Już po raz piąty teatromani ze Świdnika będą mieli szansę obcowania ze sztuką przez duże „S”. W dn. 22- 25.03.2012 odbędą się bowiem V Ogólnopolskie Spotkania Młodego Teatru.
W Strefie sztuki MOK mieszczącej się na II piętrze Galerii „Venus” zaprezentują się teatry offowe z Kielc, Warszawy, Rzeszowa i Biłgoraja.
Impreza ma przede wszystkim na celu integrację i promocję twórczości młodych teatrów offowych, ale także zaprezentowanie im działalności nieco bardziej dojrzałych amatorów i zawodowców teatru, którzy są dowodem na to, iż teatralna pasja niekoniecznie musi się kończyć w momencie opuszczenia murów liceum (jak się bardzo często zdarza).
Do obejrzenia spektakli Miejski Ośrodek Kultury zaprasza młodzież i widzów dorosłych. W programie tegorocznych spotkań każdy znajdzie coś dla siebie.
Wydarzeniu towarzyszyć będą również warsztaty skierowane do członków zaproszonych przez organizatorów młodzieżowych grup teatralnych. Będą to zajęcia z zakresu teatru dramatycznego, teatru tańca, piosenki aktorskiej. Efekty swej pracy młodzi adepci sztuki teatralnej będą mogli zaprezentować podczas finałowego pokazu powarsztatowego.
W trakcie imprezy będzie także świętowany Jubileusz 15 – lecia Teatru Puk – Puk.
„Wokół teatru”
V Ogólnopolskie Spotkania Młodego Teatru w Świdniku
PROGRAM:
22.03.2012r. (czwartek):
19.00 – Tak było…. Prezentacja filmu i zdjęć z poprzednich edycji spotkań.
Spektakl „ Takie tam, ludzkie sprawy …” „Teatr Spontan” (MDK Biłgoraj)
To widowisko pokazujące, iż świat dookoła nas wcale nie jest taki szary, jak nam się wydaje i niekoniecznie trzeba patrzeć na niego pesymistycznie. Postaci spektaklu spotykają się, by porozmawiać o „takich tam ludzkich sprawach”, w tym także o sprawach damsko – męskich tematy. Siła spektaklu tkwi przede wszystkim w komicznych i wartkich dialogach, a także grze aktorskiej. Scenariusz i reżyseria: Joanna Łukaszczyk Czas trwania: 20 min.
TEATR SPONTAN: Grupę tworzą w większości uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Młodzi aktorzy chcą poruszać kwestie dla nich ważne, mówić o sprawach bliskich odbiorcy w ich wieku. Przekazywanie treści nie wprost, ale poprzez ruch, taniec, gesty i muzykę ma na celu pobudzenie wyobraźni widza i wciągnięcie go w świat teatralnej symboliki. Dla teatru ważny jest etap tworzenia spektaklu, ale także praca warsztatowa. Grupa działa od września 2005 roku.
23.03.2012r. (piątek):
18.30 – spektakl Teatru Ecce homo (Kielce) „Gracz”
Widowisko na motywach powieści F. Dostojewskiego. "Namiętność to żywioł, w którym żyjemy. Bez niej, możemy tylko wegetować". To słowa Lorda Byrona. Fiodor Dostojewski, w swojej powieści daje wnikliwy portret człowieka ogarniętego namiętnością hazardu gracza, zarówno przy ruletce w kasynie jak i w życiu. Bohater przedstawienia postawiony jest przed nami jak zwierciadło, które próbuje powiedzieć: "nie umiem was nauczyć, Dzieci jak macie żyć." Stanisław Miedziewski (…)W "Graczu" nie ma zwycięzców, a zabieg zastosowany przez Miedziewskiego ukazuje nie tylko jak ruletka manipuluje ludźmi, ale jak oni manipulują sobą wzajemnie. Gra się nie tylko przy zielonym stoliku, ale na spacerze, w pokoju hotelowym, w intymnym wyznaniu. To inny, ciekawy wymiar monodramu, często pomijany – zwłaszcza w filmowych interpretacjach – utworu Dostojewskiego. Paweł Chmielewski – Teraz 10(74), październik 2010 Wykonanie: Michał Pustuła Reż.: Stanisław Miedziewski Czas trwania: 45 min.
