Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” to wystawa, którą do 30 czerwca 2018 r. można oglądać w Świdniku. Kolekcję portretów polskich królów i książąt – od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego zobaczyło już kilkanaście tysięcy osób. Teraz mobilna ekspozycja będzie dostępna w terminalu Portu Lotniczego Lublin, ul. Sobieskiego 1, Świdnik.
Kolekcję „Nowy poczet władców Polski” tworzy 49 portretów polskich królów i książąt autorstwa światowej sławy artysty Waldemara Świerzego. Ekspozycja pełna barwnych obrazów Świerzego jest tu zaprezentowana w zderzeniu z czarno-białymi rysunkami Jana Matejki. Dzięki temu widzowie mogą poznać te same historyczne postaci z dwóch różnych perspektyw. Obie artystyczne wizje każdego z władców, poprzedzały dociekliwe studia i badania historycznych detali, tylko w innych czasach – poczet Świerzego powstał po 123 latach od zakończenia prac przez Matejkę.
Wystawa pokazuje też duże różnice w technice pracy twórczej, sposobie obrazowania czy wrażliwości. Portrety Matejki prezentują postaci posągowe, dostojne, niedostępne. Te same osoby w pracach Świerzego wyglądają zupełnie inaczej – na ich twarzach rysują się emocje, stan ducha, czasem cechy charakteru – wydają się nam bliższe i zdradzają więcej. Warto zobaczyć samemu, jak dalece różnią się od siebie te artystyczne prezentacje. Z pewnością pomoże w tym wiedza historyczna na temat królów i książąt polskich, o elementy której poszerzona jest ekspozycja.
Ze względu na duże zainteresowanie wystawą powstała jej wersja mobilna, czyli repliki prac, które docierają do większych, mniejszych i najmniejszych ośrodków edukacyjnych, kulturalnych czy publicznych w całym kraju. Dzięki temu „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” był prezentowany w wielu miejscowościach w całej Polsce, także w województwie lubelskim.
Oryginalna wystawa, której premiera odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie w 2014 roku, gościła już w wielu wyjątkowych galeriach – na Zamku w Gdańsku i w Muzeum Miejskim Wrocławia. Mecenasem kolekcji jest PKO Bank Polski.
|