Film „Między nami” reż. Rajko Grlić wejdzie do kin 18 marca
Produkcja: Chorwacja, Serbia, Słowenia 2010
Nagroda Stowarzyszenia Europa Cinemas na MFF w Karlowych Warach
PREMIERA KINOWA: 18 MARCA 2011
DYSTRYBUCJA
VIVARTO SP. Z O.O
ul. Św. Wincentego 114 lokal u5, 03-291 Warszawa
tel: + 48 22 35 39 602, fax: + 48 22 35 39 603
E-mail: dystrybucja: dystrybucja@vivarto.pl
PR: Joanna.sawicka@vivarto.pl
Marketing: kasia.sobala@vivarto.pl
www.vivarto.pl
VIVARTO SP. z o.o.
przedstawia produkcję
pt.
MIĘDZY NAMI
Tytuł oryginalny: Neka ostane medju nama
TWÓRCY FILMU
Reżyseria: Rajko Grlić
Scenariusz: Ante Tomić, Rajko Grlić
Zdjęcia: Slobodan Trninic
Muzyka: Alan Bjelinski, Alfi Kabiljo
Dźwięk: Nenad Vukadinović, Srdjan Kurpjel
Producent: Igor A. Nola
OBSADA
Miki Manojlović ( Nikola ) – aktor znany również z tkich produkcji jak: “Czarny kot, biały kot”, “Underground”, “Irina Palm”,Bojan Navojec (Braco), Daria Lorenci (Anamarija) , Ksenija Marinković (Marta) , Nataša Dorčić (Latica)
NAGRODY / FESTIWALE:
2010 – 45. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach:
• Kryształowy Glob dla najlepszego reżysera
• European Screens Label dla najlepszego filmu Europejskiego
2010 – 57. Festiwal Filmowy w Pula (Chorwacja)
Nagrody Arena w następujących kategoriach:
• najlepszy film
• najlepszy reżyser
• najlepsza aktorka drugoplanowa
• najlepsze zdjęcia
• najlepszy dźwięk
• najlepsza muzyka
• najlepsza reżyseria
Oraz:
• nagroda FEDEORA – nagroda krytyków europejskich i z basenu Morza Śródziemnego
2010- 24. Festiwal Herceg Novi , Czarnogóra
• nagroda Złote Mimozy dla najlepszego reżysera
2010- 45. Festiwal Aktorski Nis, Serbia
• nagroda Czar Konstantin dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej
• nagroda publiczności dla najlepszej aktorki
• nagroda krytyków dla najlepszego aktora
2010- Festiwal Filmowy GSIFF, Nowy Jork,
• nagroda dla najlepszego filmu
• nagroda dla najlepszego aktora (Miki Manojlović)
O FILMIE
"Między nami" to historia dziejąca się we współczesnym Zagrzebiu, gdzie pod podszewką mieszczańskiej nudy pulsuje oszalały erotyzm. Dwaj bracia, ich żony, kochanki oraz ich dzieci, które nie znają swoich ojców. Podwójne życie i prowadzone równolegle związki składają się na słodko-gorzką opowieść o nieustannym poszukiwaniu miłości i szczęścia, o pasji, która nigdy nie znika i o tym, co dzieje się, gdy śpimy w nieswoim łóżku.
REŻYSER O FILMIE
We współczesnych książkach socjologicznych można znaleźć dużo wyjaśnień dotyczących zdrad małżeńskich i romansów. Często są one buntem przeciwko przewidywalności życia. Nasza codzienna egzystencja często zależy od pracodawców, rodziny, kościoła, państwa, mediów i pieniędzy. W tej sytuacji wydaje się, że jedyną rzeczą, nad jaką mamy kontrolę, jest to, z kim dzielimy łóżko. Dzisiejszy dorośli reprezentują rebeliantów z przeszłości: rewolucjonistów, buntowników i wizjonerów. Według socjologów podniecenie generowane przez bunt, radość z łamania zasad i niebezpieczeństwo związane z wkraczaniem w nieznane w obecnych czasach najczęściej skorelowane jest ze zdradą.
