O projektowaniu informacji w przestrzeni publicznej
Otwarty wykład Justyny Kucharczyk
Aula Wydziału Politologii UMCS w Lublinie, Plac Litewski 3
26.05, g.19:00
wstęp wolny
Znaki identyfikacyjne, logotypy, piktogramy, tekst to nośniki informacji. Nasza codzienność to ciągi takich danych wizualnych; ich opracowanie przy pomocy racjonalnych metod jest konieczne do podejmowania przez nas świadomych działań.
Otwarty wykład Justyny Kucharczyk „O projektowaniu informacji w przestrzeni publicznej” ma na celu przybliżenie zagadnień jednej z ważniejszych gałęzi projektowania graficznego. W ramach wykładu będzie także mowa o odpowiedzialności w zawodzie projektanta oraz pracy w zespole i kontaktach ze zleceniodawcą.
Rola prezentacji najróżniejszych znaczeń za pomocą środków graficznych jest prawdopodobnie obecnie największa w historii. Pejzaż miejski, witryny, ekrany, przedmioty to ciągi informacji. Liczba mediów, natężenie obrazów i ich skomplikowanie będą rosnąć. Organizacja danych wizualnych za pomocą racjonalnych metod jest konieczna do podejmowania przez nas świadomych działań.
W związku z tym, powszechne w Polsce myślenie o projektowaniu grafiki jako upiększaniu jest niezupełnie aktualne. Wielość form podawania treści i odczuwalne na co dzień zapotrzebowanie na rzetelną informację pozwalają sądzić — jak wskazuje m.in. Jacek Mrowczyk — że grafika informacyjna i ilustracja naukowa będą stanowić najciekawszy i największy obszar projektowy XXI wieku.
Biorąc pod uwagę charakter czasów i polską rzeczywistość wydaje się, że szczególna odpowiedzialność za wprowadzanie wysokich standardów w projektowaniu informacji spoczywa na organizacjach niekomercyjnych, samorządowych, które nie są finansowo bezpośrednio zależne od rynku.