Festiwal kultury żydowskiej w Lublinie, 18-20 sierpnia 2017
WARSZTATY INSTRUMENTALNE I ŚPIEWU
Stowarzyszenie “Studnia Pamięci” zaprasza do udziału w warsztatach muzycznych prowadzonych przez Markusa Milliana Muellear (Niemcy) i Bartłomieja Stańczyka (Polska) z Global Shtetl Band podczas MiszMasz. Festiwal kultury żydowskiej w Lublinie w dniach 18-20 sierpnia 2017 r.
Warsztaty muzyki klezmerskiej na wszystkie instrumenty
18 sierpnia, godz. 12-15
19 sierpnia, godz. 10-13
20 sierpnia, godz. 12-15
Uczestnicy poznają tradycyjną muzykę instrumentalną Żydów Europy Wschodniej zarówno tą taneczną (Frejlach, Hora, Bulgar, Chosidl, Terkish), jak i obrzędową (Khupe, Doina). Podstawą będzie gra ze słuchu, wspomagana zapisem nutowym. Prowadzący szczególny nacisk położą na praktyce wykonawczej i stylu – ornamentyce, rytmice, prowadzeniu frazy. Nauczą także charakterystycznych zaśpiewów i ozdobników – słowem wszystkiego tego, co czyni muzykę żydowską żydowską i wyróżnia ją spośród innych stylów.
Na warsztaty zapraszamy każdego, kto gra na instrumencie muzycznym, niezależnie od wieku. Nie trzeba być profesjonalnym muzykiem!
Warsztaty mają charakter otwarty, jednak ze względów organizacyjnych prosimy o wypełnienie zgłoszenia: https://goo.gl/forms/h1Jt5I8BgSjMfEBr1 lub wysłanie maila zawierającego imię i nazwisko i używany instrument na adres: j.krauze@studnia.pamieci.org. Na warsztaty należy przyjść z własnym instrumentem.
Warsztaty nigunów
18 sierpnia, godz. 15-17
19 sierpnia, godz. 10-13
20 sierpnia, godz. 12-15
Niguny to pieśni bez słów, dzięki temu łatwo się ich nauczyć. Wywodzą się z tradycji chasydów, którzy przez zapamiętanie w tańcu i śpiewie pragnęli przybliżyć się do Stwórcy. Niguny nie posiadają tekstu – śpiewa się je na sylabach "jo boj boj, dada, ram tam dam" itp. Bez słów przekazują czyste emocje – są radosne, taneczne, ale też liryczne. Warsztaty polegają na nauce ze słuchu.
Udział w zajęciach śpiewu jest otwarty.
Będą się one odbywać w synagodze Chewra Nosim przy ul. Lubartowskiej 10
Uczestnicy warsztatów zaprezentują ich efekty na scenie festiwalowej 20 sierpnia o godz. 16.00 na Rynku Starego Miasta.