Czarny Tulipan | koncerty na najbliższy tydzień

Data dodania: 05 marzec 2012

marca (piątek), godz. 20:00
Jorgos Skolias & DJ Krime

bilety 25 zł

Jorgos Skolias – ur.1950 w Zgorzelcu – wokalista, kompozytor. Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku młodzieżowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, niekoniecznie zajmując się wyłącznie muzyka grecką, ale również próbował śpiewać rocka i blues. Wspomina młodość w Zgorzelcu, jako niesłychanie inspirującą.

W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym i interesującym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami "Nurt", "Grupa 1111", "Spisek Sześciu". Zawodowa pracę rozpoczął w 1982 r. Od pracy w jazz rockowej formacji "KRZAK" i stał się przedmiotem zainteresowania wielu poszukujących i nowatorskich muzyków, którzy proponowali mu współpracę zarówno koncertową, jak i w przygotowaniu nagrań. Przez ponad rok współpracował z grupą Osjan. Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą Formacji Young Power, grupującej młodych i nieortodoksyjnych artystów. Była to bardzo istotna demonstracja nowatorskiego podejścia do jazzu. Zajmował się nowymi wizjami muzyki pracując z Radosławem Nowakowskim (perkusjonista zespołu "Osjan"), zespołami "Tie Break", "Pick Up", "Free Cooperation", Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Tomaszem Szukalskim, Zbigniewem Namysłowskim. Przez pięć sezonów brał udział w inscenizacji „Dziadów”, w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej. Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie, czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów).

Fragment recenzji koncertu w Gnieźnie:
„…Ostatni przed wakacyjną przerwą (2009r.)koncert jazzowy w auli II LO pozostawił niezapomniane wrażenia. W piątkowy wieczór przed gnieźnieńską publicznością wystąpił Jorgos Skolias, muzyk greckiego pochodzenia, którego drogi artystyczne krzyżowały się z wieloma wybitnymi postaciami polskiej sceny.
W czasie prawie dwugodzinnego występu Jorgos Skolias był na scenie (a właściwie przed sceną, między stolikami dla publiczności) sam, śpiewając a cappella. Brak akompaniamentu nie przeszkodził mu jednak oczarować publiczność, która początkowo słuchała w ciszy, by potem dać się wciągnąć we wspólny śpiew i klaskanie do rytmu. Koncert zdominowały etniczne brzmienia i popis niezwykłych umiejętności muzyka. Jorgos Skolias płynnie zmieniał tonacje, sprawiając wrażenie, że śpiewa nie jedna, a więcej osób, prowadząc jakby dialog z samym sobą. Imponuje też znajomością technik wokalnych zaczerpniętych ze starodawnych chórów i tradycyjnej muzyki azjatyckiej. W czasie koncertu zaśpiewał utwory inspirowane nie tylko folkiem rodzinnej Grecji, ale również Afryki, a ponadto kilka utworów bluesowych klasyków. Część utworów pochodziła z nagrań Skoliasa z puzonistą Bronisławem Dużym….” (Głos Wielkopolski)•••

Wybrana dyskografia:
Krzak – "Krzak i" 1983
Witold Szczurek – "Bassspace" 1984 – Poljazz
Witold Szczurek – "5555" 1985 – Poljazz
Osjan – "Muzyka ciszy" 1987
Young Power – "Nam Myo Ho Renge Kyo" 1989 – Polskie Nagrania
Pick up – „ To nie jest jazz” 1989 – Polskie Nagrania
Young Power – "Man of Tra" nagrana w 1989r., wydana w 1991r. przez Powers Bross
Records
Young Power – " Young Power" 1991 – Polskie Nagrania
Duet z Radosławem Nowakowskim – “ Zulu” – Tow. Zachęty Kultury, Katowice
Duet z Bronisławem Dużym – "Do It" 1999 – CD Sound Int.
Theatro ( Anthymos Apostolis) 1999- "Live" – Selles
Słowa. Wiersze Karola Wojtyły 2005 – Good Summer
Jorgos Skolias, Bogdan Hołownia – „…tales” 2006 – ZezIvony Toruń
Duet z Bronisławem Dużym – „Skolias, Duży” 2007 – ZezIvony Toruń

DJ Krime (znany także jako Mr Krime, właściwie Wojciech Długosz, ur. 1978 w Krakowie) – polski DJ, muzyk i producent, obecny na polskiej scenie muzycznej od 1994 roku. Jest pionierem w Polsce nurtu zwanego turntablismem, kolekcjonerem płyt winylowych, miłośnikiem muzyki funk, soul i jazz.

Dyskografia:
Stamina Beatz
Strictly Hip Hop Classics vol. 1
Return Of The Stamina Beatz (2003)
Promo Mix CD – nagrane na żywo 28.02.2004 r.
Krime Story (2005)
Into the Groove – wraz z Seven Inch Soldiers
Fresh for 2007
Krime Story 2 (2009)
Karimski Club Herbert (2009)
Music For Night People (2010) – wraz z Danielem Drumzem

Wyróżnienia:
Dwukrotny Mistrz Europy Wschodniej Vestax Extravaganza (2001, 2002)
Mistrz Polski ITF (2003)
Mistrz w kategorii "Drums Deluxe" Wheels On Fire

10 marca (sobota), godz. 21:00
Mr Krime & Papa Zura

bilety 10 zł

W sobotę 10 marca nie lada gratka dla miłośników dobrego skreczu i selekcji! Wyjątkowy gość z Krakowa, którego dawno nie gościliśmy w naszym mieście – legenda polskiego turntablizmu MR KRIME! Towarzyszyć będzie gospodarz: PAPA ZURA z kolektywu Soul Service.

Mr Krime (Wojciech Długosz) – dj, turntablista, muzyk instrumentalista, kolekcjoner płyt winylowych, producent muzyczny. Jest djem od przeszło 15 lat, pionierem polskiego turntablismu, wielokrotnym uczestnikiem djskich zmagań (m.in zwycięzca Vestax Extravaganza Eastern Europe 2001, 2002, Mistrzostw Polski ITF 2003) uczestnikiem Redbull Music Academy 2001 w Dublinie. Miał okazje występować w bardzo wielu miejscach w Polsce jak również za granicą (m.in Anglia, Irlandia, Niemcy, Szwecja, Rosja, Izrael, Czechy, Słowacja). Oscyluje głównie wokół gatunków jazz-funk-soul-hip hop, latin, brazil, afrobeats, ale również mocno interesuje się szeroko pojętą tzw nową elektroniką, a generalnie dzieli muzykę na dobrą i złą.

Współpracuje z wieloma znaczącymi postaciami ze sceny jazzowej jak m.in Sławek Jaskułke, Joachim Mencel, Karim Martusewicz, Aga Zaryan, Piotr Wyleżoł, Jorgos Skolias, Arek Skolik, Krzysztof Pacan, Krzysztof Dziedzic, współpracuje także z najlepszym polskimi turntablistami, djem Epromem (2-krotny mistrz świata federacji IDA), a wraz z Danielem Drumzem (www.danieldrumz.com), klawiszowcem Jimem Dunloopem (www.myspace.com/jimdunloop), Admirałem DMC (perkusjonalia) oraz Pat Patentem współtworzy funkowo-elektroniczny kolektyw Mako Boko, jest także członkiem Polsko – Ukraińskiego zespołu ethno jazzowego FuturEthno.
www.facebook.com/pages/Mr-Krime/167895266579554?

designed by know-line.pl