Nałęczów po raz pierwszy będzie gospodarzem Balonowych Mistrzostwa Świata Kobiet. Rywalizacja rozpocznie się we wtorek 7 sierpnia, ale część załóg przyjedzie już w weekend.
Pierwsze loty treningowe zaplanowano na niedzielę 5 sierpnia, a dzień później wieczorem na placu przed urzędem miejskim odbędzie się oficjalna ceremonia otwarcia mistrzostw.
Na liście startowej są 34 zawodniczki m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec, Szwajcarii, Czech i Holandii. Polskę będą reprezentować cztery pilotki. – Zdecydowaną faworytką jest Nicola Scaife z Australii, która wygrała zarówno pierwsze jak i drugie mistrzostwa. W polskiej ekipie największe szanse na czołowe miejsca wydają się mieć Beata Choma i Daria Dutkiewicz, ale to tylko prognozy – zastrzega w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową Adam Gruszecki, dyrektor Aeroklubu Lubelskiego, który organizuje zawody razem z Zakładem Leczniczym Uzdrowisko Nałęczów i Gminą Nałęczów, przy wsparciu Agencji Lotniczej "Altair" i Fundacji Ludzi Lotnictwa.
Loty rozpoczną się we wtorkowy poranek i potrwają do soboty. W programie są jeszcze nocne pokazy balonowe i koncerty. W piątek 10 sierpnia o 20.00 w Parku Uzdrowiskowym w Nałęczowie zagra zespół "Korzuh", a dzień później publiczność będą bawić "Żuki". Ponadto w planach na ostatni dzień mistrzostw są: ogólnopolski konkurs "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów", pokaz lotniczy "Biało-Czerwone Iskry" i pokaz balonów "Fiesta", a o 20.00 nastąpi oficjalna ceremonia zakończenia "balonowego mundialu".
Polska organizuje Balonowe Mistrzostwa Świata Kobiet już drugi raz. Pierwsze takie zawody odbyły się w 2014 roku w Lesznie, a dwa lata później – na Litwie. O tym, że gospodarzem tegorocznych mistrzostw będzie Nałęczów zdecydowało prawie 40 delegatów Światowej Organizacji Lotniczej FAI, którzy na ostatniej prostej odrzucili propozycję ze Stanów Zjednoczonych. Według Adama Gruszeckiego o wyborze zadecydowały m.in. bogate doświadczenie w organizacji podobnych imprez, wysokie referencje i bardzo pozytywne opinie środowiska, a także wiele innych argumentów, na przykład klimat, warunki terenowe czy zaplecze socjalne dla uczestników.
Zadowolone z decyzji FAI są również władze Nałęczowa, które przekonują, że to doskonała okazja do promocji miasta na świecie.
(fot. arch. Aeroklubu Lubelskiego)