"Design for All. Przystanek Lublin" – warsztaty w ramach projektu Lub Design!

Data dodania: 14 maj 2012

Zapraszamy do udziału w warsztatach "Design for All. Przystanek Lublin", które odbędą się w ramach projektu Lub Design! Warsztaty kreatywności.

Podczas warsztatów wybierzemy się na spacer po mieście. Sprawdzimy dostępność i funkcjonalność miejskiej przestrzeni. Spróbujemy postawić się w roli ludzi starszych, rodziców z wózkiem, osób niepełnosprawnych, ale również turystów czy obcokrajowców. Ocenimy ich realne możliwości funkcjonowania w życiu społecznym, korzystania z usług publicznych czy ofert kulturalnych. Przeprowadzimy wywiady z przechodniami, zasięgniemy opinii przedszkolaków i seniorów, by poznać ich rzeczywiste problemy i potrzeby. Opracujemy plan, jakie działania podjąć, by podnieść jakość życia i integrację mieszkańców Lublina.

Kiedy: 19 -20 maja, godz. 11.00 – 16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5
Prowadzenie: Ewa Gołębiowska
Dla kogo: uczniowie szkół średnich, seniorzy
Warunki uczestnictwa: udział bezpłatny, zapisy: Ewelina Kruszyńska, tel. 81 533 08 18, www.warsztatykultury.pl/lubdesign,

Lub design! warsztaty kreatywności

Lub design! warsztaty kreatywności – to roczny program edukacyjny skierowany do uczniów szkół średnich. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani projektanci – jedni z największych specjalistów w dziedzinie komunikacji wizualnej, architektury krajobrazu czy aranżacji wnętrz. Głównym celem projektu jest rozwijanie kreatywności, elastycznego myślenia i umiejętności twórczego rozwiązywania problemów. Chcemy pokazać, że każdy może mieć realny wpływ na jakość swojego życia, a design opierając się na bardzo podobnych założeniach jest naszym zdaniem właściwym i atrakcyjnym narzędziem wprowadzania tych zmian.
Będziemy tworzyć zespoły, wyciągać z nich kreatywność, a przy tym dobrze się bawić. Położymy nacisk na sam proces projektowania, poddamy w wątpliwość najbardziej oczywiste rozwiązania, zadamy mnóstwo fundamentalnych, a czasem przewrotnych pytań. Dlaczego talerz jest okrągły? Jak projektant może wpłynąć na nasze zachowania? Kiedy mniej znaczy więcej?

Oprócz licealistów, do współpracy zaprosimy seniorów i przedszkolaki, by wspólnie pracować na realnych potrzebach i problemach. Zwrócimy uwagę na interdyscyplinarność designu i korzyści stosowania myślenia projektowego na co dzień.

Kiedy: kwiecień – listopad 2012
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
Warunki uczestnictwa: udział bezpłatny, zapisy: Ewelina Kruszyńska, tel. 81 533 08 18, warsztatykultury.pl/lubdesign

Warsztaty kreatywności Lub Design dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PROGRAM WARSZTATÓW:
28 -29 kwietnia 2012
godz. 11.00 – 16.00
"Kreatywność to stan umysłu, a nie stan konta" – warsztaty introligatorskie
Czy da się zrobić coś ładnego i ciekawego z prostych rzeczy, które mamy pod ręką?
Na warsztacie podejmiemy dyskusję na temat kreatywności, by udowodnić, że najważniejszy jest pomysł. Będziemy projektować notesy – składać arkusze papieru, zszywać, tworzyć własne pieczęcie do ozdabiania.
Trochę gadaniny i trochę więcej działań poświęconych małym czynnościom, które może wykonać każdy. Ale mało kto to robi. Dlaczego?

