„Book it!” /// Rozmowa o yassie z Sebastianem Rerakiem i Jerzym Mazzollem /// 16 maja 2013, godz. 18:00

Data dodania: 13 maj 2013

„Book it!”
– spotkanie z Sebastianem Rerakiem i prezentacja książki „Chłepcąc ciekły hel – historia yassu”. Gościem specjalnym wieczoru będzie wybitny muzyk i jeden z bohaterów książki – Jerzy Mazzoll.
Kiedy: czwartek, 16 maja 2013, godz. 18:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, Lublin
Wstęp wolny

„Chłepcąc ciekły hel – historia yassu” to wydana przez Stowarzyszenie A Kuku Sztuka fascynująca, obszerna i bardzo rzetelnie napisana historia polskiego yassu. Sebastian Rerak wykonał ogromną pracę dokumentalisty, poszukiwacza i kronikarza. Dotarł do archiwalnych materiałów i w sposób kompleksowy zaprezentował jedno z najważniejszych i najbardziej frapujących zjawisk w historii muzyki czy nawet szerzej, kultury polskiej. Ponadto autor przeprowadził ponad sześćdziesiąt wywiadów, rozmawiając praktycznie ze wszystkimi najważniejszymi artystami skupionymi wokół opisywanego zjawiska. Dla fanów jazzu, awangardy i muzyki alternatywnej – pozycja obowiązkowa, dla pozostałych ciekawe i zajmujące świadectwo ważnego momentu w dziejach krajowej kultury.

Zanim przejdziemy do rozmowy z naszymi gośćmi oraz prezentacji książki "Chłepcąc ciekły hel", wszyscy przybyli tego wieczoru do Warsztatów Kultury będą mogli doświadczyć rzeczy niezwykłej. Jerzy Mazzoll wykona bowiem na żywo jedyną w swoim rodzaju kompozycję. Chodzi oczywiście o legendarny "Jeden dźwięk" – utwór wyjątkowy, łączący w sobie unikalną technikę gry z siłą improwizacji oraz działaniem na styku muzyki i sztuki performance.
Co ważne Jerzy Mazzoll pojawi się w Lublinie już dzień przed naszym spotkaniem.15 maja bowiem, w ramach Festiwalu Kody, artysta, w duecie z Tomaszem Sroczyńskim, wykona premierową kompozycję – "Rite of Spring Variation", inspirowaną "Świętem wiosny" Igora Strawińskiego. Serdecznie polecamy Państwu również ten koncert.

Uwaga! Podczas spotkania można będzie otrzymać bezpłatny egzemplarz książki „Chłepcąc ciekły hel – historia yassu”. O tym kto otrzyma książkę zadecyduje kolejność zgłoszeń!

Sebastian Rerak – ur. w 1981 roku w Krakowie. Dziennikarz i kulturoznawca, zajmujący się kulturą popularną. Publikował w licznych tytułach prasowych (m.in. Dziennik Polska-Europa-Świat, Fluid, Laif, Machina) oraz na portalu Onet.pl. Obecnie doktorant na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jerzy Mazzoll – właściwie Jerzy Mazolewski (ur. 19 grudnia 1968 w Gdańsku) – polski klarnecista, wokalista i kompozytor yassowy. Twórca (w 1991) idei muzyki "arhythmic perfection", improwizuje arytmiczne kompozycje używając czasem zamiast nut rysunków mających oddawać nastrój utworu. Używa także elementów klasycznego jazzu, folku i muzyki współczesnej (np. muzyki klezmerskiej z Amsterdamu). Uznany przez Jazz Forum za jednego z najciekawszych współczesnych polskich klarnecistów. Grał w wielu składach: Arhythmic Perfection, Knuth / Mazzoll, Miłość, Kazik i Mazzoll, Kury, Pieces of Brain, NRD a także w projektach autorskich: Niebieski Lotnik, The Prozelits, Mazzoll & Arhythmic Memory, Mazzoll & Arhythmic B&, Mazzoll & Diffusion Ensemble, Mazzoll & LooDzisco. Współpracował m.in. z takimi muzykami, jak Django Bates, Peter Brotzmann, Jon Dobie, Alfred Harth, Kazik, Peter Kowald, Vytutas Labutis, Jeffrrey Morgan, Tony Oxley, Olga Szwajgier, Tomasz Stańko, Tymon Tymański, Olo Walicki. Jerzy Mazzoll tworzy także instalacje multimedialne i jest autorem awangardowych filmów. Na początku lat 90. był związany z multimedialną galerią Delikatesy-Avantgarde.

„Book it! – kilka zdań o muzyce”
Muzyka jest sztuką, która mówi zwykle sama za siebie, czasem jednak, aby lepiej ją zrozumieć, warto dowiedzieć się więcej na temat rzeczywistości w której powstawała, poznać konteksty towarzyszące jej, oddać głos autorom, wykonawcom czy znawcom. Doskonałą okazję do tego stanowi cykl Book it!
„Book it! – kilka zdań o muzyce” to cykl wieczorów autorskich poświęconych życiu i twórczości znanych artystów polskiej sceny muzycznej. W Warsztatach Kultury spotykamy się więc z autorami lub bohaterami niedawno wydanych książek o tej tematyce.
Pretekstem i fundamentem każdego spotkania jest rozmowa o książce, ale też o życiu, kulturze, muzyce i ludziach. Za każdym razem będzie inaczej, niekiedy dostaniemy barwne opisy czasów w których przyszło tworzyć zaproszonym gościom, innym razem zabawne anegdoty ze światka artystów, a czasem prawdziwie przejmujące, prywatne historie. Czasem muzycy podzielą się z nami wspomnieniami z tras koncertowych, a czasem życiową mądrością i refleksjami na ważne tematy. Jak to też w życiu bywa, jedni wyrywają się do zabrania głosu sami, innych trzeba trochę pociągnąć za język, oswoić, a następnie zamienić się w słuch.
Każde ze spotkań składa się z kilku części, które wspólnie stworzą barwne obrazy zapraszanych gości, gatunków muzycznych i historii polskiej sceny muzycznej. Obok rozmów i dyskusji, można zobaczyć unikalne filmy, a każdy wieczór kończy niezwykle intymny i niepowtarzalny koncert.
Book it! to także czas, który warto zarezerwować na stałe w swoim kalendarzu, gdyż z artystami i ich historiami spotykamy się co miesiąc, zawsze w czwartki.
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Warsztaty Kultury
ul. Ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
www.warsztatykultury.pl

designed by know-line.pl