Piłka w zimowej odsłonie –
propozycje zabaw z piłką na świeżym powietrzu
Dbając o wszechstronny rozwój dzieci NIVEA przygotowała sugestie zimowych aktywności z piłką. Poniższe koncepcje gier i zabaw pozwalają doskonalić u najmłodszych takie predyspozycje jak: orientacja przestrzenna, koordynacja ruchowa, siła i celność.
Piłkarski slalom gigant:
Jeśli na dworze leży gruba warstwa puszystego śniegu lepimy z niego 5 niewielkich piramid (przypominających pachołki), sięgających naszemu dziecku do kolan i „rozstawiamy”
je w linii prostej, co 1 metr. Zabawa polega na tym, aby kopiąc piłkę, slalomem pokonać całą trasę w tę i z powrotem, okrążając ostatnią piramidę. Jeśli natomiast na dworze brakuje śniegu piramidy mogą zastąpić stożki ułożone z wcześniej uzbieranych gałązek.
Śnieżne kręgle:
Ze śniegu lepimy 3 niewielkie piramidy o dowolnej wysokości, ustawione w trójkącie
(jedna z przodu, dwie z tyłu). Na śniegu rysujemy linię w odległości około 3 metrów
(lub większej, w zależności od tego, jak dziecko poradzi sobie z zadaniem). Zabawa polega na kopnięciu piłki w taki sposób, aby jak najbardziej rozbić „śnieżne kręgle”. Można potraktować ją jako zawody i w zależności od wielkości dostępnego miejsca stworzyć kilka „torów”. Podobnie jak w przypadku poprzedniej zabawy zamiast śniegu wykorzystać można ułożone gałązki, pamiętając, że im więcej ich zgromadzimy, tym trudniej będzie rozbić drewniany stożek.
Rzuty wolne:
Ze śniegu lepimy „bramkę” (dwa słupki) i rysujemy przed nią linię w odpowiedniej odległości. Na zmianę z dzieckiem strzelamy gole i stajemy na „bramce”. Zabawa polega na tym, aby strzelić jak najwięcej goli i obronić jak największą liczbę piłek. Zamiast bramki ulepionej ze śniegu, do zabawy możemy wykorzystać znajdujący się w pobliżu murek, bądź też ułożyć linię bramki z gałązek.
Cztery do jednego:
Zabawa ta przeznaczona jest dla większej grupy – od min. 5 osób. Rozpoczynamy
ją od narysowania okręgu o średnicy 2 metrów. Rodzic staje w jego środku, a podczas zabawy może poruszać się jedynie po jego obwodzie. Reszta uczestników (dzieci i rodzice) stają dookoła okręgu, w równych odstępach od niego (około 5 metrów) oraz od siebie. Zadaniem rodzica jest obronić jak najwięcej piłek, nie pozwalając im przekroczyć linii okręgu. Reszta uczestników kopie piłkę po kolei w taki sposób, aby wpadła lub przeleciała
przez narysowany okrąg. Uczestnicy mogą zmieniać się pozycjami (tak, aby każdy przynajmniej raz stanął w okręgu).
Z piłką za tropem:
Rodzic wydeptuje na śniegu trasę o długości około 10-20 metrów. Ślady robi ustawiając stopy jedna za drugą. Jeśli śniegu jest zbyt mało linię można narysować kredą lub patykiem – w zależności od podłoża. Dla utrudnienia może zakręcać i robić pętle. Kiedy trasa jest już gotowa, zadaniem dziecka jest przebiec ją całą jak najszybciej, kopiąc piłkę i ciągle
ją utrzymując. Po zakończeniu ćwiczenia, rodzic i dziecko zamieniają się rolami.
Pomysł na aktywną zimę w „Szkółkach piłkarskich NIVEA”!
Mróz i śnieg nie muszą oznaczać dla dzieci nudnych dni spędzanych w domu. Przeciwnie – najlepszym sposobem na zdrowe przetrwanie zimowych miesięcy jest ruch i przebywanie na świeżym powietrzu. Sprawdź, jak działają „Szkółki piłkarskie NIVEA” w najbliższej okolicy lub zainspiruj się kreatywnymi sposobami na zimowe aktywności, opracowanymi przez ekspertów programu.
Zima na dworze, a nie przy monitorze – jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej zimą?
