Klub Krytyki Politycznej w Lublinie oraz Kawiarnio-Księgarnia “Spółdzielnia” ul. Peowiaków 11, Lublin; www.spoldzielniacafe.pl zapraszają na spotkanie wokół książki „Wojny narkotykowe. Doniesienia z pola walki”
27 maja (piątek), godz. 19.30
w Kawiarnio – Księgarni "Spółdzielnia", ul. Peowiaków 11
Uczestnicy:
dr Grzegorz Gil, politolog (UMCS)
Adam Ostolski, filozof, socjolog (Krytyka Polityczna)
Prowadzenie: Rafał Czekaj
Wojny narkotykowe. Doniesienia z pola walki, opracowanie zbiorowe, maj 2011
Czarne getta Nowego Jorku i afgańskie pola makowe, masowe imprezy techno w Berlinie i kolumbijskie plantacje koki – to najczęstsze skojarzenia z globalnym biznesem narkotykowym. Medialne newsy i hollywoodzkie filmy, kronika kryminalna i Policjanci z Miami zbudowały mit przestępczej sieci, w której źródło zła – narkomanii, wojen gangów i demoralizacji młodzieży – leży w egzotycznych „jądrach ciemności”: Kolumbii, Meksyku, Afganistanie, Tajlandii, ale także Polsce czy Rosji.
Autorzy książki Wojny narkotykowe. Doniesienia z pola walki – Artur Domosławski, Wojciech Jagielski, Adam Leszczyński, Robert Stefanicki czy Jan Smoleński – pokazują społeczne i polityczne konteksty globalnego narkobiznesu. Wiktor Osiatyński, Aleksander Ciechanowicz, Rubém Cesar Fernandes i Joanne Csete opowiadają o tym, jak brutalna represja zastępuje rozsądną terapię a ściganie widm – walkę z realnym problemem.
Fronty morderczej „wojny z narkotykami” to obszary nieopisanej nierówności, wykluczenia, biedy i przemocy. Wojny narkotykowe to opowieść reporterów, ekspertów, pisarzy i działaczy społecznych z różnych stron świata o tym, jak w imię interesów – politycznych i mafijnych – giną prawa człowieka, godność i podmiotowość ofiar, dobro uzależnionych i społeczna racjonalność.