Prowadzenie : Łukasz Zbieranowski
Łukasz Zbieranowski – absolwent psychologii Uniwersytetu Łódzkiego ze specjalnością psychologii reklamy. W latach 2005-2007 pracownik działu marketingu w najprężniej działającej w Łodzi instytucji kultury – Łódź Art Center. Pomysłodawca i wykonawca wielu nisko budżetowych a jednocześnie wyrazistych akcji promocyjnych. Od 2008 współtwórca studia graficznego Fajne Chłopaki. Ogólnie – grafik, myśliciel wagi lekkiej. Zasadniczo porządny człowiek.
Fajne Chłopaki – studio graficzne, agencja kreatywna. W projektowaniu skłaniają się ku stylistyce retro i niestandardowemu myśleniu o opracowywanym zagadnieniu. Z większych prac wykonanych do tej pory: Kampania promująca Łódź jako przemysły kreatywne, Fotofestiwal 2008 i 2009, Festiwal Designu 2009, autorzy identyfikacji firmy odzieżowej Pan Tu Nie Stał.

19 -20 maja
godz. 11.00 – 16.00
"Design for All. Przystanek Lublin"
Podczas warsztatów wybierzemy się na spacer po mieście. Sprawdzimy dostępność i funkcjonalność miejskiej przestrzeni. Spróbujemy postawić się w roli ludzi starszych, rodziców z wózkiem, osób niepełnosprawnych, ale również turystów czy obcokrajowców. Ocenimy ich realne możliwości funkcjonowania w życiu społecznym, korzystania z usług publicznych czy ofert kulturalnych. Przeprowadzimy wywiady z przechodniami, zasięgniemy opinii przedszkolaków i seniorów, by poznać ich rzeczywiste problemy i potrzeby. Opracujemy plan, jakie działania podjąć, by podnieść jakość życia i integrację mieszkańców Lublina.

Prowadzenie: Ewa Gołębiowska

Ewa Gołębiowska – współinicjatorka utworzenia unikalnego ośrodka designu jakim jest Zamek Cieszyn (wcześniej noszący nazwę Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie), miejsca, w którym udaje się łączyć kulturę z innowacyjną przedsiębiorczością i nowymi technologiami. Od 1 stycznia 2005 jest jego dyrektorem. Wcześniej pracowała jako pedagog polonista w wielu typach szkół, z dziećmi i dorosłymi, zakładała też szkoły niepubliczne. W 1992r. wygrała konkurs na naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu w Urzędzie Miejskim w Cieszynie, gdzie pracowała do 2004r. Była także radną powiatu cieszyńskiego w latach 1998-2002. W 2011 dołączyła do zarządu EIDD – Design for All Europe (Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności), organizacji zajmującej się podnoszeniem jakości życia poprzez design dla wszystkich.

16-17 czerwca
godz.11.00 – 16.00
„O czym myśli design?” – warsztaty z Design Thinking
Wyobraź sobie ludzi, którzy pracując w zespole pasjonatów, angażują swoje pasje, aby zmieniać na lepsze życie ludzi oraz ich otoczenie, społeczeństwo i biznes, usługi i produkty. Przy tym świetnie się bawią i rozwijają swoje możliwości w najróżniejszych dziedzinach. Efekty ich pracy są wykorzystywane w największych koncernach i organizacjach, dlatego zarabiają uczciwe pieniądze. Co więcej, sam proces tworzenia rozprzestrzenia się i rozpala w ludziach innowacyjne podejście do rzeczywistości. A to dopiero początek epidemii kreatywności, która jest potężnym reaktorem atomowym w sercu człowieka. Motorem tego jest Design Thinking – Myślenie Projektowe.
Na warsztatach popatrzymy na projektowanie z najszerszej możliwej perspektywy. Przekonamy się jak często (czasem zupełnie nieświadomie) wykorzystujemy projektowanie, aby tworzyć przyjazne otoczenie dla siebie i naszych bliskich. Zajmiemy się technikami budowania wylęgarni nowych i świeżych pomysłów. Będziemy uczyć się nowych sposobów myślenia. Zburzymy tradycyjne schematy linearnego i długotrwałego rozwiązywani problemów, aby cieszyć się ekonomicznymi rozwiązaniami wysokiej jakości. To wszystko, to dopiero początek i zwiastun drzemiącej w człowieku innowacji i kreatywności, którą warsztaty pomogą wydobyć.

