Zapraszamy na rynek w Kazimierzu Dolnym 9 lipca o godzinie 19.00.
Projekt akustycznego spaceru po Kazimierzu zakłada wydruk rysunków Jaśminy Wójcik w dużym formacie na fasadach kamienic. Zawieszone rysunki stanowić będą trzon projektu, a także punkty na mapie spaceru dźwiękowego. Trasę stworzą miejsca – istniejące, bądź nie, w których kiedyś żyli Żydzi (m.in. cheder, mykwa, dom cadyka, synagoga, jatki koszerne etc.). Każdy uczestnik dysponować będzie zestawem mp3, mapką i „instrukcją” odbycia spaceru. Zestaw mp3 będzie jego personalnym przewodnikiem.
Będzie to osobisty, alternatywny sposób zwiedzania miasteczka – poprzez coś, czego już nie ma, lub pozostało w niewielkiej skali. Jest to jednak niezwykle ważna część dziedzictwa i historii Kazimierza. Założeniem projektu jest jego uniwersalny wydźwięk, odnoszący się także do wydarzeń współczesnych.
W słuchawkach audioprzewodników słychać będzie autentyczne, przedwojenne wspomnienia mieszkańców Kazimierza Dolnego (zarchiwizowane przez Bożenę Gałuszewską, a także przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie). Miasteczko było kiedyś dwukulturowe – mieszkali tu obok siebie Polacy i Żydzi. Po II wojnie światowej społeczność żydowska zniknęła bezpowrotnie. Projekt ma zaistnieć jako wyraz pamięci o mieszkających tu kiedyś Żydach. Wspomnieniem ich nieobecności. Oddaniem im czci. Zachowaniem ich obecności… ich metafizycznym powrotem…
Jaśmina Wójcik – kazimierzanka, artystka zajmująca się video, rysunkiem, akcjami społecznymi, instalacjami interaktywnymi. Asystentka w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Wiktora Jędrzejca na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki, w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Stanisława Wieczorka i w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego. Laureatka I miejsca w Konkursie Samsung Art Master. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doktorantka na macierzystej uczelni. Studentka Interdyscyplinarnych Studiów Podyplomowych: Sztuka/Przestrzeń Publiczna/ Demokracje na SWPS w Warszawie.