Miejska Biblioteka Publiczna
zaprasza na otwarcie wystawy
ZAGINIONY ŚWIAT
19 marca 2012, godz. 10.00
Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20
Eksponaty (w liczbie 400) przedstawione na wystawie pochodzą z kolekcji: „Ścieżka Edukacyjna: Dinozaury – Krasnobród”, gdzie prezentowany jest świat zwierząt
żyjących na lądzie w okresie od Prekambru do końca Kredy.
Wystawa czynna od 19 marca do 4 kwietnia 2012, w godzinach pracy Biblioteki. Szczegóły na stronie mbp.lublin.pl
Pracownicy Ścieżki Edukacyjnej zachęcają miłośników geologii do odwiedzin oraz oprowadzają po wystawie codziennie w godz. od 10.00 – 12.00.
Grupy zorganizowane (od 12 lat i więcej), proszone są o wcześniejszy kontakt z Wiesławą Sołtys – kierowniczką Filii nr 35 pod nr telefonu 81 311-00-02
Wystawa „Zaginiony Świat”.
Celem wystawy jest przybliżenie prehistorycznego życia na Ziemi. Zwiedzający będą mogli zobaczyć skamieliny od Prekambru (pierwszego okresu w dziejach naszej planety) do „wielkiego wymierania kredowego”, czyli przedział czasowy od około 4,6 mld lat temu do 65 mln lat temu. Jeszcze inaczej: formy życia od jednokomórkowców do wyginięcia dinozaurów a wraz z nimi 75% gatunków zwierząt żyjących w tamtych czasach.
Prekambr to pierwszy i najdłuższy okres. Przypuszczalnie trwał około 4 miliardów lat, co stanowi 85% dziejów Ziemi. W pierwszej jego części zwanym Archaikiem, kształtowała się skorupa oceaniczna i kontynentalna. Powstawały nowe kontynenty, łańcuchy górskie- następowało przyrastanie skorupy kontynentalnej.
Pierwsze formy życia na Ziemi powstały w zbiornikach wodnych. Były to pojedyncze komórki utożsamiane z bakteriami i sinicami (Prokaryota). Najstarsze ślady zachowane, jako skamieniałości (stwierdzone w skałach) datuje się na ok. 3,8 mld lat temu. Sinice budowały i budują do dziś struktury wapienne zwane Stromatolitami. Najstarsze Stromatolity pochodzą sprzed 3,5 mld lat (północno-zachodnia Australia), dość często jednak spotykane w skałach drugiego okresu Prekambru tj. Proterozoiku (2,5 mld -542 mln lat temu).
Wędrówkę w „Zaginionym Świecie” rozpoczniemy od Prekambru, gdzie będziemy mogli zobaczyć skamieliny Stromatolitów mające prawie 2,4 mld lat, archeomeduz czy pierwsze robaki –zwierzęta żyjące w morzach.
Przechodząc do ery Paleozoicznej w Kambrze na uwagę zasługują trylobity, jedne z pierwszych złożonych form zwierzęcych. W „wielkiej kambryjskiej eksplozji” życia, trylobity stanowiły 65% wszystkich zwierząt. W Ordowiku pojawiają się nowe formy np. Łodziki – dalecy praprzodkowie dzisiejszych kałamarnic czy ośmiornic. W Sylurze ciekawym okazem jest Wielkorak –Eurypterus.
W Dewonie powinniśmy zwrócić uwagę na skamieniałą rybę bezszczękowca – Stensiopelta. Następny okres Paleozoiku to Karbon, a tutaj oczywiście roślinność, z której powstawał węgiel. Oprócz roślinności ciekawostkami są: karboński skrzypłocz i ramienionóg Gigantoproductus giganteus
( w czasie „gigantyzmu karbońskiego” muszle tego ramienionoga dochodziły do prawie 70 cm – gigant wśród ramienionogów). Nasz eksponat ma ok. 14 cm, – co i tak robi wrażenie. W ostatnim okresie Paleozoiku, w Permie, interesujący jest eksponat wymierających trylobitów oraz nowopowstałej, rozwijającej się grupy zwierząt – płazów (Apateon – uważany za praprzodka dzisiejszej salamandry).
Nową Erę: Mezozoik rozpoczyna Trias a tutaj możemy zobaczyć wyjątkowy rarytas – skamieniałości znalezione w Krasiejowie w 1994 r przez Sebastiana Rogulę (Muzeum Geologiczne w Klimontowie): Metoposaurusa (fragment szczęki i kręgów tego płaza). Jura to okres „królowania” dinozaurów na lądzie a w wodach życie było równie bogate i zróżnicowane. Na uwagę w wystawionej kolekcji zasługują Amonity, które podobnie jak dinozaury zakończyły swój żywot z końcem Kredy. Ciekawostką ekspozycji kredowej są koprolity, czyli odchody dinozaurów mięsożernych .
Reasumując:
Prezentowana wystawa zawiera prawie wszystkie formy życia zwierzęcego: od zwierząt jednokomórkowych (Otwornice) poprzez wielokomórkowce: gąbki – niezaliczane do tkankowców, tkankowce: jamochłony, pierścienice, mszywioły, ramienionogi, mięczaki, stawonogi, szkarłupnie, półstrunowce, strunowce – HISTORIA ŻYCIA NA ZIEMI.
Eksponaty pochodzą z kolekcji: „Ścieżka Edukacyjna: Dinozaury – Krasnobród”, gdzie prezentowany jest świat zwierząt żyjących na lądzie w okresie od Prekambru do końca Kredy.