Pięćdziesięciu 50-latków otrzyma
„DwójkI Trójki” w NBP w Lublinie
30 marca Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nową monetą dwuzłotową, wybitą z okazji 50-lecia Programu 3 Polskiego Radia. Z tej okazji w Oddziale NBP w Lublinie przy ul. Chopina 6 w godzinach 10.00 – 13.00 rówieśnicy „Trójki”, czyli osoby urodzone w 1962 roku, otrzymają pamiątkowe „trójkowe monety”.
W dniu 50. urodzin „Trójki”, 30 marca w godzinach 10.00 – 13.00, pierwsze 50 osób urodzonych w 1962 roku będzie mogło w NBP w Lublinie odebrać jubileuszowe monety. Na specjalnie przygotowanych kartach z wizerunkiem monety, będzie można dodatkowo odbić stempel z datą wprowadzenia monety do obiegu.
Słuchaczy i miłośników „Trójki” ucieszy możliwość zrobienia zdjęcia na tle 1,5-metrowego modelu monety, którego należy szukać w centrum Lublina w piątek w godzinach 9.00 – 13.00. Wydarzenie rozpocznie się na ul.Chopina 6, gdzie z budynku banku zostanie wytoczony 1,5-metrowy model monety, który następnie powędruje po Lublinie przez: ul. F. Chopina – Krakowskie Przedmieście – Pl. Litewski – Krakowskie Przedmieście (deptak) – Pl. Łokietka – ul. Bramową – Rynek (Trybunał Koronny) – Krakowskie Przedmieście – Pl. Wolności – ul. Narutowicza – ul. Okopową, aby powrócić do lubelskiej siedziby NBP (ul. Chopina 6).
W godzinach 8.00 – 13.00 w kasach Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie prowadzona będzie wymiana monet na jubileuszową „Dwójkę Trójki”.
Akcja przekazywania monet rówieśnikom „Trójki” będzie realizowana przez Narodowy Bank Polski przy udziale Programu 3 także w 15 innych miastach wojewódzkich Polski. Więcej informacji o monetach Trójki można odnaleźć w internecie: www.nbp.pl/monety
Trójkowa moneta to pierwszy taki przypadek w historii mediów. Okolicznościowa moneta ze stopu Nordic Gold będzie miała wartość 2 zł i będzie prawnym środkiem płatniczym. Na jej rewersie znalazł się napis „Trójka 50 lat” oraz logo Polskiego Radia na tle rozchodzących się fal radiowych. Niezwykle interesujący jest kształt monety, wzorowany na tzw. kwiecie hiszpańskim (gładki rant z siedmioma żłobieniami). Po raz pierwszy zastosowano go w monecie hiszpańskiej o nominale 50 peset produkowanej w latach 1900-2000. Obecnie ten rodzaj obrzeża stosowany jest w monetach 20-eurocentowych. To pierwsza moneta w Polsce o takim kształcie brzegu. Nowa moneta będzie wyemitowana w nakładzie 800 tysięcy.