15 lipca wystartuje czwarty już obóz naukowy organizowany w ramach programu ADAMED SmartUP. Przez najbliższe dwa tygodnie trzy uczennice z regionu lubelskiego, które zakwalifikowały się do obozowej pięćdziesiątki, zmierzą się z zagadnieniami nauk ścisłych i przyrodniczych oraz pod okiem doświadczonych wykładowców poznają tajniki z zakresu chemii i medycyny. Dla uczestniczek udział w obozie może być także szansą na uzyskanie stypendium naukowego, które corocznie przyznawane jest najzdolniejszym laureatom.
Z roku na rok, program stypendialny ADAMED SmartUP cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych naukowców. W tegorocznej edycji zarejestrowało się aż 9 tys. uczestników, czyli o 2 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Wśród szczęśliwców, którzy najlepiej poradzili sobie z innowacyjną grą rekrutacyjną znalazły się trzy uczennice z województwa lubelskiego: Agata Antoniak, Alicja Maksymiuk oraz Karolina Szałata. To ich aplikacje zostały pozytywnie ocenione przez Radę Naukową programu i dlatego teraz wezmą udział w letnim obozie naukowym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej.
Od 15 do 28 lipca, na uczestników czekają zajęcia praktyczne zorganizowane w ramach 4 grup tematycznych: Biochemia i Chemia, Inżynieria i Robotyka, Medycyna i Nauki Medyczne oraz Fizyka i Nowe Technologie. Dodatkowo, uczniowie wezmą też udział w wykładach prowadzonych przez wykładowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, których zakres odpowiada zajęciom dla studentów. Podczas zaplanowanych spotkań z ekspertami, młodzi naukowcy m.in. rozwiążą równanie Schrödingera, przetestują symulator lotów, nauczą się technik szycia chirurgicznego, a także dowiedzą się, jak wykorzystać drukarki 3-D do uzyskania produktów spożywczych.
Obóz naukowy ADAMED SmartUP to połączenie teorii i praktyki. Podczas wykładów oraz warsztatów z doświadczoną kadrą akademicką dajemy młodym naukowcom niepowtarzalną szansę na rozwój wiedzy i nabycie umiejętności, które wykraczają poza podstawę programową obowiązującą w szkołach. Dbamy też o to, by uczestnicy byli zmotywowani oraz zaangażowani w to, co robią, a co najważniejsze, by mieli z kim dzielić swoje sukcesy. Przez te dwa tygodnie pracują głównie zespołowo, co sprzyja nawiązaniu nowych znajomości, które dzięki programowi pozostają na lata – mówi Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.
Podobnie jak w poprzednich trzech edycjach, spośród 50 uczestników obozu Rada Naukowa programu ADAMED SmartUP wyłoni 10 laureatów nagrody głównej, których nazwiska zostaną ogłoszone we wrześniu podczas uroczystej Gali finałowej. Na zwycięzców czekają nagrody w postaci 10-miesięcznego programu konsultacji edukacyjnych dopasowanego do ich indywidualnych potrzeb, a trzech najlepszych uczestników obozu otrzyma także stypendium naukowe.
We wrześniu wystartuje też rejestracja do kolejnej edycji ADAMED SmartUP. Rekrutacja do programu w formie innowacyjnej gry odbywa się poprzez stronę: http://adamedsmartup.pl/.