„Jak Smyka zmienić w czytelnika” – Biblioteczne warsztaty dla dzieci i rodziców

Data dodania: 04 wrzesień 2018

W jaki sposób możemy wspierać rozwój najmłodszych dzieci? Jak pobudzać zmysły maluchów w dobie tabletów i plastikowych zabawek? Co zrobić, aby zachęcić je do wspólnego czytania i poznawania świata? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można odnaleźć podczas bibliotecznych warsztatów organizowanych pod hasłem „Jak Smyka zmienić w czytelnika”.

Projekt rozpocznie się 5 września i potrwa do 20 listopada 2018 roku. Będzie składał się z trzech cykli warsztatów – sensorycznych, ilustratorskich oraz teatralnych opartych na interakcji i zabawie oraz zorientowanych na wielopłaszczyznowe wspieranie rozwoju dzieci w wieku 1-5 lat. Podczas jego trwania uczestnicy wezmą udział w praktycznych, kreatywnych warsztatach, oraz samodzielnie przygotują spektakl teatralny z udziałem najmłodszych.

Całości towarzyszyć będą dwie wystawy

Pierwsza z nich zostanie otwarta już 19 września. Będzie to Interaktywna wystawa sensoryczna pt: „Odkryj świat zmysłów”, wykonana z materiałów o bogatej kolorystyce i zróżnicowanych fakturach. Podczas poznawania elementów wystawowych mali odbiorcy odkryją i doświadczą nowych dla nich doznań. Utkają kolorowy gobelin. Dowiedzą się które materiały są miękkie, a które szorstkie, chodząc po ścieżce sensorycznej. Manipulując elementami i rysując przy użyciu niecodziennych narzędzi, będą rozwijać motorykę małą. Jednocześnie forma wystawy umożliwi prowadzenie narracji. Dziecko wraz z rodzicem będzie mogło opowiedzieć historię, którą samo ułoży. Bodźcem do snucia opowieści stanie się wielkoformatowa tkanina przedstawiająca (nie)zwykły krajobraz. Tego rodzaju działanie stanowić będzie ciekawe wprowadzenie do wspólnego czytania i poznawania historii zawartych w książkach.

Druga z wystaw, prezentująca ilustracje z książek dziecięcych autorstwa Izabeli Madeja prezentowana będzie od 28 września. Ilustracje przedstawiać będą fragmenty bajek i legend oraz innych opowieści z literatury dziecięcej. Prace nawiążą tematycznie do warsztatów oraz ogólnej idei projektu: kształtowania postawy młodych czytelników, poprzez dostarczanie im odpowiednich i wartościowych treści w postaci ciekawych pozycji wydawniczych.

Projekt realizowany w Filii nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
Szczegółowe informacje i zapisy: tel 81 311 01 12, mail: filia38@mbp.lublin.pl

designed by know-line.pl