Zdarza się, że chłodne miesiące w całości spędzane są przez dzieci przed monitorem komputera lub ekranem telewizora. Wystarczy jednak pokazać najmłodszym, że istnieją inne, ciekawsze sposoby na organizację wolnego czasu. Warto, aby zainspirowane przez rodziców pociechy poznały liczne korzyści wynikające z uprawiania sportu, takie jak wspólna zabawa w gronie rówieśników, zadowolenie z postępu w treningach, czy drużynowe emocje. „Szkółki piłkarskie NIVEA” to doskonały sposób, aby przełamać zimową monotonię i zadbać o wszechstronny rozwój najmłodszych. W całej Polsce prężnie działa aż 100 piłkarskich placówek NIVEA. Wystarczy znaleźć tę najbliższą, aby dziecko pod okiem profesjonalistów poznało fascynujący świat piłki nożnej, mogło wziąć udział w organizowanych przez drużyny dniach otwartych lub imprezach dla dzieci. Na stronie www.szkolkiNIVEA.pl dostępne są wszystkie informacje dotyczące programu, pomocne filmiki instruktażowe, a także lista 100 szkółek, wraz z relacjami z ich działalności. Dzięki akcji „Szkółki piłkarskie NIVEA” treningi sprawiają dzieciom zdecydowanie większą satysfakcję. Zawodnicy są zadowoleni, uśmiechnięci i bardziej pewni siebie. Wzrasta ich zaangażowanie we wspólną grę, oraz poziom motywacji – widać to w postępach, o których drużyny chętnie piszą na blogach. Bramki padają częściej, podania są celniejsze, technika zwodów bardziej kreatywna. Całe zespoły żyją wspólną grą.
Jak ochronić dziecko przed jesienno-zimową apatią, czyli sposoby na dobry humor dziecka i rodzica (porady psychologa i fizjoterapeuty)
– Zimą aktywność fizyczna wymaga nieco więcej wysiłku, ale to absolutnie nie oznacza,
że należy z niej rezygnować. Wprost przeciwnie – w czasie, kiedy dni są krótsze, spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest niezbędne dla zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia
i poprawy odporności dziecka. Zimą często spędzamy czas w sposób mniej aktywny, licząc na to, że odpoczywając nabieramy sił. Jest to jednak mylne przekonanie, z którym warto walczyć. Ruch, szczególnie kiedy powietrze jest naprawdę rześkie, uwalnia w naszym organizmie endorfiny, czyli „hormony szczęścia”, a czas spędzony wspólnie na dworze wspiera rozwój dziecka, zacieśnia więzi, buduje bliskie relacje i pozwala powitać wiosnę w dobrej kondycji – mówi psycholog dziecięcy, Anna Kałuba-Korczak, ekspert programu „Szkółki piłkarskie NIVEA”.
– W czasie zimy, specyfika funkcjonowania organizmu dzieci, w tym procesów metabolicznych, czy regulacji rytmu dziennego ich aktywności sprawia, że niezbędne
dla dziecka jest aktywne wsparcie poprzez odpowiednie odżywianie, ale co równie ważne
– odpowiednio moderowaną aktywność fizyczną. Odgrywa ona istotną rolę w regulacji gospodarki hormonalnej, regulacji snu, odpoczynku, możliwościach koncentracji dziecka. Jest bardzo ważna dla jakości i tempa rozwoju kości oraz stawów, ale też dla profilaktyki zachorowań. Aktywność fizyczna, w tym również kreatywne zabawy z piłką w trudnych, zimowych warunkach mobilizują organizm do rozwiązywania różnorodnych zadań
i problemów – dodaje Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta i ekspert programu
„Szkółki piłkarskie NIVEA”.
Kreatywni rodzice, czyli w co się bawić z dzieckiem zimą?
Najpopularniejszymi sposobami na zimowe aktywności są sanki, łyżwy oraz narty. Jednak wystarczy odrobina fantazji, aby obecna w każdym domu piłka pomogła zachęcić dzieci do regularnej zabawy na podwórku, osiedlowym boisku lub w parku. Eksperci programu „Szkółki piłkarskie NIVEA” przygotowali specjalne propozycje gier, które pokazują, jak w ciekawy sposób można spędzać wolny czas na świeżym powietrzu z całą rodziną. Propozycje te inspirowane są zabawami z piłką, która idealnie nadaje się do kreatywnego wykorzystania również w sezonie jesienno-zimowym. Wystarczy wspomnieć piłkarski slalom gigant czy śnieżne kręgle – te i kilka innych pomysłów jest dostępnych w oddzielnym pliku.
Program społeczny „Szkółki piłkarskie NIVEA” b.r. z myślą o prawidłowym rozwoju dzieci oraz pielęgnowaniu rodzinnych relacji. W ramach tej akcji, zainaugurowanej w styczniu b.r. 100 szkół podstawowych oraz dziecięcych klubów piłkarskich w całej Polsce otrzymało najwyższej jakości program treningowy oraz sprzęt sportowy.