Zamość: Podawał się za pracownika urzędu. Okradł 90-letnią kobietę.

Data dodania: 25 listopad 2011

Zamojscy policjanci poszukują złodzieja, który okradł 90-letnią staruszkę. Twierdził, że jest pracownikiem urzędu. Zaoferował gospodyni pomoc w podwyższeniu emerytury. Mężczyzna wykorzystując łatwowierność i dobre serce kobiety ukradł jej oszczędności na kwotę ponad 7 tysięcy złotych. Policjanci przypominają, że oszuści wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych lub starszych osób.

Wczoraj do drzwi jednego z mieszkań na zamojskim osiedlu zapukał mężczyzna. Twierdził, że jest pracownikiem Urzędu Miejskiego. Zaoferował 90-letniej gospodyni pomoc w podwyższeniu emerytury. Wypytywał o to z kim kobieta zamieszkuje, jakie posiada oszczędności itp. Niczego nie podejrzewająca staruszka wdała się w rozmowę z nieznajomym. Poproszona – okazała dowód osobisty i odcinki emerytury, które przechowywała łącznie z oszczędnościami. Na koniec wizyty podpisała nieznajomemu dokument, który rzekomo miał uprawniać ją do wyższych świadczeń. Po krótkiej rozmowie mężczyzna opuścił mieszkanie kobiety. Po jego wyjściu staruszka zorientowała się że z mieszkania zginęły oszczędności w kwocie 7,8 tyś. złotych.
Policjanci apelują o rozsądek i rozwagę w kontaktach z obcymi i przypominają – zanim wpuścimy nieznajomego do mieszkania pamiętajmy, że nie każdy, kto puka do drzwi, ma uczciwe zamiary. Sposobów, by wzbogacić się cudzym kosztem, jest wiele. Jeśli zachowasz ostrożność, masz szansę ustrzec się przed kradzieżą pieniędzy lub kosztowności –
– Jeśli ktoś podaje się za pracownika administracji, organizacji charytatywnej itp., zanim go wpuścisz, zadzwoń do organizacji, na którą się powołuje i spytaj, czy taki człowiek miał Cię odwiedzić. Zawsze żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość, oglądaj go bardzo dokładnie.
– Pamiętaj, że tego typu (prawdziwe) wizyty są poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Przy czym bądź ostrożny przy zawiadomieniach telefonicznych. Przecież dzwonić może oszust.
– Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych, lub kuchenki. Jeden będzie ci towarzyszył odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.
– Bądź ostrożny kupując od obnośnych sprzedawców. Zdarza się, że podczas prezentacji dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów, giną twoje pieniądze i biżuteria.
– Bądź szczególnie ostrożny, jeśli osoba odwiedzająca żąda pieniędzy np. pierwszej raty, bądź zaliczki. Pamiętaj, że zawsze możesz zapłacić później np. przelewem lub na poczcie.
– Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do celu wizyty nieznajomego poproś o pomoc sąsiada. Towarzystwo osób trzecich zwykle płoszy złodzieja.

J.K.

designed by know-line.pl