Prowadzenie: Stach Nowak

Stanisław Nowak OP – absolwent Kolegium Filozoficzno-Teologicznego OO. Dominikanów w Krakowie (magister PAT); dominikanin, duszpasterz akademicki w Lublinie. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania graficznego (www, plakat, książka, broszura), fotografii oraz aranżacji przestrzeni (ogrodów i wnętrz). Współpracował przy tworzeniu i zarządzaniu marką dominikanie.pl. Zajmuje się badaniem trendów i filozofią szeroko rozumianego designu (desing thinking), a także wdrażaniem nowych idei we współczesnym duszpasterstwie. Prowadzi warsztaty z zakresu innowacji i design management oraz church marketingu w środowisku dominikańskim.

21-22 lipca 2012
godz. 11.00 – 16.00
„Laboratorium kreatywnych form recyklingu”
Co można wyczarować z plastikowej butelki czy słomek po napojach? Jak zrobić koszyk ze starych gazet? Do czego można wykorzystać nieaktualny baner reklamowy?
Wraz z krakowskim kolektywem POLtwór, zorganizujemy laboratorium kreatywnych form recyklingu, łącząc działania artystyczne i wiedzę ekologiczną. Podczas warsztatów przyjrzymy się bliżej zjawisku re-designu i artrecyklingu. Będzie to okazja do stworzenia niepowtarzalnych przedmiotów użytkowych z surowców wtórnych. Szukając nowatorskich form twórczego przetwarzania, zwrócimy uwagę na problem nadmiaru śmieci wytwarzanych codziennie w naszych domach. Wspólnie z uczestnikami opracujemy zasady postępowania ekologicznego, które każdy z łatwością będzie mógł zastosować we własnym otoczeniu. Poprzez zabawę formą i zaskakującymi rozwiązaniami mamy nadzieję zachęcić uczestników warsztatu do odpowiedzialnych i świadomych zachowań konsumpcyjnych.

Prowadzenie: Katarzyna Dorota

Katarzyna Dorota – absolwentka Animacji Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, kierunku Animator i Menedżer Kultury na wydziale Psychologii i Pedagogiki UMSC w Lublinie i Warszawskiej Szkoły Fotograficznej. Ukończyła też podyplomowe studia na kierunku Zarządzanie Organizacją Pozarządową w UE na Uniwersytecie Śląskim. Wiceprezes stowarzyszenia To.pole zajmującego się edukacją nieformalną z zakresu ekologii, kultury tradycyjnej i tańca współczesnego. Koordynator artystyczny projektu POLtwór – kreatywna forma recyklingu. Organizator i instruktor warsztatów z zakresu fotografii otworkowej i analogowej, jak również z tradycyjnych i eksperymentalnych technik plastycznych. Trenerka i współorganizatorka Pracowni Aktywności Obywatelskiej – projektu Theodor-Heuss-Kolleg, programu Fundacji Boscha.

„reGeneracja” – rewitalizacja ogrodu przedszkolnego
warsztat koncepcyjny: 28 lipca, godz. 11.00
warsztat praktyczny: 31 sierpnia – 1 września
Gdzie: Ogródek Przedszkola nr 74 w Lublinie, ul. Snopkowska 3/5

Razem z architektami krajobrazu zajmiemy się przebudową i aranżacją zaniedbanego ogródka w Przedszkolu nr 74 w Lublinie. Proces projektowania rozpoczniemy od zbadania potrzeb użytkowników ogrodu: przedszkolaków i nauczycieli. Przeprowadzimy wywiady, konsultacje, zapoznamy się z problemami i oczekiwaniami maluchów. Po zebraniu i przeanalizowaniu informacji, przejdziemy do etapu projektowania i praktycznych działań w terenie.

