miejsc wraz ze wskazaniem ich na mapie Lublina. Ogólnodostępna publikacja będzie stanowiła mini przewodnik po wybranych w ramach Zielonego Budżetu miejscach i kompendium wiedzy o drugim życiu drzewa-drewna.
Panel Ekspertów, który oceniał projekty tworzą eksperci i ekspertki z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu: dr hab. Ewa Trzaskowska, dr hab. inż. arch. Natalia Przesmycka prof. Politechniki Lubelskiej, mgr inż. Paweł Adamiec, dr inż. Adam Gawryluk i dr Dawid Soszyński oraz osoby reprezentujące Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej i Biuro Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin.