Wyjście z labiryntu – warsztaty twórcze na placu Litewskim

Data dodania: 03 wrzesień 2018

8.09.2018 (sobota), godz. 12.00-14.00, plac Litewski

 

Galeria Labirynt zaprasza na twórcze warsztaty, które odbędą się na placu Litewskim w sobotę, 8.09, w godz. 12.00-14.00. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych bez względu na wiek – zaproszone są zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

Zajęcia będą promowały nową wystawę „Stan rzeczy. Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w Galerii Labirynt w Lublinie” (wernisaż: 15.09, godz. 18.00) i pomogą poznać bliżej świat sztuki współczesnej odbiorcom w każdym wieku.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wydarzenie potrwa ok. 120 minut. Zapisy: edu@labirynt.com.

***

Więcej o wystawie „Stan rzeczy. Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w Galerii Labirynt w Lublinie”:

Nowa wystawa w Galerii Labirynt, otwierająca się w sobotę, 15.09, o godz. 18.00, przygląda się obecnej sytuacji poprzez „rzeczy” z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jaki jest więc ten dzisiejszy stan rzeczy?

Zainicjowana w 2009 roku kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie gromadzi prace artystów współczesnych, powstałe przede wszystkim po 1989 roku. Jej celem jest opisanie poprzez dzieła sztuki historii polskiej transformacji w szerokiej, globalnej perspektywie. Kolekcja ma dyskursywny charakter i jest traktowana jako głos w debacie i badaniach nad współczesnością. Wychodząc od spraw lokalnych, zbiera prace międzynarodowych artystów, często powstałe na zamówienie i odnoszące się do lokalnych kwestii. Jednocześnie ten „zbiór rzeczy” jest konstruowany w odniesieniu do przemian, jakie zaszły w statusie i materialności dzieła sztuki, relacji instytucji i publiczności, jak i samej funkcji muzeum (nie tylko magazynu na dzieła sztuki, ale i miejsca wspólnego uczenia się, dystrybucji informacji oraz interdyscyplinarnego eksperymentu).

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nie ma stałej siedziby, jest w trakcie budowy i sytuację tę wykorzystuje do pokazywania swojej kolekcji w różnych miejscach. Goszczenie w Galerii Labirynt w Lublinie to doskonała okazja, by przetestować funkcjonowanie prac z kolekcji i budowanych wokół nich narracji i znaczeń w nowym kontekście. Znajdujące się na wystawie dzieła to w większości nowe zakupy, pokazywane publicznie po raz pierwszy.

Prace Wilhelma Sasnala, grupy Slavs&Tatars, Kadera Attii, Gulsun Karamustafy i Miriam Cahn odnoszą się do postkolonialnego i postsowieckiego świata, zawieszonego pomiędzy tradycją a wciąż tworzącą się i niezdefiniowaną nowoczesnością. Napięcia powstające na styku tradycji i niewyartykułowanej nowoczesności zostały świetnie uchwycone w malarskim tryptyku Jadwigi Sawickiej „Krzyczeli, Płakali, Zginęli”, gdzie tematem jest sam język debaty publicznej, który staje się coraz bardziej emocjonalny, nieracjonalny i histeryczny.

Prace Cathy Wilkes, Wolfganga Tillmansa, Lynette Yiadom-Boakye i Zofii Rydet, tworzą opowieść o najgłębszych lękach „o stan rzeczy”, coraz bardziej dominujących w życiu publicznym lękach o koniec świata jaki znamy, pojawiają się tu więc referencje do historycznych przedstawień wojny, nędzy i głodu. Sam tytuł wystawy jest nawiązaniem do pracy Wolfganga Tillmansa „The State We Are In” z 2015 roku, zwiastującej brexit i dryfowanie współczesnego świata ku niepewnej przyszłości.

Wystawa „Stan rzeczy” jest pierwszą gościnną prezentacją kolekcji warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Polsce. Inauguruje następne odsłony w innych miejscach kraju w najbliższych trzech latach, do czasu otwarcia docelowej siedziby Muzeum na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki.

Artystki/artyści: Kader Attia, Miriam Cahn, Olga Czernyszewa, Nathalie Djurberg, Ruth Ewan, Kiluanji Kia Henda, Ewa Juszkiewicz, Gülsün Karamustafa, Leszek Knaflewski, Sonia Leber i David Chesworth, Lukas Müller, Zofia Rydet, Wilhelm Sasnal, Şerban Savu, Jadwiga Sawicka, Slavs and Tatars, Roman Stańczak, Wolfgang Tillmans, Cathy Wilkes, Lynette Yiadom-Boakye

Wśród wydarzeń towarzyszących wystawie będą m.in. projekcje filmów Jill Godmilow i Waela Shawky’ego.

Wybór prac: Joanna Mytkowska, Sebastian Cichocki, Waldemar Tatarczuk

 

designed by know-line.pl