Prowadzenie: Katarzyna Szczypior, Jan Kamiński
Katarzyna Szczypior – urodzona w 1980 r., architektka krajobrazu, od 2005 r. projektantka w pracowni Garden Concept Architekci Krajobrazu, członkini ogólnopolskiego Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu, a także lubelskiej Rady Kultury Przestrzeni. Poza pracą zawodową – autorka tymczasowych instalacji (landart, interwencje w przestrzeni publicznej). Lublinianka z wyboru.
Jan Kamiński – architekt krajobrazu, asystent w Instytucie Architektury Krajobrazu KUL, w ramach Forum Kultury Przestrzeni pracuje na rzecz rozwoju partycypacji społecznej w Lublinie, prowadzi proces konsultacji społecznych odnowy dwóch lubelskich parków. Zajmuje się także działaniami artystycznymi w przestrzeni.

22 – 23 września 2012
Godz. 11.00 – 16.00
Tekturowe kreacje przestrzenne
Na warsztacie pokażemy jak ze zwykłej tektury zrobić nowoczesne, unikalne meble. Korzystając z doświadczenia zaproszonych do współpracy seniorów i świeżego spojrzenia młodzieży będziemy tworzyć przedmioty codziennego użytku – półki, stoliki, siedziska – przy użyciu najprostszych materiałów. Udowodnimy, że dobry design nie musi być kosztowny, a projektując wnętrza możemy kreować zachowania i emocje ich użytkowników.

Prowadzenie: Asia Pytlewska (studio Pink Pug Design)
Joanna Pytlewska – założycielka Pink Pug Design – jednoosobowej kobiecej inicjatywy tworzącej i promującej design. Absolwentka Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Współtworzy młodą markę odzieżową Si: Haute Fashion.

24 – 25 listopada 2012
Godz. 11.00 – 16.00
Jak rozwijać kreatywność?
Warsztat dla nauczycieli
Ostatni warsztat w ramach projektu skierujemy do nauczycieli szkół średnich, bibliotekarzy i pedagogów szkolnych.
Chcemy zaprezentować główne założenia projektu, podzielić się doświadczeniami oraz
wypracowanymi rozwiązaniami metodycznymi. Dokumentacja fotograficzna, materiały video oraz przygotowany przez projektantów, specjalistów obserwujących zajęcia i samych uczniów "podręcznik kreatywności" posłużą jako przykłady dobrych praktyk. Chcemy wspólnie z nauczycielami wypracować zestaw innowacyjnych zasad i rekomendacji pracy z młodzieżą, możliwych do wdrożenia w warunkach szkolnych. Dodatkowo przeprowadzimy praktyczny trening twórczości oparty na tematyce designu. Naszym celem jest zainspirowanie nauczycieli do twórczych i długofalowych działań mających na celu rozwijanie kreatywności u dzieci i młodzieży.

Prowadzenie: dr hab. Barbara Gawda, Stanisław Nowak
Barbara Gawda – dr hab., prof. nadzwyczajny w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki ekspresji emocji, języka afektywnego, psychologii różnic indywidualnych i osobowości. Jest autorką kilku książek i wielu artykułów naukowych w czasopismach polskich oraz międzynarodowych. Między innymi współredaktor pracy Psychology of Creativity – New Approaches (2009) Lublin: UMCS, oraz Twórczość w teorii i praktyce (2004). Lublin: UMCS. Ponadto była kierownikiem grantu MNiSW w latach 2000-2001 pt. Psychopedagogika twórczości. Prowadziła wykłady i treningi z zakresu psychologii twórczości, a także prowadziła sesje naukowe Psychopatologia ekspresji i twórczości w ramach konferencji naukowych organizowanych przez Instytut Psychologii UMCS w roku 2003 i 2007.

designed by know-line.pl