TAETR ECCE HOMO: formalnie funkcjonujący jako Stowarzyszenie Artystyczne Ecce Homo. Powstał 15 lat temu z inicjatywy nieżyjącego już artysty plastyka, ówczesnego dyrektora Państwowych Szkół Plastycznych – Tadeusza Maja. Od początku istnienia menagerem i opiekunem artystycznym od 2000 roku zespołu jest Anna Kantyka-Grela. Teatr tworzą głównie ludzie młodzi – uczniowie szkół gimnazjalnych, średnich i studenci ale także osoby dojrzałe – młode duchem. Do tej pory zostało zrealizowanych 35 spektakli, z których większość jest na stałe wpisana jest do repertuaru. Teatr od początku swojej działalności prowadzi całoroczne, bezpłatne dla uczestników warsztaty za zakresu edukacji teatralnej. W ciągu 15 lat swojej działalności przygotował do dalszej edukacji artystycznej ponad 120 osób. Aktualnie w zespole jest 25 aktorów na różnym poziomie warsztatowym. Odrębność twórcza Teatru Ecce Homo zostaje zauważana i wielokrotnie potwierdzana nagrodami, wyróżnieniami i zaproszeniami na liczące się w kraju festiwale sztuki. Przez 10 lat siedzibą teatru były Państwowe Szkoły Sztuk Plastycznych. Od maja 2007 roku Teatr przeniósł się do Bazy Zbożowej, gdzie w starej spawalni samochodowej urządził swoją pierwszą wymarzoną salę teatralną. W 2006r. Teatr Ecce Homo wykonał zwrot w stronę teatru słowa i literatury, opartego na akcji. Adaptuje na swoje potrzeby m.in. Moliera, Manna, Sołżenicyna i Dostojewskiego pod opieką reżyserską Marcina Bortkiewicza – absolwenta Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy i Stanisława Miedziewskiego – wybitnego reżysera teatralnego.
19.45 – spektakl Teatru Przedmieście (Rzeszów) „Obietnica”
To przede wszystkim opowieść o matczynej miłości, walce i przeznaczeniu. W prezentowanej przez teatr historii każdy znajdzie fragment swoich własnych przeżyć. Spektakl wyzwala w widzach zarówno wiele radości, jak i wzruszeń. Działa tutaj magia teatru. Widowisko głęboko dotyka ludzkiej duszy, przy użyciu prostych, ale wymownych środków. „Moja matka opowiada historię poczęcia i narodzenia, a potem chwilowej śmierci swojego dziecka przynajmniej raz w roku. Od ponad trzydziestu lat zanurza mnie w mitycznej krainie swoich przeżyć i drżącego głosu, odsłaniając za każdym razem kolejną zasłonę tajemnicy, która się kiedyś wydarzyła. Moja matka płacze, za każdym razem kiedy wyruszamy w opowieść o oczekiwaniu ,walce, chorobie, aniołach i przeznaczeniu. Przyszedł moment, żebym ja sama nasiąknięta tą historią po brzegi opowiedziała ją po swojemu. Tak się złożyło, że w tej wędrówce i pracy towarzyszy mi mój starszy syn, który jest w spektaklu i w życiu moim oddechem, moją nadzieją. Wydarzenia sprzed ponad trzydziestu lat nabrały ponownego sensu. Oddając się we władanie tej opowieści odzyskałam spokój i pewność, że wszystko było tak jak miało być… A los toczy się dalej….po zimie przychodzi wiosna, po śmierci życie”. Aneta Adamska Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska Muzyka: Jakub Adamski Występują: Aneta Adamska, Iwona Żytecka / Iga Olszyńska, Jakub Adamski, Paweł Sroka, Łukasz Lisowski, Maciej Szukała Czas trwania: 50 min.
TEATR PRZEDMIEŚCIE: Teatr powstał w 2001 roku w Krasnem pod Rzeszowem z inicjatywy Anety Adamskiej. Stworzyła ona bardzo szybko konsekwentną wizję prowadzenia pracy nad przedstawieniami. W sierpniu 2006 roku zespół zmienił swoją siedzibę na Łańcut, gdzie pracował w Miejskim Domu Kultury do sierpnia 2010 roku. Obecnie działa niezależnie i wystawia swoje sztuki w Rzeszowie. Teatr Przedmieście ma na swoim koncie głównie autorskie spektakle: „Opowieść” (2004) „Trzy historie o Ewie” (2005), „Tango” (2007), „Niebo” (2008), "Parady" (2010, współpraca z aktorami włoskimi), "Obietnicę" (2011), "Święto" (2011) oraz dwie koprodukcje z Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble ”Za szafą” (2008) i „Pierwszy”(2009), które były głośno oklaskiwane na wielu scenach w kraju i za granicą (Francja, Włochy, Niemcy, Słowacja, Ukraina).
