Sensui Oikawy- Mistrzyni Kaligrafii Japońskiej z Tokio

Data dodania: 16 kwiecień 2013

Sensui Oikawy- Mistrzyni Kaligrafii Japońskiej z Tokio.

Tytuł wystawy – "HABATAKI"

Habataki to w języku japońskim moment poderwania się ptaków do lotu.

Artystka będzie po raz trzeci wystawiać swoje prace w Galerii Gardzienice. Tym razem zaprezentuje najnowszy cykl prac malowanych tuszem na zwojach o nazwie Habataki.

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 maja (czwartek) o godz. 18.00.

Podczas wernisażu odbędzie się degustacja kuchni japońskiej.

Sensui Oikawa kontynuuje tradycje artystyczne swojego rodu.
Wprowadziła awangardowe zmiany do sztuki kaligrafii, wzbogacając klasyczny, oparty na czerni i biel styl, o bogatą paletę kolorów.
Malowanie tuszem ilustracje do starych i współczesnych poematów napisanych w piśmie kana odwołują się do wyjątkowo barwnego okresu Heian.
Maluje na specjalnie ręcznie wyrabianym czerpanym papierze z dodatkiem złota, którego faktura jest ważnym elementem kompozycji.
Jej prace łączące kaligrafię z elementami buddyzmu, gdzie wzrok przykuwają fantastyczne podobizny bóstw i modlitw.
Tworzy także na japońskich wachlarzach, kimonach, pasach do kimon (obi), na jedwabiu roztopionym woskiem, tuszem, pisze na specjalnie wypalonej glinie oraz rzeźbi.
Artystka podczas wernisażu opowie o kulturze japońskiej i o swojej sztuce. Podczas otwarcia odbędzie się degustacja potraw japońskich oraz sushi przygotowana przez japońską restauracje KOBI Sushi & Japanese Restaurant.

"Czasem chciałabym niczym ptak, wzbić się w niebo- ponad wszystko"

W czasie ubiegłorocznych warsztatów prowadzonych przez Sensui Oikawę w Galerii Gardzienice wiele było pytań dotyczących senbazuru (łańcucha tysiąca żurawi origami). W tym roku chcąc poczuć wiatr w skrzydłach postanowiła głównym wątkiem wystawy uczynić WZLOT. Bohaterowie prac pochodzą z japońskich "starych, dobrych czasów" są pełni życia, o silnym charakterze.
Wśród inspiracji znalazły się symbole szczęścia (śliwa, bambus, sosna) używane podczas uroczystych ceremonii gdy chcemy życzyć bliskim jak najlepiej, widać też w różnych aranżacjach pieczołowicie wykaligrafowane motywy z drzeworytów ukio-e z epoki Edo.
W pracach użyto papieru perłowego, płatów złota i srebra, oddających ich wiosenny charakter i przywodzących na myśl opadające płatki kwiatów wiśni.

24 maja, w piątek, odbędą się warsztaty z kaligrafii japońskiej prowadzone przez P. Sensui Oikawe oraz dwie nauczycielki ze Szkoły Kaligrafii Japońskiej w Tokio.
Warsztaty odbędą się w Galerii Gardzienice na ul. Grodzka 5a w Lublinie.

Odbęda się 3 grupy warsztatowe.

Pierwsza Grupa odbędzie się o godz. 11.00

Druga Grupa o godz. 12.15

Trzecia Grupa o godz. 13.30

Materiały do warsztatów zapewnia Galeria Gardzienice.

Zapisy/ zgłoszenia na warsztaty prosimy o przesyłanie na adres mailowy:

galeria.gardzienice@gmail.com

designed by know-line.pl