Galeria Biała i Młode Forum Sztuki – wystawy Julii Curyło oraz Kamili Czosnyk

Data dodania: 16 styczeń 2013

[b]18.01.2013 – 08.02.2013
Galeria Biała
Julia Curyło – Pokusy, cuda i rozkosze[/b]

W swoich obrazach Julia Curyło w nieco przewrotny sposób zdaje relację z przemian współczesnej wyobraźni religijnej. Potrzeba duchowości w kulturze konsumpcyjnej wyraża się poprzez mariaż mistycznej wizji z jej przedmiotowym, tanim estetycznie opakowaniem. Obecna jest wśród nas pod postacią dewocjonaliów, które ją oswajają, w niemetaforyczny wręcz sposób ściągają na ziemie.
Seria religijnych płócien autorki prezentowana na wystawie w Galerii Białej dotyka przede wszystkim tego zagadnienia. Przedstawia metafizyczne sceny objawień w konkretnych przestrzeniach Warszawy. Osoby świętych przelatują niczym sen, zjawiają się nagle w naszych miastach pod postacią plastikowych figurek czy dziecięcych baloników produkowanych na jarmarki. Wszytko zdaje się tu być na pograniczu: pomiędzy realną przestrzenią a odpustową cudownością, miedzy tanim przedmiotem a prawdziwą postacią świętego, między ironią wreszcie a szczerym wyznaniem wiary. Nie jest to tylko sarkastyczna wizja, pytanie o potrzebę jak i formę duchowości jest w sztuce Julii Curyło stawiane na poważnie.
Mieszanie porządków sacrum i profanum, zrywanie z zasadą stosowności przedstawiania scen religijnych, obrazowanie ich poprzez kicz sprawia, że płótna stają się bardzo niejednoznaczne. Są mieszanką słodko – gorzką, którą chcąc nie chcąc musimy przełknąć. W kontekście Lublina – miasta o silnej religijnej tradycji mogą znaczyć coś więcej niż tylko żart wizualny.

Julia Curyło, urodzona w Warszawa w 1986 roku artystka sztuk wizualnych. Absolwentka stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. W swojej sztuce posługuje się najchętniej malarstwem. Sięgając również po medium instalacji interweniuje w przestrzeń publiczną. Jedna jej z najgłośniejszych realizacji – Baranki Boże – pokazywana na stacji metra Marymont w Warszawie sprowokowała dyskusję nad stanem polskiej religijności. W 2010 roku otrzymała Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rok później nominowana została do nagrody w 10. Konkursie im. Gepperta. Obecnie przygotowuje się do wystawy swoich prac w ośrodku CERN pod Genewą, gdzie zaprezentuje obrazy inspirowane Wielkim Zderzaczem Hadronów. .

#2l [b]18.01.2013 – 02.02.2013
Młode Forum Sztuki Galerii Białej
Kamila Czosnyk – Labirynty (metafizyczne)[/b]

Na wystawie znajdują się wielkoformatowe obrazy olejne, każdy o wymiarach 170 x 117 cm. Są to obrazy „pisane”, tworzone od początku 2010 roku. Ich forma nawiązuje do szkolnego zeszytu ucznia, w którym poprzez wielokrotne ćwiczenie pisania danego wyrazu zostaje on na stale utrwalony jako poprawny językowo. Słowa na obrazach mają kluczowy sens, również w poszukiwaniu znaczenia użycia koloru. To forma określania uniwersum, które nabiera egzystencjalnego wymiaru również w kontekście osobistym. W ten sposób powstał między innymi obraz Biały nieważne, Czerwony Po co?, Czarny ja nie ja, słowo jestem zostało napisane czerwonym winem.
Poszczególne prace dotyczą zatem poszczególnych pojęć i są ich reprezentacją. Stają się powiększoną kartką papieru w jedną linię, na której Kamila Czosnyk mozolnie zapisuje tysiące słów. Ten proces okazał się obsesyjny, obciążający i ważny psychologicznie tak, że obok pracy nad obrazami powstały egzystencjalne teksty w formie listów do przyjaciółki.
To co było bólem tworzenia uzyskało swoją kontynuację. Cykl składa się z 12 obrazów o identycznym formacie. Po namalowaniu kilku pierwszych, okazało się, że kolejny obraz może nie powstać i pozostanie podobraziem. Ten zabieg jest wskazaniem na możliwą potencjalność „pisania”. Uzyskuje w ten sposób swoje continuum, także poprzez techniczne linie, czekające na swoje wypełnienie. Dwa obrazy w 2012 roku zmieniły dramatycznie swoją tożsamość. W znaczący sposób zostały przez autorkę zniszczone, pocięte i spalone. Na wystawie część płócien „czeka” w kolejce na kolejne słowo, które może kiedyś zostanie na nich napisane, wypełniając je swoim sensem.

Kamila Czosnyk urodziła się w 1988 r. Jest absolwentką Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu a obecnie studentką I roku II stopnia malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

Kiedy: Otwarcie wystaw 18.01.2013 / godz. 18.00
Wystawy czynne pon.-pt. 11.00-17.00, sob. 12.00-16.00
Gdzie: Galeria Biała, Centrum Kultury w Lublinie , ul. Narutowicza 32

Kontakt:
Galeria Biała
tel.: 081 53 603 25
e-mail: biala@ck.lublin.pl
www.: biala.art.pl / mfs.blox.pl

designed by know-line.pl