24.03.2012r. (sobota):
18.15 – spektakl Kompanii Teatralnej Mamro (Warszawa) „Kolacja na cztery ręce”
Historia muzyczno kulinarnej konfrontacji dwóch najwybitniejszych muzyków baroku – Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Haendla w formie słodko – gorzko – kwaśnej komedii z dużą ilością alkoholu. W sztuce Barza spotykają się dwaj muzycy. Skonfrontowane są tu dwie osobowości dwie i dwa różne podejścia do sztuki. Na oczach widza odbywa się wykwintna kolacja, podczas której zarówno jeden, jak i drugi z bohaterów próbuje przekonać drugiego o słuszności swojej muzycznej drogi, przyjmują przy tym iście teatralne pozy. W finale sztuki okazuje się, ze pełnia szczęścia jest nie możliwa do osiągnięcia. Spektakl jest pełny humoru, obfituje w wiele uszczypliwych dialogów. Reżyseria: Grzegorz Reszka Czas trwania: 60 min.
KOMPANIA TEATRALNA MAMRO: twór dziwny powstały w czerwcu 2004 roku w Białołęckim Ośrodku Kultury w Warszawie, w którym działa do dziś. Skupia studentów, byłych studentów i niedoszłych studentów oraz osoby całkowicie normalne. Próbuje nimi kierować Grzegorz Reszka, pełniąc funkcję kierownika artystycznego i naczelnego wodza. Jaka jest dokładnie Kompania Teatralna Mamro? Tak naprawdę można określić to pojedynczym zdaniem: jeżeli na jednym biegunie teatru niezależnego jest Teatr Poszukujący pomiędzy nabrzmiałą emanacją rozdartej subiektywnie esencji pierwotnej kosmicznej jaźni a wysublimowaną korelacją atomizacji czasoprzestrzennej wyrażonej w zderzeniu tu i teraz z tym co tam i potem – to na drugim biegunie jest właśnie KTM.
19.30 – Jubileusz 15- lecia istnienia Teatru Puk – Puk
Koncert Puk – Pukowych piosenek
Nasz teatr istnieje od lutego 1997r., tak więc, jak nie trudno policzyć, w roku 2012 będziemy świętować 15. urodziny. W ciągu tego czasu przez nasz teatr przewinęło się około 200 osób. Jedni byli z nami bardzo , bardzo długo, inni krótką chwilkę. Dla niektórych teatr był tylko przelotną przygodą, dla niektórych stał się życiową pasją. Celem naszych zajęć nie jest wychowanie zawodowego aktora, czy przygotowanie członków zespołu do egzaminu do szkoły teatralnej, lecz wychowanie aktywnego, kreatywnego człowieka, który mając poczucie wspólnoty, czuje się potrzebny i spełniony artystycznie. Do roku 2003 byliśmy teatrem wyłącznie dziecięcym. Jesienią 2003 r., gdy poczuliśmy taką potrzebę, w ramach teatru zaczęły funkcjonować także grupy młodzieżowe. Nasza działalność przede wszystkim opiera się na tworzeniu spektakli teatralnych. W ciągu kilkunastu lat działalności grupa realizowała zarówno widowiska w technice żywego planu jak i przedstawienia łączące żywy plan i lalki. Zespół tworzył także widowiska plenerowe. Był również „autorem” happeningu zorganizowanego z okazji 61. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Znaczną część przygotowanych przez teatr spektakli stanowią widowiska autorskie. Członkowie zespołu często biorą udział w warsztatach teatralnych, które zwykle odbywają się podczas festiwali teatralnych, w których teatr bierze udział. Pomagają również przy organizacji imprez kulturalnych, a także realizują własne projekty. Instruktorem teatru od początku jego działalności jest Katarzyna Marjasiewicz. Teatr jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali teatralnych.
25.03.2012r. (niedziela):
15.30 – Pokazy powarsztatowe
Wszystkie widowiska odbędą się w „Strefie Sztuki”
Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku (Galeria „Venus” , II piętro).
Więcej informacji już wkrótce na www.mok.swidnik.pl
Na wszystkie spektakle i wydarzenia festiwalu wstęp wolny.