VII Lubelskie Targi Książki

Data dodania: 11 czerwiec 2013

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie

zaprasza na

VII LUBELSKIE TARGI KSIĄŻKI

Ideą Targów jest promocja wydawców (firm wydawniczych, poligraficznych, multimedialnych, stowarzyszeń, fundacji, instytucji kultury i osób prywatnych) oraz twórców Lublina i Lubelszczyzny, prezentacja bieżącego dorobku wydawniczego regionu lubelskiego szerokiemu kręgowi odbiorców, wymiana doświadczeń z zakresu działalności edytorskiej, prezentacja twórców z regionu.

Uroczyste otwarcie Targów będzie miało miejsce
14 czerwca 2013 r. o godz. 11.00
Uroczystego otwarcia Targów dokona Zofia Ciuruś – Dyrektor
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

W programie:
wręczenie Wawrzynu Pawła Konrada laureatom konkursu Książka Roku 2012;
wręczenie Białego Papirusa Darczyńcom Biblioteki;
otwarcie wystawy pokonkursowej Książka Roku 2012.

Targi odbędą się
14 czerwca 2013 r. w godz. 11.00-18.00
15 czerwca 2013 r. w godz. 10.00-16.00

Patronat honorowy nad Targami objął
Krzysztof Hetman Marszałek Województwa Lubelskiego

Targi anonsować będzie Klikon Miejski Władysław Stefan Grzyb

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
14 czerwca (piątek)
godz. 12.30 Czytelnia Zbiorów Specjalnych
Filip Springer – spotkanie autorskie i promocja książki Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach Kraków, Wydawnictwo Karakter, 2013
Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian
Filip Springer (ur.1982) – ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z tygodnikiem „Polityka”.
Jego książka reporterska Miedzianka. Historia znikania (Wydawnictwo Czarne 2011) znalazła się w finałach Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy.
W 2012 roku ukazała się druga książka Filipa Springera „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (Wydawnictwo Karakter 2012).
Filip Springer współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie.
Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012). Mieszka i pracuje w Warszawie.

godz. 15.00 Czytelnia Zbiorów Specjalnych
Prezentacja książki Edukacja historyczna o Lublinie, pod red. M. Ausza, J. Bugajskiej-Więcławskiej, G. Miliszkiewicza, H. Stachyry i D. Szewczuka, Lublin, Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne, 2012, Historia Micra – Historia Magna, T.1
Wprowadzenie: dr Mariusz Ausz (UMCS)
Wystąpienia: dr hab. Dariusz Słapek – Dyrektor Instytutu Historii UMCS, Grzegorz Miliszkiewicz (Muzeum Wsi Lubelskiej), dr Halina Stachyra (Muzeum Wsi Lubelskiej)
„Publikacja pokazuje w jaki sposób można efektywnie i efektownie propagować wśród dzieci i młodzieży szkolnej (i nie tylko) wiedzę histo­ryczną o Lublinie. Jej celem jest również zapoznanie z najważniejszymi źródłami do edukacji historycznej o mieście. Poprzez poznawanie historii rodzin­nego miasta oraz dziejów regionu każdy z nas staje się uczestnikiem i badaczem historii miejsca i czasów, w jakich żyli ich przodkowie.
Sięgamy od pradziejów po współczesność. Nauczanie szkolne nie obejmuje wiedzy na temat miejsc Lublina. Raczej jeszcze nie doceniamy znaczenia archeolo­gii. I czas już zacząć to zmieniać w wymiarze historii lokalnej”.
fragment Wstępu

Godz. 17.00 Galeria Biblioteki
Projekt „Kreatywni 2013” – spotkanie z twórcami i bohaterami Projektu
„Kreatywni 2013” to fotograficzna opowieść o lubelskiej klasie kreatywnej – twórcach i przedsiębiorcach działających na styku sztuki, rzemiosła oraz technologii. Celem projektu jest identyfikacja unikalnych, kreatywnych lublinian prowadzących działalność oraz tworzących nieszablonowe rozwiązania, a następnie prezentacja ich pracy jako przykładu dobrych rynkowych praktyk inspirujących innych. Do pierwszej odsłony projektu zaproszonych zostało 12 osób.
Pomysłodawcą, koordynatorem projektu, a także kuratorem wystawy jest Michał Furmanek, Brand Manager z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin, opiekujący się marką gospodarczą miasta. Autorem koncepcji fotograficznej realizacji projektu jest lubelski fotograf Maciej Rukasz. Autorami zdjęć są Maciej Rukasz, Marta Zgierska, oraz Jakub Rubaj. Oprawę graficzną projektu oraz komunikację marketingową przygotował Paweł Batyra, niezależny lubelski grafik.
Projekt jest częścią programu promocji przedsiębiorczości Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta.

15 czerwca (sobota)
godz. 12.00 Czytelnia Zbiorów Specjalnych
VI Lubelska Aukcja Antykwaryczna
Aukcję poprowadzą – dr Grzegorz Figiel i Jacek Dekasiński
Katalog Aukcji zawiera 305 pozycji.

WYSTAWY
Hol Biblioteki
Książka Roku 2012 – ekspozycja pokonkursowa

AutorskaGaleriaHol
Krzysztof anin Kuzko „Fotografie”
Lublinianie w obiektywie artysty fotografa

Galeria Biblioteki
Projekt „Kreatywni 2013”
Fotograficzna opowieść o lubelskiej klasie kreatywnej, niewielkich przedsiębiorcach działających na styku sztuki, rękodzieła oraz wysokich technologii.

designed by know-line.pl