X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
maj 2013
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
zaprasza na obchody
X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek,
zainicjowanego w 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi:
„Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”
PROGRAM:
8 maja (środa) godz. 14.00 (Galeria WBP)
Projekcja Filmowe uroki Lubelszczyzny Janusza Hanasa. „Ziemia Włodawska”
„Ziemia Włodawska” – film turystyczno-krajoznawczy, zawierający osiem sekwencji z różnych miejsc powiatu włodawskiego. Zrealizowany ze środków Lubelskiej Wytwórni Filmowej w ramach niezależnej promocji Województwa Lubelskiego.
Janusz Hanas – malarz, grafik, autor setek olejnych pejzaży ukazujących piękno Lubelszczyzny, uczestnik wystaw malarskich zbiorowych i indywidualnych. Były operator Telewizji Lublin, realizator reportaży i filmów dokumentalnych, reżyser, założyciel Lubelskiej Wytwórni Filmowej. Twórca wielu filmów promujących walory turystyczno-krajoznawcze Lubelszczyzny, autor reportaży, m.in. o Monako, Antibes, Lazurowym Wybrzeżu, Loppiano. W 2012 roku laureat Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie. Za realizacje filmowe odznaczony medalem Lumen Mundi.
9 maja (czwartek) godz. 17.00 (Czytelnia Naukowa)
Spotkanie autorskie Moniki A. Oleksy, autorki książek: „Uśmiech mima” (Lublin 2002), ”Miłość w kasztanie zaklęta” (Poznań 2011), „Ciemna strona miłości” (Poznań 2012)
Monika A. Oleksa – ur. w 1972 w Lublinie. Lublinianka z wyboru i powołania. Powiada o sobie: „Mama i żona, ale przede wszystkim Kobieta. Pisanie jest moją pasją od zawsze. Lubię obserwować toczące się wokół mnie życie. Z tych obserwacji powstają książki, którym oddaję część siebie samej i wkładam w nie serce. Fascynuje mnie życie i ludzie, którzy je tworzą. Lubię pisać o rzeczach, które są ważne, choć trudne. Bardzo lubię starszych ludzi, którzy są skarbnicą życiowej mądrości. Szanuję ich i bardzo dobrze czuję się w ich towarzystwie; może dlatego, że potrafię słuchać, nie spiesząc się i patrząc drugiemu człowiekowi w oczy. Najważniejsze osoby w moim życiu to mąż – Marcin, synowie Michał i Miłosz, oraz moja Babcia. Zawodowo – nauczyciel z powołania, dla którego każdy człowiek jest ważny – i ten zupełnie mały i ten duży. W każdym staram się odkryć coś niepowtarzalnego”.
NOC BIBLIOTEK 10 maja (piątek) godz. 19.00 (Czytelnia Naukowa)
Spotkanie z Marcinem Danielem Kowalczykiem – kompozytorem, wokalistą, gitarzystą i poetą. Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszego tomiku poezji „Aria rozkołysanej nocy” oraz koncertem: Marcin Kowalczyk – gitara, śpiew, Lechosław Tarkowski – kontrabas, Andrzej Chodacki – gitara
Marcin Daniel Kowalczyk – kompozytor, wokalista, gitarzysta, poeta. Od 1997 roku był członkiem zespołu DEDLI SWIM. Po rozwiązaniu zespołu w roku 2010 r. stworzył nowy zespół poetycki z Andrzejem Chodackim i Lechosławem Tarkowskim. Autor tomów wierszy: „Zmagania ze słowem” (Parczew 2010), „Papierowe ściany” (Warszawa 2011), "Aria rozkołysanej nocy" (Lublin 2013).
13 maja (poniedziałek) godz. 16.00 (AutorskaGaleriaHol)
Wernisaż wystawy „Stacja Tuwim” – prace plastyczne inspirowane poezją Juliana Tuwima autorstwa uczniów klasy 4b Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Lublinie.
Uczestnicy wystawy: Dominika Grabowska, Bartosz Mitrut, Teodor Martyniuk, Urszula Pęcak, Agata Przytuła, Agata Rudko, Michalina Stachyra, Natalia Szajewska, Anna Szkutnik, Małgorzata Wieczorek, Adrianna Chybko, Daria Daineko, Sylwia Drozdowska, Tatiana Perestaj, Klaudia Prokop, Patrycja Walewska, Patrycja Woźniacka, Paweł Wojtowicz. Nauczyciele prowadzący: Matylda Bijas, Grzegorz Tomczyk. Opieka dydaktyczna: Danuta Klimala-Brauze.
16 maja (czwartek) godz. 9.00 (Czytelnia Internetowa)
"Wirtualny świat " – spotkanie dla seniorów
"Wirtualny świat" to warsztaty zapoznające z możliwościami, jakie niesie ze sobą internet. Seniorzy będą mieli okazję poznać sposoby korzystania z portali medycznych, oswoić się
z bankowością internetową oraz nauczą się dokonywać zakupów przez internet.
(ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia przyjmuje Dział Udostępniania Zbiorów – 81-528-74-45)
18 maja (sobota) godz. 10.30-12.30 (Czytelnia Naukowa)
Rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”
Trasa przejazdu: Zbiórka pod WBP w Lublinie, ul. Narutowicza 4.
Przejazdy ulicami: Narutowicza, Kapucyńska, Plac Litewski – pięciominutowe czytanie wierszy Tuwima, Deptak, Ratusz – pięciominutowe czytanie wierszy Tuwima, Królewska, Wyszyńskiego, Zamojska, most na Bystrzycy – pięciominutowe czytanie wierszy Tuwima, bulwarem pod Bibliotekę Politechniki Lubelskiej – koniec trasy.
(informacji udziela Dział Instrukcyjno-Metodyczny – 81-528-74-20)
18 maja (sobota) godz. 15.00 (Czytelnia Naukowa)
Spotkanie autorskie Jerzego Stuhra
połączone z promocją książek Wydawnictwa Literackiego
„Stuhrowie. Historie rodzinne” (Kraków 2008, 2012)
i „Tak sobie myślę… Dziennik czasu choroby” (Kraków 2012)
Jerzy Stuhr (ur. 1947 r.) – jeden z najpopularniejszych i najbar¬dziej wszechstronnych aktorów polskiego teatru i filmu, przez wiele lat związany z krakowskim Starym Teatrem i scenami teatrów włoskich, reżyser filmowy i teatralny, wykładowca krakowskiej PWST i rektor tej uczelni, jest laureatem wielu prestiżowych nagród i członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Autor książek: „Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce”, „Stuhrowie. Historie rodzinne” i „Tak sobie myślę… Dziennik czasu choroby”
8, 9, 10, 13, 14, 15 maja – godz. 9.00 (sala konferencyjna)
Mediateka małego człowieka. Wesoły świat Juliana Tuwima
– spotkania edukacyjne, czytelnicze i zabawy dla dzieci przedszkolnych
W czasie zajęć dzieci zapoznają się z twórczością Juliana Tuwima poprzez prezentacje multimedialne, czytanie wierszy i zabawy plastyczno-muzyczne. Dodatkowym celem jest propagowanie czytelnictwa i bibliotek wśród najmłodszych oraz rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
(ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia przyjmuje Dział Udostępniania Zbiorów – 81-528-74-26)
15, 16, 17, 18 maja – w godz. 9.00 – 15.00
Zostań „Dziewczynką z książką” – pomóż jednym zdjęciem
Każda kobieta lub dziewczynka, która odwiedzi WBP, może zrobić sobie zdjęcie z książką – ulubioną, lub tą, którą aktualnie czyta. Na książce umieszczona zostanie karteczka z hasłem akcji: I stand with Malala (Jestem z Malalą). Celem akcji jest wydanie albumu ze zdjęciami, a pieniądze z jego sprzedaży zostaną przeznaczone na wyposażenie szkół i bibliotek w Pakistanie. Zdjęcia będą wykonywane we wnętrzach WBP.
O akcji można przeczytać na blogu http://dziewczynkazksiazka.wordpress.com/.
Fotografie dzieci do lat 18tu będą wykonywane tylko w obecności i za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Każda uczestniczka zostanie poproszona o podpisanie krótkiego oświadczenia, że wyraża zgodę na bezpłatne wykorzystanie zdjęcia w projekcie.
(informacje dodatkowe – Dział Informacji i Promocji WBP – 81-528-74-17)
W czasie Tygodnia Bibliotek będzie można zwiedzić wystawy:
„Znak Polaków Orzeł Biały – ekslibrisy z kolekcji Alfreda Gaudy
w zbiorach WBP w Lublinie” (AutorskaGaleriaHol) – do 11 maja
oraz
„Ziemia po kielecku”
– pokonkursowa ekspozycja fotograficzna (Galeria WBP)
Wystawy będą dostępne w godzinach pracy Biblioteki.
ZAPRASZAMY PONADTO:
8 maja – 10 maja (środa – piątek), 13–17 maja (poniedziałek – piątek) – kiermasze książek
(dziedziniec Biblioteki, pon., wt., śr., pt. w godz. 10.00-17.00; czw. – godz. 10.00-15.00)
8 maja – 10 maja (środa – piątek), 13–17 maja (poniedziałek – piątek)
– wycieczki po Bibliotece dla dzieci i młodzieży
(zgłoszenia przyjmuje Dział Informacji i Promocji – 81-528-74-17)
9 maja (czwartek) – godz. 11.00 i 13.00 oraz 10 maja (piątek) – godz. 13.00
– otwarte pokazy zbiorów specjalnych WBP
(zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmuje Dział Zbiorów Specjalnych – 81-528-74-41)
Informujemy, iż nieustannie prowadzimy akcję Bookcrossing !
W podcieniach Biblioteki jest wydzielone specjalne miejsce, w którym można uwolnić książkę – dokonać wymiany przeczytanych książek na nowe, uwolnione przez innych czytelników.
Informacje szczegółowe nt. imprez Tygodnia Bibliotek
zamieszczone są na stronie internetowej WBP
www.wbp.lublin.pl
Zapraszamy!