Z drugiej strony psychologowie już od dawna zapewniają, że potrzeba ucieczki z nudy życia codziennego wynika bezpośrednio z silnego, nie do końca zrozumiałego i raczej nieprzewidywalnego instynktu seksualnego – archetypicznej siły związanej z kreacją i buntem.
Wiele osób opowiadało mi historie o romansach, zdradach i podwójnym życiu. Zawsze otwarcie podziwiałem, muszę przyznać, fascynującą energię i niemal nieograniczoną fantazję związaną z tego typu działaniami. Dla tych ludzi zdrada była ich życiowym osiągnięciem, przynajmniej w sensie twórczym.
To właśnie z tego powodu nakręciłem swój film. Jestem w wieku, gdy chce się powrócić do korzeni własnych inspiracji. Dla mnie takim miejscem jest Zagrzeb, jego ulice, łóżka, mieszkania.
PRASA O FILMIE
Lekka komedia Rajko Grlića, znanego z filmów zaprawionych seksem i polityką, swoją siłę bierze raczej z tego co ukrywa, niż z tego, co pokazuje. Reżyser, który kiedyś w krzywym zwierciadle potretował życie byłej Jugosławii, teraz zmienił obiekt zainteresowań.
Oglądamy na ekranie piękne i pogodne migawki z Zagrzebia. Zero polityki, zamiast tego twierdzenie, że najpopularniejszym sportem w Chorwacji – bez względu na czas i okoliczności – jest podrywanie. Grupa napalonych kobiet i mężczyzn żyje na karuzeli kolejnych miłosnych podbojów i zdrad, dochodząc do wniosku, że skoro nikt tak naprawdę nie jest bez winy, nie warto z powodu moralności rezygnować z seksu.
Dan Fainaru ( SCREENDAILY, JULY 2010)
Chorwacki film MIĘDZY NAMI nagrodzony Europa Cinemas Label na festiwalu w Karlowych Warach.
Między nami Rajko Grlica zdobył nagrodę Stowarzyszenia Europa Cinemas w kategorii najlepszy film europejski na 45-tym festiwalu filmowym w Karlowych Warach.
Jury nagrodziło również reżysera tej czarnej komedii traktującej o niewierności i moralności. W oświadczeniu napisano: „Twórcy obrazu w lekki sposób opowiadają o poważnych problemach miłosnych. Obraz dziesiejszej Chorwacji jest dogłębny i szczegółowy. Dobrze skonstruowany scenariusz sprawia, że film udanie balansuje pomiędzy komedią i dramatem, trzymając widza w napięciu. Rajko Grlić prowadzi aktorów po mistrzowsku, gwarantując, że jego film dotrze do szerokiej publiczności, nie tracąc przy tym nic ze swoich wartości artystycznych.”
REŻYSER
Rajko Grlić urodził się w Zagrzebiu (Chorwacja) w 1947 roku. Ukończył szkołę filmową FAMU w czeskiej Pradze na kierunku reżyserii w 1971 roku.
Wybrana filmografia:
Filmy pełnometrażowe (reżyseria i scenariusz):
2010 Między nami
2006 Posterunek graniczny
2002 Josephine
2001 Who Wants to be a President (dokument, współreżyser)
1991 Charuga
1989 That Summer of White Roses
1987 Three for Happiness
1984 In the Jaws of Life
1981 Kocha się tylko raz
1978 Bravo Maestro
1974 If It Kills Me
Jego filmy pokazywano w kinach na pięciu kontynentach, były też zapraszane na festiwale filmowe (m. in. Cannes) i otrzymały szereg nagród.
Napisał pięć scenariuszy, przy pięciu filmach pracował jako producent.
Napisał, wyreżyserował i wyprodukował How to Make Your Movie: An Interactive Film School (Jak nakręcić film. Interaktywna szkoła filmowa), nagrodzony Best World Multimedia w 1998 roku.